Προς το περιεχόμενο

focusrite saffire pro 24 (dsp) & latency


SysEx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μοναδικο vst instrument που δουλευω ειναι το addictive drums και το wavestation της korg. τιποτα αλλο.

 

απο vst effects , ενα σωρο.

 

ενα usb midi keyboard μου εβγαζε latency με usb συνδεση, με το οποιο δεν μπορουσα να γραψω.ομως συνδεσα ενα καλωδιο απο το midi out , στο midi in της καρτας και χωρις να πειραξω τιποτα αλλο , γραφω μια χαρα χωρις ιχνος latency.

 

το pc μου εχει , motherboard gigabyte , 3.4ghz dual core , 4gb ram , on board texas instruments firewire controller , windows xp pro eng.

 

ελπιζω να σε βοηθησα καπως , καθ οτι δεν ειμαι εξειδικευμενος τεχνογνωστης... 8)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μοναδικο vst instrument που δουλευω ειναι το addictive drums και το wavestation της korg. τιποτα αλλο.

 

απο vst effects , ενα σωρο.

 

ενα usb midi keyboard μου εβγαζε latency με usb συνδεση, με το οποιο δεν μπορουσα να γραψω.ομως συνδεσα ενα καλωδιο απο το midi out , στο midi in της καρτας και χωρις να πειραξω τιποτα αλλο , γραφω μια χαρα χωρις ιχνος latency.

 

το pc μου εχει , motherboard gigabyte , 3.4ghz dual core , 4gb ram , on board texas instruments firewire controller , windows xp pro eng.

 

ελπιζω να σε βοηθησα καπως , καθ οτι δεν ειμαι εξειδικευμενος τεχνογνωστης... 8)

 

 

Σαφέστατα βοηθάς, σε ευχαριστώ.

Μπορείς μήπως να μου πείς και αριθμητικά σε ms το input-output latency που δηλώνει

το daw που χρησιμοποιείς, αν δεν ξέρεις πως-που μπορείς να βρείς αυτές τις πληροφορίες

πάλι δεν πειράζει, αν θέλεις να τα βρείς (και για δική σου γνώση) πες μου τι daw χρησιμοποιείς

και θα την βρούμε την άκρη.

 

Περίεργο πάντως αυτό το interface περίμενα να έχει πουλήσει σαν ζεστό ψωμί. Ειδικά για αυτά

που προσφέρει σε αυτή την τιμή! :

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=286_181&products_id=18966

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το ΄τεσταρα' χθές στο pc μου. Είναι αξιόλογο μηχανάκι (ειδικά για

τα λεφτά που ζητάει). Αυτό που με ανησυχούσε περισσότερο ήταν το latency

και μπορώ να πώ πως αν και με τους υπάρχων drivers το buffer δεν πάει κάτω

απο τα 240samples είναι ικανοποιητικό. Μπορεί αριθμητικά η τιμές που βγάζει

στο qbase για παράδειγμα να είναι αρκετά υψηλές (in:5ms, out:12ms) ακόμη

και στις ακραίες ρυθμίσεις, στην πράξη όμως ανταποκρίνεται ευχάριστα (ικανοποιητικά

ευχάριστα). Οι γενικές εντυπώσεις μου είναι πολλή καλές...αν και δεν αγοράστηκε απο

μένα (και για μένα) σας το προτείνω...επίσης έπαιξε άψογα με το onboard fw chipset

(lsi) της motherboard (asus) μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου