Προς το περιεχόμενο

κερι μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αναστένω,μιας και είναι σχετικό το θέμα μου...

Λοιπόν θέλω να pot-άρω τους μαγνήτες μου,μιας και μικροφωνίζουν απίστευτα και αδικαιολόγητα.Βρήκα εδώ http://www.projectguitar.com/tut/dip.htm και στο stewmac οτι χρειάζομαι paraffin wax και bees wax.

Έχω ολη την καλη θέληση να ξεκινήσω το potting αλλά δεν έχω ιδεα για το που μπορω να βρω τα δυο αυτα υλικά.

Καμια ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο ebay θα βρεις σίγουρα και σε διάφορες ποσότητες. Με μια γρήγορη ματιά βρήκα και ορισμένα ελληνικά eshop που τα διαθέτουν. Κάνε μια σύγκριση στις τιμές και δες τί σε συμφέρει.  8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγώ τ βλακεία μου!!!!! έχει φτιάξει κανείς μαγνήτη για κιθάρα από τ μηδέν ? δηλαδή να τ φτιάξει χωρίς να πάρει κάποιο κιτ ή κάτι τέτοιο αλλά να τ φτιάξει από διάφορα υλικά που μπορείς να βρεις και να τα διαμορφώσεις, μπορεί να πετάω κ μπαρουφα γιατί δεν ξέρω τ δομή του αλλά κουβέντα να γίνετε, βασικά αν υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί από ερασιτέχνη με απλά υλικά!!!   

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγώ τη βλακεία μου!!!!! έχει φτιάξει κανείς μαγνήτη για κιθάρα από τo μηδέν ;

 

Ναι , είναι εύκολο εάν πιάνουν τα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , είναι εύκολο εάν πιάνουν τα χέρια σου.

 

φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε μπορείς να μου πεις πως ακριβώς να τ κάνω και τ υλικά χρειάζονται καθώς και διαστάσεις κτλπ για να τ επιχειρήσω ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υλικά:

 

Οι 6 πόλοι μπορούν να είναι οτιδήποτε μαγνητίζεται ΚΑΛΑ (από λαμαρινόβιδες-ξυλόβιδες εώς άξονες από ρόδες παιδικών παιχνιδιών)

 

Κάτω και πάνω πλευρές μπορεί να είναι οτιδήποτε κόβεται και τρυπιέται με σχετική άνεση (από πλαστικό φύλλο εώς λεπτό κόντρα πλακέ).

 

Χαλκόσυρμα διατομής περίπου 0,00029 διατομή ( αυτή έχουν του Rory Galagher οι μαγνήτες  ;)    )  νομίζω.

 

Καλώδιο με πλέγμα για τη σύνδεση με ποτενσιόμετρο ή διακόπτη.

 

Κεράκι της Λαμπρής να λιωθεί και να εμποτίσει το πηνίο.

 

Μαγνήτης ισχυρός για το μαγνητικό πεδίο.

 

Από τις 5000 σπείρες και άνω αρχίζει το παιχνίδι (δηλαδή ακούς καλό σήμα).

 

 

 

Συνδυασμοί ΑΠΕΙΡΟΙ.

 

 

 

Με το καλό να δοκιμάσεις. Να είσαι έτοιμος για πολλές ατυχίες. Το σύρμα κόβεται εύκολα και γενικά είναι ψιλοταλαιπωρία. Εντάξει έχει τη χαρά της δημιουργίας αλλά μερικές φορές έφτασα στα ψυχολογικά όρια μου και προτίμησα καφεδάκι στα Εξάρχεια και αγορά έτοιμου μαγνήτη από αμερικάνικη καπιταλιστική εταιρία που συντηρεί τον διεθνή ιμπεριαλισμό και τον ανθελληνικό σιωνισμό                  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ. ο μαγνήτης μπαίνει από κάτω κ κάνει επαφή με τ μεταλλικά στρόγγυλα που είναι κάτω από τ κάθε χορδή έτσι? τον μαγνήτη απο που μπορώ να τ πάρω ( είμαι από Εύβοια)- επαρχία

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτα ένα έτοιμο ΦΤΗΝΟ μαγνήτη και να του βγάλεις τα μάτια.

Να τον ανοίξεις, να τον κόψεις, να τον ράψεις και μετά, και αφού έχεις διαβάσει κάποια πράγματα παραπάνω γιατί από ό,τι βλέπω θέλεις και κάποια πληροφόρηση, να ασχοληθείς με δική σου κατασκευή.

 

Αλλιώς δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να χάσεις το χρόνο σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτα ένα έτοιμο ΦΤΗΝΟ μαγνήτη και να του βγάλεις τα μάτια.

 

Εννοείται ότι πρώτα πρέπει να κάνεις το παραπάνω.

 

Έχω πετυχει στις αγγελίες μαγνήτη βγαλμένο από washburn 10 ευρώ.

 

Παίρνεις κάτι ανάλογο του αλλάζεις τα φώτα και αν δεις ότι σε παίρνει, συνεχίζεις..

 

Εμένα για παράδειγμα μου φαίνεται δύσκολο,ειδικά το σκέλος με τις 5000> περιελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου