Προς το περιεχόμενο

μικροφωνο για ηχογραφηση φλαουτου


korman709

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να μαθω ποιον τυπο μικροφωνου πρεπει να χρησιμοποιησω για ηχογραφηση φλαουτου.επισης ποιο μικροφωνο μου προτεινετε μεχρι 100 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι επιπεδου ηχογραφηση θελεις να κανεις?

Θα ειναι ας πουμε κατι ωφελιμο για μειξη?

Μηπως να την εκανες σε καποιο στουντιο?

 

Το να αρχισουμε να σου σερβιρουμε μικροφωνα ειναι το μονο ευκολο

μπορει να γινει χαμος! ;)

 

Χουμμμ Ας αρχισουμε

http://www.thomann.de/gr/samson_c03.htm

 

Ελα και οι υπολοιποι ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ξεθαψα αυτο το θεματακι μιας και θελω μικροφωνο για το φλαουτο...

να προτιμησω usb (blue snowball) ή καρτα ηχου και μικροφωνο μεγαλου διαφραγματος.αν το δευτερη επιλογη μου παρεχει καλυτερη πιστοτητα ποιο μικροφωνο να προτιμησω μεχρι 150 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και απο μένα

 

η ηχογράφηση και το τι "θα παρεις" στο τελος εξαρτάται απο αρκετους παράγοντες ,κυριως hardware (mic +pre +ADCs) και σωστή τεχνική (*τοποθετηση ,και επιλογη τεχνικης ηογράφησης).

 

μικρόφωνα κυκλοφοράνε διαφορα εως 150.Υποθέτοντας ότι ήδη έχεις phantom pre ,δες κατι σαν Behringer B1 ή ακομα και C1 που τρώει πολυ θάψιμο γενικά ,αλλά εγω που το έχω σου λέω οτι με τη σωστή προενίσχυση ειναι αρκετά (ΠΡΟΣΟΧΗ -ΑΡΚΕΤΑ και οχι πολυ) καλό.

 

αλλες λύσεις που μ αρεσουν  ειναι τo C2 της Behringer επίσης ,το οποιο ειναι ζευγαρι και επιτρέπει διαφορες τεχνικές.Οι λυσεις αυτες ,ειναι ΠΟΛΥ αξιοπρεπείς ,δεν στοιχιζουν πολλα χρηματα ,και ,για κάποιον ο οποιος δεν έχει την μεγάλη πειρα στις ηχογραφησεις ειναι μια καλή αρχή.

 

ααν θες όπωσδηποτε "κατι καλύτερο" κοιταξε για λαμπάτο μικρόφωνο .υπάρχουν λύσεις στα 200+++ οι οποίες ενω ειναι σαν μικρόφωνα πολυ καλές ,ΑΝ εχεις τα υπολοιπα σε μια αλφα ποιότητα και πανω ,τοτε θα σου δωσουν καλύτερα αποτελεσματα

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΦΑΝΕΣ : ένα πολυ μετριο και φτηνο μικρτόφωνο τυπου C1 ,στα σωστά χερια και με τη ΣΩΣΤΗ χρηση ,θα δωσει αποτελέσματα.ενα πολυ ακριβο μικρόφωνο ,αν δεν ξερεις (*οχι εσυ μη παρεξηγηθω ο οποιοσηδηποτε "εσυ") να το χρησιμοποιησεις και αν δεν εχεις τα υπολοιπα σε αναλογη ποιοτητα δεν θα σου δωσει τα αναμενόμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα απο το 2011 δεν καταφερες να το παρεις το μικροφωνο?  :):)

 

Υποθετω οτι θες να γραψεις ερασιτεχνικα στο σπιτι οποτε,με  ενα αξιοπρεπες πυκνωτικο μικροφωνο σαν και αυτα που σου προτεινει ο φιλος παραπανω και μια αξιοπρεπη καρτα ηχου θα εισαι μια χαρα.

 

Τα λαμπατα μικροφωνα στα 200 ευρω δεν ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παραδειγμα αν παρω to b1,ποια καρτα να προτιμησω? budget =200 euro max.

για ηχογραφησεις στο σπιτι,θελω να στειλω δειγμα για εναν διαγωνισμο στη δανια,καθως να ανεβασω και δειγματα στο site μου.

,αυτα.θελω οικονομικα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρκεί μια απλή, μέτριας ποιότητας καταγραφή, τότε σου κάνει και το USB. Αν θέλεις όμως real time επεξεργασία, πολυκάναλη ηχογράφηση κλπ τότε χρειάζεσαι και κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ηχογραφησεις στο σπιτι,θελω να στειλω δειγμα για εναν διαγωνισμο στη δανια,καθως να ανεβασω και δειγματα στο site μου.

,αυτα.θελω οικονομικα πραγματα.

 

πηγαινε σε ενα στουντιο,γυρω στα 20 ευρω την ωρα θα σου παρουν και θα κανεις σοβαρη δουλεια ειδικα μια και θες να το στειλεις σε διαγωνισμο,απο τη στιγμη που δεν κατεχεις τα βασικα για το αθλημα της ηχογραφισης (αλλα ουτε εχεις προσπαθησει να τα μαθεις απο το 2011.. ;D) δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο να πεταξεις τα λεφτα σου.

 

τωρα να θες απλα να καταγραφεις τον ηχο σου παρε το usb.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου