Προς το περιεχόμενο

Χαρά vs Θλίψη


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

'Οταν σκαρώνετε μιά μελωδία, γράφετε κάποιους στίχους ή παίζετε ένα σχήμα, ποιό απο τα δύο βρίσκετε οτι σας προσφέρει έμπνευση συχνώτερα;

Ή αλλιώς, ματζόρε ή μινόρε;

Ακόμα, πιστεύετε πως κάποιο απο τα δύο είναι "πιό έντονο" σε επίπεδο καλλιτεχνικής δημιουργίας;

Έχετε εντονώτερη προτίμηση ή ασυναίσθητη κλίση προς κάποιο απο τα δύο;

Κι αν ναί, γνωρίζετε γιατί; Αν θέλετε, το μοιράζεστε εδώ.

Παραθέτω δύο χαρακτηριστικά δείγματα απο την κάθε κατηγορία, ενδεικτικά.

 

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

'Οταν σκαρώνετε μιά μελωδία, γράφετε κάποιους στίχους ή παίζετε ένα σχήμα, ποιό απο τα δύο βρίσκετε οτι σας προσφέρει έμπνευση συχνώτερα;

Ή αλλιώς, ματζόρε ή μινόρε;

Ακόμα, πιστεύετε πως κάποιο απο τα δύο είναι "πιό έντονο" σε επίπεδο καλλιτεχνικής δημιουργίας;

Έχετε εντονώτερη προτίμηση ή ασυναίσθητη κλίση προς κάποιο απο τα δύο;

Κι αν ναί, γνωρίζετε γιατί; Αν θέλετε, το μοιράζεστε εδώ.

 

Απλα να αναφερω κυρ Ηλια μας οτι ζουμε ελλαδα...το κλαμα το εχουμε στο αιμα μας και στα αυτια μας...οποτε εγω θα ψυφισω υπερ μινορε και με αυτο το b13 Που τοσο αποφευγουν οι τζαζοπεριεργοι ;D

Δεν αναφερομαι σε ουζακ-καταστασεις απλα σε μινορακια... ;D

Συνεχιστε να μας χαριζεται ωραιες μουσικες!!!

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα, πιστεύετε πως κάποιο απο τα δύο είναι "πιό έντονο" σε επίπεδο καλλιτεχνικής δημιουργίας;

Αυτο δεν νομιζω οτι υφισταται...Η μουσικη ειναι ενα μεσο εκφρασης οχι μονο χαρας και θλιψης αλλα και τρομου,αγωνιας,λακταρας και οποιουδηποτε αλλου συναισθηματος μπορει να νιωσει ενας ανθρωπος.αυτο το συναισθημα θα βγαλει προς τον ακροατη...αν ο καλλιτεχνης ειναι χαρουμενος αυτο θα του ειναι πιο εντονο και αυτο θα βγαλει...ομοιως και με τα αλλα συναισθηματα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατρέ μου είμαι καλά ;  ??? ??? ??? έχω μια έμφυτη τάση προσ τα μινόρε  :'( :'( :'(

.....διαβλέπω σολιστική ίωση με μπλουζ ροκ συμπτώματα....άκρα υγεία!  ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακούγοντας και το Here I go again πριν ξεκινήσω την δουλειά μου....τα μινόρε είναι η λύση στα ματζόρε...και η θλίψη ο οδηγός στην χαρά...

 

κύριε Ζάικο...όταν είμαι χαρούμενος δεν έχω γράψει ποτέ δυνατή μελωδία..αντιθέτως στην στενοχώρια οι δυναμικές και η ανεύρεση ενέργειας με κάνουν να γράφω δυναμικά και χαρμόσυνα.

 

Στα μινόρε....απλά σολάρω ή δίνω τις πλάτες μου στους εγχόρδους.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα Ηλία. Το έχω αναλύσει αρκούντως για τον εαυτό μου. Για μένα, η θλίψη αποτελεί μεγαλύτερη πηγή έμπνευσης καθώς είναι αφορμή για σκέψη και ενδοσκόπηση που με τη σειρά τους αναδεύουν τη διαδικασία της δημιουργίας.

 

Στις περιόδους χαράς, προτιμώ να ζω τη ζωή παρά να την παρατηρώ και να την καταγράφω.

 

Όσον αφορά το ματζόρε-μινόρε, δεν τα διαχωρίζω ως προς τη διάθεση. Ένα ματζόρε μπορεί να είναι κάλλιστα εξαιρετικά λυπητερό όπως κι ένα μινόρε πολύ χαρούμενο και ξεσηκωτικό.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν σκαρώνετε μιά μελωδία, γράφετε κάποιους στίχους ή παίζετε ένα σχήμα, ποιό απο τα δύο βρίσκετε οτι σας προσφέρει έμπνευση συχνώτερα;

Ή αλλιώς, ματζόρε ή μινόρε;

Ακόμα, πιστεύετε πως κάποιο απο τα δύο είναι "πιό έντονο" σε επίπεδο καλλιτεχνικής δημιουργίας;

Έχετε εντονώτερη προτίμηση ή ασυναίσθητη κλίση προς κάποιο απο τα δύο;

Κι αν ναί, γνωρίζετε γιατί; Αν θέλετε, το μοιράζεστε εδώ.

Παραθέτω δύο χαρακτηριστικά δείγματα απο την κάθε κατηγορία, ενδεικτικά.

Αναλογα τα κεφια αλλα το συνηθες που βγαινει οταν θα πιασω το οργανο ειναι

Μινορε πεντατονικη με ταση να τραβαω την τριτη μικρη (θλιψη) 1/4 πανω, και ποτε να μην ολοκληρωνεται το ημιτονιο να γινει 3η μεγαλη (χαρα)

Και καπου καπου να την κανω καθαρη ματζορε πεντα

Over Ματζορε συγχορδια

 

Τα ματζορομινορα (χαρμολυπη)  δλδ ;D

Φυσικα παντα υπαρχει μια εξηγηση για ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου