Προς το περιεχόμενο

Αγορά cornford ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...μπορώ να πω ότι έχω μείνει άναυδος με τους συγκεκριμένους ενισχυτές (made in uk,σε απίστευτα χαμηλές τιμές)...σκέφτομαι να αγοράσω τον cornford roadhouse 50 :

http://www.cornfordamps.com/r50.htm

 

αν εξαιρέσουμε οτι είναι One channel και δεν έχει reverb...πιστεύω-απ ότι έχω διαβάσει και έχω ακούσει στο Internet είναι απίστευτο "value for money" για έναν τόσο καλό ενισχυτή από κατασκευαστική και ηχητική άποψη....έχει παίξει κανείς γενικώς με τους συγκεκριμένους ενισχυτές??ακούω γνώμες.....

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Infernalgr έχει τέτοιον ενισχυτή. Τον έπαιξα σπίτι του και είναι όντως καλός. Λογικά θα δει το thread και θα σου απαντήσει ο ίδιος, όντας κάτοχος μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες απ'ότι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλος ειναι  ;D

 

τα μεταφορικά απο UK, είναι ληστρικά όμως.....

 

 

οτι αλλο θες να μάθεις, ρώτα με να σου μια γνώμη...

 

168259_1789795542255_1160583075_32139813_6097021_n.jpg

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλος ειναι  ;D

 

τα μεταφορικά απο UK, είναι ληστρικά όμως.....

 

 

οτι αλλο θες να μάθεις, ρώτα με να σου μια γνώμη...

 

168259_1789795542255_1160583075_32139813_6097021_n.jpg

 

θενξ για τις απαντήσεις!

έχω να σε ρωτήσω τα εξής....:

1)απο καθαρά τι λέει σε γενικές γραμμές??

 

2) επειδή απ'ότι βλέπω έχεις βάλει και στο send-return πεταλάκια...έχεις δοκιμάσει ποτέ να συνδέσεις πεταλίερα με προενίσχυση (line 6 pod,boss gt 10 κτλ) να δείς πως ακούγεται?? "χρωματίζει" πολύ τον ήχο της το return??

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Cornford ήταν όντως εκπληκτικοί ενισχυτές. Αν μπορείς να βρείς παλιό Cornford τόσο το καλύτερο μιας και μετα τη φωτιά που κατέστρεψε μέρος της Cornford και τη γραμμή παραγωγής, πάει κατα διαόλου. Ψάξε μέσα από τα forum της θα βρείς αρκετούς ευτυχισμένους κατόχους παλαιών σειρών και αρκετούς δυσαρεστημένους νέων μοντέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ για τις απαντήσεις!

έχω να σε ρωτήσω τα εξής....:

1)απο καθαρά τι λέει σε γενικές γραμμές??

 

2) επειδή απ'ότι βλέπω έχεις βάλει και στο send-return πεταλάκια...έχεις δοκιμάσει ποτέ να συνδέσεις πεταλίερα με προενίσχυση (line 6 pod,boss gt 10 κτλ) να δείς πως ακούγεται?? "χρωματίζει" πολύ τον ήχο της το return??

 

 

Απο καθαρα δεν λεει πολλα,ειναι δυσκολο να χωρεσουν ολα σ ενα καναλι. αν παιζεις με το volume στην κιθαρα καθαριζει, αλλα super duper καθαρα μην περιμενεις...

 

Στο Fx loop εχω συνηθως ενα delay, και ειναι και το μονο που μου χρειαζεται για ολες τις χρησεις. το fxloop του ειναι πολυ καλο.

 

Τωρα εσυ θες να συνδεσεις την κιθαρα σου σε μια πεταλιερα και απο εκει να στειλεις στο fxloop? γιατι να το κανεις αυτο? τζαμπα τα λευτα που θα δωσεις ;D ;D ;D

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ...απλώς σε λάηβ κατάσταση χρησιμοποιώ πολλά Presets δικά μου...τον ενισχυτή αυτόν τον θέλω κυρίως για μελλοντικές ηχογραφήσεις και άν δεν χρωματίζουν πολύ τον ήχο της πεταλιέρας οι προενισχύτριες λαμπες,για λάηβ κτλ....άρα δεν τα λές και τσάμπα τελείως τα λεφτά.... :D

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ...απλώς σε λάηβ κατάσταση χρησιμοποιώ πολλά Presets δικά μου...τον ενισχυτή αυτόν τον θέλω κυρίως για μελλοντικές ηχογραφήσεις και άν δεν χρωματίζουν πολύ τον ήχο της πεταλιέρας οι προενισχύτριες λαμπες,για λάηβ κτλ....άρα δεν τα λές και τσάμπα τελείως τα λεφτά.... :D

 

Η άποψη και φιλοσοφία μου ειναι πως οταν διαλεγεις εναν τέτοιο amp, (1 καναλι). Τον διαλέγεις γιατι "less is more". σιγουρα μπορεις να συνδέσεις πανω οτι θελεις, αλλα οταν λεω τζάμπα τα λευτα ενοω πως τα λευτα που δινεις ειναι για να ακους αυτο που πηρες, αν θες να ακους κατι αλλο, γιατι να παρεις αυτον?

Αν εχεις Presets σε μια πεταλιερα και θες το preamp της πεταλιερας, παρε ενα τελικο και μια καμπίνα, θα σου βγει και πιο φτηνά και θα εχεις και πιο αντιπροσωπευτικό ηχο του κινεζου προενισχυτή.

 

Το κανάλι του δεν ειναι αρκετα καθαρο αν για να συνδεσεις κατι επανω, ενοειται θα στο χρωματισει. Αν θες να συνδεσεις την πεταλιερα στο fxloop και να την χρησημοποιεις μονο για εφε, μπορει και να σου κατσει, αλλα το να παρεις Cornford, έστω οικονομικό, και να θες να ακους GT-10... δεν...

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο εργαλειο. Ειχα και γω τον 30αρη.

Ωραια καθαρα και αρκετο ντραιβ ακομη και για χεβυ, σε αντιθεση με οσα διαβαζα στο ιντερνετ μεχρι να τον δοκιμασω απο κοντα.

Μεγαλο μειον βεβαια ηταν το οτι δεν ειχε reverb πανω, αλλα κατα τα αλλα go for it αν σου κανει στο αυτι

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη και φιλοσοφία μου ειναι πως οταν διαλεγεις εναν τέτοιο amp, (1 καναλι). Τον διαλέγεις γιατι "less is more". σιγουρα μπορεις να συνδέσεις πανω οτι θελεις, αλλα οταν λεω τζάμπα τα λευτα ενοω πως τα λευτα που δινεις ειναι για να ακους αυτο που πηρες, αν θες να ακους κατι αλλο, γιατι να παρεις αυτον?

Αν εχεις Presets σε μια πεταλιερα και θες το preamp της πεταλιερας, παρε ενα τελικο και μια καμπίνα, θα σου βγει και πιο φτηνά και θα εχεις και πιο αντιπροσωπευτικό ηχο του κινεζου προενισχυτή.

 

Το κανάλι του δεν ειναι αρκετα καθαρο αν για να συνδεσεις κατι επανω, ενοειται θα στο χρωματισει. Αν θες να συνδεσεις την πεταλιερα στο fxloop και να την χρησημοποιεις μονο για εφε, μπορει και να σου κατσει, αλλα το να παρεις Cornford, έστω οικονομικό, και να θες να ακους GT-10... δεν...

 

 

 

ναι οκ απλώς,έχει τύχει να βάλω το Line 6 σε return mesa boogie combo των 1500 ευρω και να ακούγεται άθλια...γενικώς το concept είναι να συνδυάζεται καλά η πεταλιέρα με τον ενισχυτή και να έχω δυνατότητα να "βγαζω" ωραίο λαμπάτο ήχο για ηχογραφηση...πάντως όλα έχουν να κάνουν με το signal chain...δλδ κατά πόσο το return του ενισχυτή είναι μια απλή είσοδος (σαν να εχει ενα 2.ο Input) ή το αν παρακάμπτει τον τελικό ενισχυτή,δλδ σαν να παίρνεις το direct input μιας κιθάρας,μιας εφεδιέρας whatever... πάντως μπορεί να ναι 1 channel,αλλά δεν παυει να έχει φοβερο ήχο (απ οσο έχω ακουσει) και φοβερή tube παραμόρφωση...και όσον αφορά τον "κινέζο" και την anti-multifx unit άποψη ( κ δικαίωμα σου βεβαια)...θα σου πω το εξής...οι συγκεκριμένοι ενισχυτές μου τραβήξαν την προσοχή λόγω της προσομοίωσης που έχει η Line 6 στον Mk50h... top προσομοίωση...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου