Προς το περιεχόμενο

Τελικός Eurovision.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον παιδια εγω ειμαι ιταλια. Αρχικα στεναχωρηθηκα που δεν θα μπορουσα να δω τον διαγωνισμο μιας και που φετος ειχαμε την τιμη.

Ως γνωστον οι φιλοι μας οι ιταλοι δεν συμμετεχουν στον διαγωνισμο απο την δεκαετια του 60-70 δεν θυμαμαι ακριβως. Και ουτε μεταδιδουν τον διαγωνισμο. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν υπεροπτες μετα καταλαβα οτι το εκαναν για να προασπησουν τα συμφεροντα τους και να διατηρησουν την αιγλη του διαγωνισμου του San Remo.

 

Χαρηκα ομως οταν στο site της eurovision ειδα οτι μπορουσα να το δω

μεσω streaming οπως και εκανα.

 

Απογοητευση, πιο αθλιο σοου δεν εχω δει στην ζωη μου με αποκορυφωμα τα τερατα (ζητω συγνωμη για τους λατρεις αυτης της μουσικης αλλα ρε παιδια ειναι για αλλου) και μη μου πειτε οτι τους ψηφισαν για το ωραιο τους τραγουδι, για να χλεβασουν περρισοτερο τον διαγωνισμο που στο συνολο του ειναι αθλιος. Ψηφος αντιπερασπισμου ηταν.

 

Για μενα ο διαγωνισμος εχει ληξει σαν θεσμος. Για να αναβιωθει απο τις σταχτες του πρεπει να γινουν τρομακτικες αλλαγες στην φυσιογνωμια και στον τροπο που αντιμετωπιζουν τον διαγωνισμο οι συμμετοχες. Οπως επισης να κανει την παρουσια του ο οργανισμος που ειναι υπευθυνος για την διεξαγωγη του, οπως και οι εθνικες επιτροπες να λειτουργουν βαση πρωτοκολου,λειτουργοντας κατω απο κανονες απαραβατους για τους διαγωνιζομενους συμμετεχοντες. Και οχι μπατε σκυλοι.........απο την πισω πορτα και οτι αποφασιζουν οι δισκογραφικες.

 

Τελος, αν θελω να ακουσω country προτιμω τον Kenny Rogers και οχι τους γερμανους καουμποιδες........

Αν θελω να δω καποια να χτυπιεται στα γονατα αναμαλιασμενη, προτιμω την Madonna και οχι την Βισσυ.......

Να μου πεις η παπαριζου κερδισε. Για μενα σποντα ητανε δωρο στην ολυμπιακη ελλαδα, και κατι ακομα ο λιγο ethinc χαρακτηρας του τραγουδιου. Ισως τελικα η επιτυχεια να βρισκεται στις ριζες μας και αυτο ισχυει για ολους τους λαους.

 

Τελικα παντως καλα κανουν οι Ιταλοι και δεν παιρνουν μερος ή τουλαχιστον δικαιωθηκε η αποφαση τους να μην συμμετεχουν εδω και πολυ καιρο, γιατι η παρακμη του ευρωπαικου διαγωνισμου τραγουδιου ειναι γεγονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοητευση' date=' πιο αθλιο σοου δεν εχω δει στην ζωη μου με αποκορυφωμα τα τερατα (ζητω συγνωμη για τους λατρεις αυτης της μουσικης αλλα ρε παιδια ειναι για αλλου) και μη μου πειτε οτι τους ψηφισαν για το ωραιο τους τραγουδι, για να χλεβασουν περρισοτερο τον διαγωνισμο που στο συνολο του ειναι αθλιος. Ψηφος αντιπερασπισμου ηταν.[/quote']

 

Νομιζω οτι εισαι λιγο "κομπλεξικος" με αυτην την μουσική... Φαντασου ολους τους ροκομεταλλαδες της υφηλιου που περιθωριακους μας ανεβαζουν κολλημενους μας κατεβαζουν. Ολοι αυτοι λοιπον φετος ειχαν εναν τροπο να δειξουν οτι ειναι πολλοι οτι μπορουν να διεκδικουν θεση αναμεσα στα υπολοιπα ειδη...

 

Δηλαδη ελεος το ροκ εχει μια ιστορια μισου αιωνα και ακομα ολοι το θεωρουν εφηβικο παραπτωμα (εγω δηλαδη που ειμαι 25 τι ειμαι;)

 

Και αυτο λοιπον καναμε. μαζευτηκαμε ολοι με τα φιλαρακια μας και τα μπυρονια μας, αγκαλια με τα μουσικα μας οργανα που οι περισσοτεροι "σταρ" δεν ξερουν ουτε να κολλανε ενα καλωδιο, ψηφισαμε τους Lordi και δειξαμε οτι υπαρχουμε.

 

Αν εσυ το θεωρεις αντιπερισπασμο τοτε δυστηχως ανηκεις σε μια κατηγορια ανθρωπων που μιλανε χωρις να γνωριζουν.. Οι Lordi ειναι μπαντα με ιστορια 15 ετων με τουρνε, με 5.000.000 πωλησεις με αφωσιωμενο κοινο και τους στηριξαμε ολη η μεταλλικη κοινοτητα (τσσσσ πως τα λεω) με σκοπο να βγουν.

 

Δεν ψηφισαν πιτσιρικια οπως πολλοι θελουν να πιστευουν, ψηφισαν συνηδητοποιημενοι μουσικοι.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε συ disco το βλέπεις τόσο στραβά; Διαγωνισμός τραγουδιών και live εμφάνισης είναι, γιατί δηλαδή να μην κερδίσει ένα διαφορετικό group;

 

@Chaostar: πραγματικά νομίζεις ότι οι lordi βγήκαν επειδή τους ψήφισαν "συνειδητοποιημένοι μουσικοί"; Δηλαδή χωρίς το image που έχουν θα βγαίνανε; και αν είναι έτσι γιατί τόσες φορές που πάει κάποιος τραγουδιστής με πραγματικά καλή φωνή και αξιοπρεπές κομμάτι δεν κερδίζει; Οι lordi κέρδισαν γιατί ήταν διαφορετικοί και τους ψήφισαν όλοι οι ροκομεταλάδες. Προσωπικά το group το ξέρω εδώ και κάποια χρόνια, και μου αρέσουν αρκετά, έχουν πλάκα και γράφουν ευχάριστα τραγούδια. Όμως το αηδιαστικό κόμπλεξ των ροκάδων/μεταλλάδων που ψηφίζουν ένα group μόνο και μόνο γιατι παίζει hard rock είναι απίστευτα γελοίο κατά την ταπεινή μου άποψη. Δηλαδή επειδή εγώ ακούω κυρίως rock δε μπορώ να πω ότι ένα pop κομάτι ήταν καλύτερο από το συγκεκριμένο glam κομάτι και να το ψηφίσω; Όχι ότι δε μου άρεσε το κομάτι των lordi, απλά με εκνευρίζει που όλοι την είδανε "να υποστηρίξουμε το rock". Μπούρδες (άποψή μου πάντα). Αυτοί οι διαχωρισμοί είναι αστείοι. Εμένα μου άρεσε και το κομάτι της Ρουμανίας, και της Αγγλίας. Δηλαδή γιατί ΠΡΕΠΕΙ να ψηφίσω ντε και καλά Lordi επειδή είναι ροκάδες; Και επαναλαμβάνω, ότι κυρίως ακούω rock και κάποια metal.

 

edit: καλά, και πλάκα πλάκα σιγά το άρτιο τεχνικά και συνθετικά group, εδώ που τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά νομίζεις ότι οι lordi βγήκαν επειδή τους ψήφισαν "συνειδητοποιημένοι μουσικοί";

 

Ναι ειμαι βεβαιως.

 

Δηλαδή χωρίς το image που έχουν θα βγαίνανε; και αν είναι έτσι γιατί τόσες φορές που πάει κάποιος τραγουδιστής με πραγματικά καλή φωνή και αξιοπρεπές κομμάτι δεν κερδίζει;

 

Εκει που θα ειταν τωρα ολοι σχεδον οι υπολοι διαγωνιζομενοι αν δεν φαινοταν το μπουτακι. Τουλαχιστον αυτοι το εκαναν και πριν τη Eurovision και οχι μονο για το show της βραδιας

 

Οι lordi κέρδισαν γιατί ήταν διαφορετικοί και τους ψήφισαν όλοι οι ροκομεταλάδες.

 

Σαφως και για αυτο το λογο κερδισαν.

 

το αηδιαστικό κόμπλεξ των ροκάδων/μεταλλάδων που ψηφίζουν ένα group μόνο και μόνο γιατι παίζει hard rock είναι απίστευτα γελοίο κατά την ταπεινή μου άποψη.

 

Οχι δεν ειναι. Η μαλλον ειναι γενικα αλλα στην συγκεκριμενη κατασταση ειταν οτι επρεπε για να ξυπνησει ο κοσμος

 

Δηλαδή επειδή εγώ ακούω κυρίως rock δε μπορώ να πω ότι ένα pop κομάτι ήταν καλύτερο από το συγκεκριμένο glam κομάτι και να το ψηφίσω;

 

Μπορεις αλλα εγω δεν θα το εκανα. Ειναι σαν τις εκλογες. μια φορα σου δινουν τηο δικαιωμα να πεις την γνωμη σου και δεν θα την πεις; Εγω την ειπα παντως και χαιρομαι που ολο φαγαν την ψυχρολουσια

 

 

Και σιγουρα τεχνικα δεν ειναι και καμια groupara αλλα μηπως ειταν οι Kiss; Κι ομως ορισανε ολοκληρες μουσικες κατευθυνσεις την στιγμη που πχ η Παπαριζου οριζει τη φουστανι να φορανε τα κοριτσακια.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν αλλα μαλλον δεν καταλαβες καλα.

Οι Lordi ανοικουν αλλου, στο κοινο τους και σε αυτους που τους εχουν αναδειξει.

 

Θα σου αρεσε σε μια συναυλεια heavy να ειναι gest star o τζορτζ μαικλ, χαχαχαχαχα αυτο θελω να πω.....

 

Αλλα τελικα εσυ μου φενεται οτι εισαι κομπλεξικος-η με την μουσικη που ακους με τον τροπο που την υπερ αμυνεσαι.

 

Για την μουσικη παιδια μου δεν μπορεις να λες γιατι δεν ξερεις. Αν εισαι 25 εγω ειμαι 31 και εχω μεγαλωσει με αυτην την μουσικη που σου αρεσει να ακους αλλα μου αρεσει να βαζω και τα πραγματα στην θεση τους εκει που ανηκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν αλλα μαλλον δεν καταλαβες καλα.

Οι Lordi ανοικουν αλλου' date=' στο κοινο τους και σε αυτους που τους εχουν αναδειξει.

 

Θα σου αρεσε σε μια συναυλεια heavy να ειναι gest star o τζορτζ μαικλ, χαχαχαχαχα αυτο θελω να πω.....

 

Αλλα τελικα εσυ μου φενεται οτι εισαι κομπλεξικος-η με την μουσικη που ακους με τον τροπο που την υπερ αμυνεσαι.

 

Για την μουσικη παιδια μου δεν μπορεις να λες γιατι δεν ξερεις. Αν εισαι 25 εγω ειμαι 31 και εχω μεγαλωσει με αυτην την μουσικη που σου αρεσει να ακους αλλα μου αρεσει να βαζω και τα πραγματα στην θεση τους εκει που ανηκουν.[/quote']

 

Αν σε Heavy Metal festibal εβγαινε νικητης ο George Michael μαγκεια του.. Θα μου ελεγε οτι εχει πολλους οπαδους που τον αναδειξανε.

 

Δεν προσβληθηκα καθολου απλα παρακολουθω μερες τωρα τα μιντια και το μονο που εχουν να πουν ειναι οτι τους ψηφισανε τα πιτσιρικια.

 

Για την μουσικη σου παιδει α δεν ανεφερα τπτ. Σορρυ αν παρεξηγηθηκα, ο καθενας ακουει οτι θελει.

 

Υπεραμυνομαι τη μουσικη μου διοιτι θεωρω γελοιο να υπαρχουν τοσα ατομα που την ακολουθουν και ομως στην Αθηνα υπαρχουν 5 μαγαζια να βγεις και 3 σκυλαδικα ανα τετραγωνο.

 

ΥΓ. Και ο ορος guest star ειταν λιγο ακυρος. Ειρθαν να διαγωνιστουν οχι να κανουν εδικη εμφανιση στα πλαισια της διωργανωσης.

 

ΥΓ2. Οι Lordi δεν ανηκουν αλλου. ανηκουν στο μουσικο στερεωμα αι απο τη στιγμη που ειταν ευρωπαικος διαγωνισμος τραγουδιου ειχαν καθε δικαιωμα να συμετασχουν. Μεγαλυτερο απο Τουρκια η Ισραηλ που δεν ειναι καν στην Ευρωπη.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου αρεσει να τρως σαρδελλες με μερεντα εγω παω πασο.

 

εξαλλου μονος σου απαντησες οτι τους ψηφισατε για να δειξετε οτι υπαρχετε. Συνεπεια και να εκραζαν μονο παλι θα τους ψηφιζατε αυτο δεν συμενει οτι η ψηφος σας ηταν αντικειμενικη. Παρωπιδες πολλες παρωπιδες, ισως γι' αυτο το μεταλ δεν βγαινει προς τα εξω ειναι λαθος ο τροπος που το αντιμετωπιζετε οπως σου ειπα και πριν ο τροπος που το υπεραμυνεστε.

 

Εγω την γνωμη μου την λεω μονος μου και δεν εχω αναγκει τα media σου θυμιζω οτι ειμαι στο εξωτερικο και δεν εχω και επαφη.

 

Τελος παντων ειρηνη υμιν (ετσι γραφεται?) και ο καθε κατεργαρης στον παγκο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την μερέντα την τρώω με ζαμπόν! :lol: :lol:

 

Ρε παιδιά μην αρχίσει πάλι "καβγάς" για το αν είναι μουσική το μεταλ. Αν δεν ήταν μουσική θα είχε αποβληθεί εδώ και χρόνια από το μουσικό στερέωμα και δεν θα είχε οπαδούς. Ας χαλαρώσουμε λιγάκι. Στο κάτω κάτω σε όποιον δεν αρέσει απλά δεν ακούει. Όμως όποιος το συκοφαντεί χωρίς να έχει ακούσει τίποτα τοτε νομίζω ότι χάνει έναν εντελώς προτότυπο κόσμο ηχητικών συνδυασμών.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που θα ειταν τωρα ολοι σχεδον οι υπολοι διαγωνιζομενοι αν δεν φαινοταν το μπουτακι. Τουλαχιστον αυτοι το εκαναν και πριν τη Eurovision και οχι μονο για το show της βραδιας

 

Οχι δεν ειναι. Η μαλλον ειναι γενικα αλλα στην συγκεκριμενη κατασταση ειταν οτι επρεπε για να ξυπνησει ο κοσμος

 

Μπορεις αλλα εγω δεν θα το εκανα. Ειναι σαν τις εκλογες. μια φορα σου δινουν τηο δικαιωμα να πεις την γνωμη σου και δεν θα την πεις; Εγω την ειπα παντως και χαιρομαι που ολο φαγαν την ψυχρολουσια

 

Και σιγουρα τεχνικα δεν ειναι και καμια groupara αλλα μηπως ειταν οι Kiss; Κι ομως ορισανε ολοκληρες μουσικες κατευθυνσεις την στιγμη που πχ η Παπαριζου οριζει τη φουστανι να φορανε τα κοριτσακια.

 

1. Α, ναι, ok, αυτό προφανώς ισχύει. Πουλάει το πακέτο του όπως μπορεί ο καθένας. Απλά εννοούσα ότι αν ήταν να κερδίσουν από τους συνειδητοποιημένους μουσικούς τότε το image δε θα έπαιζε κανένα ρόλο.

 

2. Ok, αλλά αν δηλαδή ένα από τα υπόλοιπα κομάτια σου άρεσε περισσότερο; Γιατί να βάζουμε τόσο έντονους διαχωρισμούς και να δρούμε βάσει αυτών;

 

3. Δε νομίζω ρε παιδιά να το είδε κανείς τόσο δραματικά. ¶πειροι φίλοι μου λέγανε "ααα κ$#λα, τους έκαναν όλους ρόμπα, τους σόκαραν" κλπ. Σιγά, ποιους σόκαραν; Και ποιους έκαναν ρόμπα; Όταν λένε ότι "τους έκαναν ρόμπα" μόνοι τους προσβάλουν το group. Μια χαρά group είναι έδωσαν το προϊόν τους προς κρίση και άρεσε. Αυτό είναι όλο ;) Πέραν αυτού, το ίδιο λέω κι εγώ. Πες τη γνώμη σου. Η γνώμη σου είναι ότι κάθε hard rock κομάτι είναι καλύτερο από κάθε pop; Αν είναι ok σεβαστό, αλλά διαφωνώ κάθετα.

 

4. Όχι, σωστό. Δεν πιστεύω ότι η τεχνική είναι το παν. Απλά επειδή είπαμε για συνειδητοποιημένους μουσικούς το ανέφερα. Για παράδειγμα η ενορχήστρωση και η σύνθεση στο κομάτι των lordi ήταν απλούστατη, ενώ κάποια pop κομάτια έχουν μέσα πράγματα που λες "μα καλά πόσο διάνοια πρέπει να είναι κάποιος για να το κάνει αυτό;" Αυτό προφανώς δεν είναι (ή δεν πρέπει να είναι, τουλάχιστον) ο αυτοσκοπός της μουσικής, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είχε να κάνει με ποιότητα μουσικής, αν και το κομάτι συμφωνώ πώς ήταν ένα από τα καλύτερα. Είχε να κάνει με το ότι άπειρα πιτσιρίκια ψήφισαν "τα τέρατα", με το ότι άπειροι ροκομεταλλάδες αποφάσισαν να στηρίξουν τους αγωνιστές και με το ότι διάφοροι αποφάσισαν να "γελοιοποιήσουν το διαγωνισμό", πράγμα που όπως είπα δε βλέπω το λόγο να εκλάβω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου