Προς το περιεχόμενο

Γεφύρωμα ενισχυτή (5.1 desktop speakers)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω εδώ και 8 χρόνια κάποια creative 5.1 ηχεία στο pc αλλά επειδή πάντα τα

χρησιμοποιούσα stereo αναρρωτιέμαι αν μπορώ να γεφυρώσω τα ζευγάρια των front-rear

εξόδων και να φτιάξω δύο καμπινούλες στις οποίες θα βάλω μεγαλύτερα μεγαφωνάκια.

Ο ενσωματωμένος στο subwoofer ενισχυτάκος βγάζει 5 watt rms στα 4Ω σε κάθε κανάλι

δορυφόρου. Κατα την γεφύρωση η αντίσταση θα γίνει 8 ή 2Ω? Γίνεται αυτό που σκέφτομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτάκος σου έχει δύο ακροδέκτες για κάθε ηχείο

 

αν τους πάρεις ανά ζευγάρι όπως λές και τους κολλήσεις σε μια καμπίνα, οι ενισχυτικες μονάδες θα βλέπουν την ίδια αντίσταση που έβλεπαν

 

άρα εφόσον η κάθε καμπίνα είναι 4Ω, θα έχεις 10βατ ανά καμπίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μεγαλύτερα μεγαφωνάκια έχουν 8Ω αντίσταση, άρα θα χάσω σε ισχύ αλλά το σύστημα

θα δουλεύει με ασφάλεια? Άλλη μια επιλογή είναι να αγοράσω ένα φτηνό σετάκι ηχείων

αυτοκινήτου 4-5'' 4Ω, απλά θέλω να είμαι σίγουρος οτι θα λειτουργήσει σωστά για να μην

πάει τζάμπα η αγορά και η κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενισχυτάκι σου είναι πολύ πιθανον να δουλέψει με 8Ω αντί για 4Ω 

 

για μένα δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θες γιατί το ενισχυτάκι είναι πιθανότατα πολύ ασθενικό και δεν θα μπορεί να οδηγήσει επαρκώς την καμπίνα

 

κοίτα εδώ για κάτι ΠΟΛΥ σοβαρότερο και οικονομικό που θα σου μείνει  (αν και βέβαια πρόκειται για low-end μηχανήματα, με τέτοιο κόστος)

 

http://www.djmania.gr/reloop/epaggelmatikos-ichos/enischytes/reloop/042052-reloop-dominance-702

 

http://www.thomann.de/gr/the_tamp_e400.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ελπίζω σε σοβαρό αποτέλεσμα, πιο πολύ για την κατασκευή και για να

μην κάθονται τα μεγαφωνάκια θα το κάνω. Δεν χρειάζομαι μεγάλη ισχύ, 12 τ.μ. δωμάτιο

είναι, πάνω από την μέση ελάχιστες φορές τα έχω ανοίξει. Τελικά η λύση ήταν μπροστά

μου και δεν την έβλεπα, 2 μικρούλια των 4Ω σε σειρά για 8Ω και παράλληλα με τα

μεγαλύτερα των 8Ω για να πέσει το σύνολο στα 4, δεν αφήνουμε τίποτα στο συρτάρι :D

Μόλις γύρισα με κομμένο mdf 8mm και θα το δουλέψω το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά μια χαρά δούλεψε, ευχαριστώ για το tip. Θυμίζουν τα ηχεία κάτι αισχρών μικρών combo

ηχοσυστήματων που έφερναν στα '80s οι ξενιτεμένοι από τη Γερμανία στους γονείς τους στο

χωριό και μαζεύουν σκόνη μέχρι σήμερα... αλλά τα γουστάρω κάτι τέτοια :D

Τότε όμως δεν είχαν subwoofer με μεγάφωνο από 15ρη behringer ultrabass ;D

retro_awfulness.thumb.jpg.f9fe85ca8ed120349fb381b6f7ee1844.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου