Προς το περιεχόμενο

Πετροβαμβακας ή Υαλοβαμβακας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Θελω να φτιαξω diy πασοπαγιδες για το studio μου. Απο οτι εχω δει στο internet τα υλικα που χρησιμοποιουνται ειναι πετροβαμβακας ή υαλοβαμβακας. Ωστοσο καποιο λενε οτι ο πετροβαμβακας ειναι καρκινογονος ενω  αλλοι λενε οτι ο υαλοβαμβακας ειναι καρκινογονος. Τελικα ποιο απο τα δυο υλικα ειναι χειροτερο για την υγεια? Πειτε μου τη γνωμη σας .

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα καλυψεις με ενα χοντρο υφασμα δεν εχεις πρόβλημα.

απλα όσο θα τα φτιαχνεις να φορας γαντια και μασκα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καλημερα μου πας για πετροβαμβακα, εχει ομως δυο μοναδες μετρησεις, την διάσταση του με πλατος, μηκος σταθερο και αλλαζει το παχος, αν θημαμε καλα εγω εχω βαλει 1μ * 0,5μ * 0,05 ή 0.08 που ειναι το παχος. Η αλλη μοναδα μετρησεις ειναι η περιεκτικότητα του πχ 80ρης 100ρης, θες μια φαλτσετα για να κόβεις, μια μασκα γιατι βγάζει κατι σαν σκονη οταν τον ανοίξεις και τον δουλεύεις και γαντια, μιλαμε για πολυ φαγουρα στην τοποθετηση αλλα κανει δουλεια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που ειπε ο beeros .Παντα με γαντια αλλα δεν ειναι καρκινογονος απλα μαδαει και σε πια νει φαγουρα +αναπνεεις τις αιωρουμενες ινες .Το υφασμα η αλλος τροπος καλυψης ειναι απαραιτητος .Παχος : 3 η 5 εκατοστα,πυκνοτητα οσο πιο ακριβι τοσο καλυτερο αποτελεσμα .

Τον υαλοβαμβακα τον χρησιμοποιουμε σε δυσκολα σημεια πχ .σωληνωσεις, καλωδιωσεις, περιεργες γωνιεςκλπ Αλλα ο υαλοβαμβακας εχει απο την μια πλευρα ασημενια επικαλυψη οποτε αυτη πρεπει να φαινεται & οχι το γυμνο υλικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Να βαλω και ενα τριτο στο θεμα

 

                  Βατελινη!

Υλικο για να μην μας πιανουν φαγουρες ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να πω μια γνωμη  για τον υαλοβαβακα επειδη εχω σπουδασει ΕΜΠ

 

Το υλικο αυτο ειναι επικινδυνο να ερχεται σε επαφη με τον ανθρωπο ή με τον αερα που αναπνεουμε και μπορει να δημουργησει πολλα προβληματα στην υγεια μας.

Ειναι τετοιος ο τροπος που φτιαχνεται (πολυ λεπτες ινες γυαλιου) που -οπως και πολλα αναλογα προιοντα - εινα ευκολο να απελευθερωνει ΙΝΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ.

 

Για τον παραπανω λογο ειναι σκοπιμο να ΜΗΝ ΤΕΜΑΧΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ και οταν τεμαχιζεται να εχουν ληφθει ολα τα μετρα προστασιας ματιων δερματος και αναπνοης.

 

Γενικα ενω ολες οι μονωτικες του ιδιοτητες ειναι αριστες ειναι ενα υλικο ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΕΙΤΕ ΕΝΤΟΙΧΙΣΜΕΝΟ ΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗ οπως πχ στα ηχοαποροφητικα πανελ.

 

Τα εχω ξαναπει και εχω γινει γραφικος (ε Περικλη?) αλλα στο βωμο του να γλιτωσουμε καποια ευρω δεν αξιζει να παιζουμε με την υγεια μας.

 

  • Like 1

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hwept

Το ίδιο λέτε με τον pericles, απλά με άλλη διατύπωση.

Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ή όχι καρκινογόνος (νομίζω κανείς μας δεν είναι σε θέση να απαντήσει με απόλυτη σαφήνεια).

 

Αλλά αυτό που λες

Το υλικο αυτο ειναι επικινδυνο να ερχεται σε επαφη με τον ανθρωπο ή με τον αερα που αναπνεουμε και μπορει να δημουργησει πολλα προβληματα στην υγεια μας.

 

με αυτό που λέει ο pericles

Παντα με γαντια αλλα δεν ειναι καρκινογονος απλα μαδαει και σε πια νει φαγουρα +αναπνεεις τις αιωρουμενες ινες .Το υφασμα η αλλος τροπος καλυψης ειναι απαραιτητος .

 

είναι στο ίδιο πνεύμα  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hwept

Το ίδιο λέτε με τον pericles, απλά με άλλη διατύπωση.

Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ή όχι καρκινογόνος (νομίζω κανείς μας δεν είναι σε θέση να απαντήσει με απόλυτη σαφήνεια).

 

Αλλά αυτό που λες

με αυτό που λέει ο pericles

είναι στο ίδιο πνεύμα  ;)

 

 

Το ξερω οτι λεμε το ιδιο.

Ξερει κ ο Περικλης τι εννοω οταν λεω οτι εχω γινει γραφικος. Ειναι απο αλλου

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι λεμε το ιδιο.

Ξερει κ ο Περικλης τι εννοω οταν λεω οτι εχω γινει γραφικος. Ειναι απο αλλου

 

Κι εγώ ξέρω τι λες.

Ήμουν κι εγώ σ' αυτό το αλλού  ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου