Προς το περιεχόμενο

Συναρμολόγηση Η/Υ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι έτοιμος να στήσω το πρώτο μου pc. Έχω όλα τα κομμάτια εδώ μπροστά μου. Υπάρχει κάποι συγκεκριμένη σειρα που πρέπει να τα βάλω? Δηλαδή ας πούμε πρώτα βιδώνω motherboard και μετά βάζω Ram? Αν έχει κάποιος 2' να μου γράψει με ποια σειρά να τα στήσω θα είμαι πολυ ευγνώμον. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cpu στη m/b--> ram--> m/b στο κουτι--> hdd, dvd-rom κτλ.+ καλώδια--> τροφοδοτικό.

 

Eμ, σκληρό δίσκο, dvd-rom και τροφοδοτικό τα συνδέω όλα στο τέλος στη motherboard έτσι? εννοώ όλα μαζί στο τέλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμ, σκληρό δίσκο, dvd-rom και τροφοδοτικό τα συνδέω όλα στο τέλος στη motherboard έτσι? εννοώ όλα μαζί στο τέλος?

 

Βασικά δεν υπάρχει ενδεδειγμένος τρόπος. Όπως σε βολεύει και αναλόγως με τη χωροταξία του κουτιού ώστε αυτά που έχεις ήδη συνδέσει να μην εμποδίζουν τις υπόλοιπες εργασίες.

 

Το πιο βασικό απ' όλα είναι να μη βάλεις το τροφοδοτικό στην πρίζα πριν τελειώσεις με όλες τις συνδέσεις και τοποθετήσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ! Ξεκινάω και ότι είναι να γίνει θα γίνει! :p Aνεμιστηράκια κλπ που συνδεω στο τροφοδοτικό στο τέλος τέλος έτσι? Τι εννοείς αν δεν είναι modular?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανεμιστηράκι της ψύκτρας του επεξεργαστή -εαν υπάρχει- το συνδέεις μόλις κουμπωσεις την ψύκτρα στη m/b. τα υπόλοιπα για να μη σε ενοχλούν βάλτα πριν απο τα καλώδια του τροφοδοτικού.

 

modular είναι αυτά που έχουν αποσπώμενα καλώδια, όπως αυτό για παράδειγμα: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-M520-Real-Power-Modular-RS-520-ASAA-A1.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-PSU-700W.htm αυτό εδώ έχω... Και (δεν είμαι σίγουρος) αλλα νομίζω θα χρειαστεί να αγοράσω έξτρα καλώδια  :S :S :S. Έχω καλώδια (όπως αυτα του power sw και του reset) που δεν ξέρω που να τα τοποθετήσω. Και ο σκληρός δίσκος με ένα απλό Sata 3 είναι οκ ή χρειάζεται και κανένα ακόμα καλώδιο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου