Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ηλεκτρικα bc rich mockingbird


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανανεωση θεματος παιδια!Πηρα χθες την κιθαρα απο τον μαστορα και μου ειπε οτι ο ηλεκτρικος βρηκε μια "κρυα" κολληση αλλα οτι μπορει και να μην ηταν αυτο το προβλημα.και να κοιταξω μου ειπε και τα ηλεκτρικα του ενισχυτη μηπως εχουν και αυτα προβληματα στις επαφες.και δεν μου χρεωσε τιποτα.απλα εγω τωρα μπορω να τον εμπιστευθω δηλαδη?και μετα αν ξαναεχω παρομοιο προβλημα θα ανοιγω ενισχυτες?και μετα απορουν γιατι προτιμουμε τους Γερμανους.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ανανεωση θεματος παιδια!Πηρα χθες την κιθαρα απο τον μαστορα και μου ειπε οτι ο ηλεκτρικος βρηκε μια "κρυα" κολληση αλλα οτι μπορει και να μην ηταν αυτο το προβλημα.και να κοιταξω μου ειπε και τα ηλεκτρικα του ενισχυτη μηπως εχουν και αυτα προβληματα στις επαφες.και δεν μου χρεωσε τιποτα.απλα εγω τωρα μπορω να τον εμπιστευθω δηλαδη?και μετα αν ξαναεχω παρομοιο προβλημα θα ανοιγω ενισχυτες?και μετα απορουν γιατι προτιμουμε τους Γερμανους.......

 

Τώρα παίζει καλά η κιθάρα? Σε άλλο ενισχυτή την έχεις δοκιμάσει? Ο ενισχυτής σου μπορεί να παρουσιάσει θεωρητικά πρόβλημα αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.

Ψυχρές κολλήσεις εμφανίζονται γενικά σε όργανα όπου έχουν γίνει μόντες ή σε καινούργια οικονομικά όργανα και το πρόβλημα το καταλαβαίνεις αμέσως. Λίγο δύσκολο να είχες τόσο καιρό ψυχρή κόλληση και να μην φαινόταν το πρόβλημα... Άρα είχε φύγει κάποια κόλληση  ή κάποιο καλωδιάκι πιθανότατα. Αφού δε σε χρέωσε, πάλι καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ψυχρές κολλήσεις εμφανίζονται γενικά σε όργανα όπου έχουν γίνει μόντες ή σε καινούργια οικονομικά όργανα και το πρόβλημα το καταλαβαίνεις αμέσως

 

οχι μονο ...........δυστυχως εμαφανιζονται και σε ακυρες περιπτωσεις και σε ακριβα οργανα και σε καλους ενισχυτες...........ειναι πιο πολυ και οι συνθηκες φυλαξης του οργανου ή του ενισχυτη - δεν ειναι απαρραιτητο οτι αμα παρεις φτηνο οργανο ή ενισχυτη οτι δεν θα εχουν προσεξει τις κολλησεις...........

 

το παν ειναι να παιζει καλα η κιθαρα σου αδερφε.........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο ...........δυστυχως εμαφανιζονται και σε ακυρες περιπτωσεις και σε ακριβα οργανα και σε καλους ενισχυτες...........ειναι πιο πολυ και οι συνθηκες φυλαξης του οργανου ή του ενισχυτη - δεν ειναι απαρραιτητο οτι αμα παρεις φτηνο οργανο ή ενισχυτη οτι δεν θα εχουν προσεξει τις κολλησεις...........

 

το παν ειναι να παιζει καλα η κιθαρα σου αδερφε.........

 

Εντάξει, κι εγώ έχω δει κάποιες εξαιρέσεις σε καλά όργανα, αλλά συνήθως στα πολύ οικονομικά όργανα/μηχανήματα υπάρχει πιθανότητα να βρεις πρόχειρες ή ψυχρές κολλήσεις. 

Δε μας απάντησε όμως ο συμφορουμίτης: έφτιαξε τελικά το πρόβλημα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση αδερφια αναμενεται γιατι δεν εχω τον ενισχυτη σπιτι ωστε να τη δοκιμασω.αλλωστε θα παρει και καμποση ωρα παξιματος και "πειραματισμων" με τον ηχο ωστε να δω αν ολα πανε καλα.οποτε πρεπει μια απο αυτες τις μερες να την δοκιμασω στον ενισχυτη μου και αν μου το ξανακανει την δοκιμαζω και σε εναν μικροτερο που εχω.αν και το προβλημα πρεπει να ηταν της κιθαρας επειδη οπως ειπα στην αρχη μου το ειχε κανει και σε εναν marshall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε και λεμε παιδες.Το προβλημα δεν επιδιορθωθηκε.Επαιξα πριν λιγο με ακριβως το ιδιο σεταπ που ειχα οταν μου πρωτοσυνεβει πανω στο λαιβ,δηλαδη περνωντας την απο την πεταλιερα μου και μετα στον ενισχυτη.Οκ οποτε καθως επαιζα ειχα τον neck μαγνητη και μολις γυρναω στον bridge(στον οποιο ειχα ανοιχτη ολη την ενταση)αμεσως καταλαβα οτι ο μαγνητης επαιζε "πνιγμενος".Κατεβαζω την ενταση τερμα και την ξαναανοιγω αλλα ακομα και στα τερματα ο ηχος ηταν σαν να επαιζα με χαμηλωμενη πολυ την ενταση του μαγνητη.Δοκιμασα να κανω coil tap μιας και επαιζα με δηπινιο εκεινη τη στιγμη και ενας φιλος ειπε να το δοκιμασω μολις μου ξανατυχει.Ομως και παλι τιποτα.ΜΟΝΟ οταν αλλαξα μαγνητη με τον επιλογεα εφτιαφε.Και εννοω οτι εκανα μια κινηση πανω-κατω στον επιλογεα και αυτο ηταν ολο!Οποτε ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι γινεται εκει μεσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να κανω coil tap μιας και επαιζα με δηπινιο εκεινη τη στιγμη και ενας φιλος ειπε να το δοκιμασω μολις μου ξανατυχει

χαιρομαι που με θεωρεις φιλο σου   ;D ;D ;D ;D

 

μα καλα - σε τι σκιτζη την πηγες την κιθαρα και δεν κοιταξε τον επιλογεα ?? εμενα μου κανει κατι σαν να την κοιταξε ειδε ποσο ομορφη ηταν και ξαναεκλεισε το καπακι...............φυσικα μετα απο αυτο το προβλημα παιρνω πισω την πρωτη μου εντυπωση για το γεγονος και θα ασπαστω τις γνωμες των περισσοτερων του θρεντ και τα λευτα μου θα πανε στον επιλογεα - με οσα μας λες κατι τετοιο παιζει..........

ακου τι θα κανεις προσεχτικα ομως

θα πας εκει που σου ειδαν την κιθαρα και θα την κοπανας στο κεφαλι του τυπου μεχρι να φυγει ο επιλογεας - μολις φυγει τον παιρνεις και πας σε ενα μαγαζι (αλλο φυσικα) και ζητας ενα ιδιο - το πληρωνεις - φευγεις - πας παλι στον τυπο με τις ψυχρες κολλησεις και του λες να στο αλλαξει και μολις τελειωσει τεσταρε την κιθαρα σου στο μαγαζι του και αμα σου ξανακανει το ιδιο μην τον πληρωσεις  ;D ;D (κανουμε και καμια πλακα να περασει η ωρα γιατι αμα ημουν εγω στην θεση του φιλου μας θα την ειχα κανει την αμαρτια μου)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρομαι που με θεωρεις φιλο σου  ;D ;D ;D ;D

ακου τι θα κανεις προσεχτικα ομως

θα πας εκει που σου ειδαν την κιθαρα και θα την κοπανας στο κεφαλι του τυπου μεχρι να φυγει ο επιλογεας - μολις φυγει τον παιρνεις και πας σε ενα μαγαζι (αλλο φυσικα) και ζητας ενα ιδιο - το πληρωνεις - φευγεις - πας παλι στον τυπο με τις ψυχρες κολλησεις και του λες να στο αλλαξει και μολις τελειωσει τεσταρε την κιθαρα σου στο μαγαζι του και αμα σου ξανακανει το ιδιο μην τον πληρωσεις  ;D ;D (κανουμε και καμια πλακα να περασει η ωρα γιατι αμα ημουν εγω στην θεση του φιλου μας θα την ειχα κανει την αμαρτια μου)

Φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι δεν περίμενα κάτι παραπάνω απο αυτούς που έχουμε εδώ στο Βόλο.οπότε πρέπει αναγκαστικά να πάρω τα υπόλοιπα μαγαζιά παραμαζωμα τώρα...

Και είναι και πολλά ρε γαμωτο...(4)

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη επιτυχια - παντως για να μην την ξαναπατησεις και χανεις τσαμπα τον καιρο σου γιατι δεν κανεις ενα ταξιδακι (κατοπιν συννενοησης φυσικα) με τον ντουγκα που ειναι στα γιαννενα ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου