Προς το περιεχόμενο

θορυβωδες τροφοδοτικο


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aiolos: "ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αν το κανεις αυτο ασε το μηχανημα χωρις καπακια για μια ωρα να στεγνώσει, γιατι ο πεπιεσμενος αερας ειναι υγροποιημενος και μπορει να το καψεις!!!"

 

Όντως ανάλογα με τη γωνία που κρατάς τη φιάλη υπάρχει πιθανότητα να ψεκάσεις υγροποιημένο το περιεχόμενο της φιάλης, παρόλα αυτά από την εμπειρία μου εξατμίζεται μέσα σε 15-30 δευτ. Σε μια φιάλη ανέφερε ότι ήθελε ~5 λεπτά να το αφήσεις να στεγνώσει. Μάλλον εξαρτάται από τι προωθητικό υλικό χρησιμοποιούν...

 

kwstas79: και να φανταστείς ότι είναι σχετικά καλό τροφοδοτικό (κουτί Antec Sonata με PSU Antec Quiet).

Για τη μάσκα συμφωνώ !!! εγω τσεκάρω πρώτα και το από που φυσά ο ανεμος !!!

 

 

Για το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών, υπάρχουν συνδυασμοί ανεμιστήρα και ψύξτρας που όντως κάνουν δουλειά. Εχω μια Hercules ATI Radeon 9800 AIW SE, την οποία την δουλεύω με softmodded drivers (μετατροπή σε Pro - 8 pipelines). Tης έχω βάλει ψύκτρες Zalman στις μνήμες και το αντίστοιχο κιτ της Arctic Cooling (20-25ευρώ) το οποίο αποτελείται από ψύκτρα μεγάλου μεγέθους + μεγάλο ανεμιστήρα χαμηλών στροφών και δύο ταχυτήτων. Στη μικρή ταχύτητα δεν ακούγεται τίποτα, ενώ στη μεγάλη ακούγεται ελάχιστα (πάντως πολύ λιγοτερο από το μαμίσιο ανεμιστηράκι). Το μόνο μειονέκτημα ειναι ότι σου καταλαμβάνει ένα επιπλέον slot. Τις συγκεκριμένες ψύκτρες τις προτείνω ανεπιφύλακτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ίδιο συμβαίνει σε πάρα πολλούς (και σε μένα), ειδικά μόλις αρχίζει και καλοκαιριάζει και ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία και έτσι ανεβαίνουν και οι στροφές των ανεμιστήρων για να κρατήσουν την cpu και άλλα τσιπάκια στην σωστή θερμικρασία.

 

Κατά 99% ο θόρυβος προέρχεται από το ανεμιστηράκι της cpu, και από την σκόνη που έχει μαζευτεί στην ψύκτρα και έχει δημιουργήσει ένα στρώμα που δεν αφήνει τον αέρα να περάσει στον επεξεργαστή.

(θα το διαπιστώσεις από το αν ο θόρυβος δυναμώνει όταν τρέχεις βαριές εφαρμογές που βαραίνουν τον επεξεργαστή)

 

Πολλοί είναι αντίθετοι με τις φιάλλες πεπιεσμένου αέρα γιατί τα προωθητικά αέρια που έχουν κάνουν κακό στα ηλεκτρονικά μέρη που ψεκάζουμε (άλλωστε αυτά πουλιούντε για καθαρισμό πληκτρολογίων μόνο, και όχι κυκλωμάτων).

 

Εγώ αγόρασα (και σώθηκα) ηλεκτρικό φυσητήρι (blower), 15 ευρώ, αυτό που παράγει αέρα με μεγάλη πίεση (άλλοι το χρησιμοποιούν για άναμα κάρβουνων, οι ξυλουργοί για καθαρισμό από ροκανίδια κλπ). Πραγματικά δεν θα πιστέψεις τι θα βγει από τις ψύκτρες που τις καθάρισες με το χέρι και νομίζεις ότι είναι καθαρές.

Αν το πάρεις, προσοχή να σταθεροποιήσεις τον ανεμιστήρα που φυσάς με ένα κατσαβίδι για να μην περιστρέφεται όταν τον φυσάς, και ξεκίνα να πετάς τον αέρα σιγά-σιγά (σταδιακά). Αν δεν έχεις μάσκα ένα πανί γύρω από τη μύτη και το στόμα θα σου χρειαστεί.

 

Χρήσιμο προγραμματάκι για να ελέγχεις τη θερμοκρασία του επεξεργαστή

http://tamaru.homeip.net/~shingo/mobilemeter/mobilemeterreadme1.htm

download link :

http://www.geocities.co.jp/SiliconValley-Oakland/8259/release/0310/mm0310.zip

(δεν θέλει install - δεν γράφει στη Registry)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου