Προς το περιεχόμενο

θορυβωδες τροφοδοτικο


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

 

φιλος μου εχει ενα τρομερα θορυβωδες Pc και νομιζω (ειμαι σιγουρος) οτι ο θορυβος προερχεται απο το τροφοδοτικο. δεν εχω ακουσει πιο πολυ φασαρια , το τροφοδοτικο ακουγετται δυνατα σε φουλ στροφες συνεχεια και μερικες φορες μοιαζει και να αγκομαχα.

υπαρχει καποια ρυθμιση απο το Bios Που μπορω να κανω?

 

τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο αλλαγη τροφοδοτικου?

ευχαριστω

 

 

(να σημειωθει οτι το Pc ειναι σχετικα καινουργιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από το ανεμιστηράκι? Αν είναι τέτοιος θόρυβος τσεκάρετε το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και μερικες φορες μοιαζει και να αγκομαχα.

...

 

 

Καλησπέρα,

 

αν το αγκομαχητό (ή ίσως γουργουρητό ? κάτι σαν γρρρρρρ με ολίγον ...pitch bend !!! - όχι δεν κάνω πλάκα!) εμφανίζεται κατά το άνοιγμα του υπολογιστή και σταδιακά εξαφανίζεται, δοκίμασε να πάρεις μια φιάλη πεπιεσμένου αέρα (θα βρεις σε καταστηματα ηλεκτρονικών ή κομπιουτερομάγαζα), βγάλε το PC σε ανοιχτό χώρο, άνοιξέ το, και ψέκασε καλά στα ανοίγματα του τροφοδοτικού. Ίσως εκπλαγείς από το τι θα βγει από κει μέσα !!! και με την ευκαιρία ψέκασε και τα υπόλοιπα ανεμιστηράκια, πλακέτες κλπ. κακό δε κάνει...

 

Το δικό μου, κάθε 6-8 μήνες, αρχίζει και κάνει αυτό τον θόρυβο όταν ανοίγει και για 2-3 λεπτά. Με ένα ψέκασμα στρώνει... είναι απίστευτο το τι σκόνη μαζευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αυτά έχουν τα ανεμιστηράκια των (φτηνών συνήθως) τροφοδοτικών! Σαν τεχνικός Η/Υ έχω δει "αρκούδες" να βγαίνουν από εκεί μέσα όταν πρέπει να καθαριστούν...

 

Συμβουλή: Η μάσκα είναι απαραίτητη! - ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ! ! ! :)

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και μερικες φορες μοιαζει και να αγκομαχα.

...

 

 

Καλησπέρα' date='

 

αν το αγκομαχητό (ή ίσως γουργουρητό ? κάτι σαν γρρρρρρ με ολίγον ...pitch bend !!! - όχι δεν κάνω πλάκα!) εμφανίζεται κατά το άνοιγμα του υπολογιστή και σταδιακά εξαφανίζεται, δοκίμασε να πάρεις μια φιάλη πεπιεσμένου αέρα (θα βρεις σε καταστηματα ηλεκτρονικών ή κομπιουτερομάγαζα), βγάλε το PC σε ανοιχτό χώρο, άνοιξέ το, και ψέκασε καλά στα ανοίγματα του τροφοδοτικού. Ίσως εκπλαγείς από το τι θα βγει από κει μέσα !!! και με την ευκαιρία ψέκασε και τα υπόλοιπα ανεμιστηράκια, πλακέτες κλπ. κακό δε κάνει...

 

Το δικό μου, κάθε 6-8 μήνες, αρχίζει και κάνει αυτό τον θόρυβο όταν ανοίγει και για 2-3 λεπτά. Με ένα ψέκασμα στρώνει... είναι απίστευτο το τι σκόνη μαζευει...[/quote']

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Αν το κανεις αυτο ασε το μηχανημα χωρις καπακια για μια ωρα να στεγνώσει, γιατι ο πεπιεσμενος αερας ειναι υγροποιημενος και μπορει να το καψεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σταματα και το ανεμιστιρακι της καρτας γραφικων να σιγουρευτεις γιατι η δικια μου κανει παρα πολυ θορυβο σε σημειο να ακουγετε μεχρι την κουζινα,οταν κοιμουντε ολοι και εχει ησυχια σοβαρα μιλαω !!!!!!!!

ταινια το βραδυ δεν βλεπεις σου σπαει τα νευρα

παιζουνε κατι ανεμηστιρακια στο εμποριο αλα θα κανουνε δουλεια ????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα νόμιζα ότι ήταν απο το τροφοδοτικό αλλα τελικά ηταν το ανεμιστήρι της κάρτας γραφικών. Το αποσύνδεσα και ηρεμησαν τα αυτιά μου!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πρώτα ανεμιστηράκια που χαλάνε συνήθως και κάνουνε high pitch θόρυβο είναι αυτά του chipset μητρικής, της κάρτας γραφικών, και τέλος λίγο πιο μπάσο θόρυβο που συνήθως μειώνεται ή εξαφανίζεται μετά το μπουτάρισμα κάνουν τα ανεμιστηράκια του τροφοδοτικού. Συνήθως φταίει η σκόνη και με πεπιεσμένο αέρα φεύγει το πρόβλημα, αλλά καμια φορά χρειάζεται αλλαγή μιας και υπάρχουν καμένα μέρη ή ανάγκη λίπανσης. Υπάρχουν σε πολλά μαγαζιά ανεμιστηράκια (χωρίς ψύκτρες, με ψύκτρες πάει πολύ ακριβά) όλων των στάνταρ μεγεθών με τιμές πολύ φτηνές (απο μισό μέχρι 15 ευρά), εγώ ειδικά της κάρτας γραφικών χωρίς να έχει πρόβλημα το άλλαξα με αθόρυβο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου