Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ηλεκτρικα bc rich mockingbird


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα με καλυπτει η εγγυηση αλλα υπαρχουν δυο προβληματα.1ον δεν ξερω αν αξιζει να τη στειλω γερμανια ωστε να την κοιταξουν

να αυτη τη "βλακεια" κανουμε ολοι που παραγγελνουμε απ'εξω - δεν θαβω τον θωμα αλλα αμα την ειχες παρει απο ελλαδα θα ειχες και αμεσα την βπηθεια σου

on topic τωρα

 

κατα πασα πιθανοτητα ειναι οι κολλησεις των pot σου - αυτο συμβαινει γιατι κατι δεν ακουμπαει καλα για να κανει κυκλωμα με συνεπειες οταν αντι να εχεις το 100% της εντασης να εχεις πολυ μικροτερη - μου εχει συμβει και εμενα

το καλυτερο αμα δεν ξερεις απο ηλεκτρικα ειναι να το πας σε καποιον μαστορα να στο κολλησει - μπορει να μην σου παρει και τιποτα εως 5 ευρω για αυτο το πραγμα

υποψιαζομαι οτι μπορει και να ειναι αυτο γιατι η ζεστη δεν κανει και το καλυτερο δυνατο στα ηλεκτρικα..........(ας μην μιλησουμε για το ξυλο ;D ;D)

οι bcrich γενικοτερα και οσες εχουν περασει απο τα χερια μου τρωγανε αλλαγη μαγνητων με την ΜΙΑ..............(οκ επερνα φτηνες) και το προβλημα σου μου κανει για κακη κολληση στα ποτς...............

δοκιμασε κατι που θα σου προτεινω και μας λες τα αποτελεσματα

 

προσπαθησε να παιξεις και οταν (αμα) σου ξανακανει το προβλημα δες σε πια θεση εχεις στον επιλογεα και εκεινη την ωρα κανε coil tap ή untap και δες αν επανερχεται η ενταση......................

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα συναντήσει το ίδιο πρόβλημα σε 2 epiphone και ήταν ο επιλογέα μαγνητών. Χαλαρώνουν τα ελάσματά του με τη χρήση και δεν κάνει καλή επαφή. Μπορεί να είναι απλά και κάποια κόλληση που έφυγε.

  Αν είναι ο επιλογέας, φτιάχνεται μεν αλλά πρέπει να ασχοληθεί ο μάστορας για να επαναφέρει τα ελάσματα και συνήθως δεν ασχολούνται... Αν όμως πάρεις νέο επιλογέα, θα θέλει τοποθέτηση και νέες κολλήσεις και θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο.

Αν είναι απλά μια κόλληση που έφυγε, είναι πολύ απλή υπόθεση για ένα μάστορα να την ξαναβάλει σωστά με ένα κολλητήρι. Μην σου πουν τρελά ποσά

Επίσης, παίζει να έχει χαλαρώσει και το έλασμα του input jack και να μην κάνει καλή επαφή.

http://img.alibaba.com/img/pb/251/687/276/276687251_904.jpg

http://gdpedals.com/buy/images/uploads/monojack.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογεας θα ειναι...

Κλασσικο προβλημα οταν μιλαμε για 3 θεσεις...(γι'αυτο πλεον χρησιμοποιω το george lynch switch system)

Οτι ακριβως λεει ο Σωτος...

Φτιαξε λιγο τα ελασματα και φροντισε οταν η κιθαρα δεν παιζει να βρισκεται ο επιλογεας παντα στη θεση 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω για επιλογεα λεω. Το επαθα σε μια epi SG. Επεφτε η εναση στον εναν μαγνητη οπως λες κ εσυ. Κ την ανοιξα κ ηταν τελικα το ελασμα του επιλογεα δεν εκανε καλη επαφη. Του εδωσα λιγη κλιση για να κανει καλυτερη επαφη κ εστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω για επιλογεα λεω. Το επαθα σε μια epi SG. Επεφτε η εναση στον εναν μαγνητη οπως λες κ εσυ. Κ την ανοιξα κ ηταν τελικα το ελασμα του επιλογεα δεν εκανε καλη επαφη. Του εδωσα λιγη κλιση για να κανει καλυτερη επαφη κ εστρωσε.

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι αλλαξα τη θεση των μαγνητων καθως μου ετυχε το προβλημα και το ιδιο ειχα και με τον neck.αλλα ολα αυτα δεν εχουν σημασια καθως την πηγα στον μαστορα σημερα.μου ειπε απο βδομαδα θα την στειλει στον ηλεκτρονικακια οποτε πρεπει να περιμενω λιγο.ασε που μου ξεκινησε και το κυρηγμα για αγορες απο εξωτερικο και οτι και καλα μπορει να ηταν προβληματικη!!!!χαχαχ καπως οπως προειπε ο messalion

να αυτη τη "βλακεια" κανουμε ολοι που παραγγελνουμε απ'εξω - δεν θαβω τον θωμα αλλα αμα την ειχες παρει απο ελλαδα θα ειχες και αμεσα την βπηθεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι πολυ απλο που μπορεισ να κανεισ μονος σειναι να κοιταξεισ τον επιλογεα

βαλτου λιγο wd40 η καποιο στρευ για επαφεσ και δουλεψε τον λιγακι γιατι μπορει να εχει πιασει μπιχλα και να μην κανει καλη δουλεια

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι αλλαξα τη θεση των μαγνητων καθως μου ετυχε το προβλημα και το ιδιο ειχα και με τον neck.αλλα ολα αυτα δεν εχουν σημασια καθως την πηγα στον μαστορα σημερα.μου ειπε απο βδομαδα θα την στειλει στον ηλεκτρονικακια οποτε πρεπει να περιμενω λιγο.ασε που μου ξεκινησε και το κυρηγμα για αγορες απο εξωτερικο και οτι και καλα μπορει να ηταν προβληματικη!!!!χαχαχ καπως οπως προειπε ο messalion

 

Από βδομάδα!?!?!?!?!    Δεν είναι και τόσο μεγάλη ή δύσκολη εργασία δα... Μην σου χρεώσει παπάδες και λαγούς. Καλύτερα να την πας εσύ ας πούμε στον ηλεκτρονικό να σου το φτιάξει σε 5 λεπτά (και να γλυτώσεις την προμήθεια του μάστορα ίσως). Μπορείς πράγματι με ένα Contact cleaner να κάνεις και μόνος σου μια προσπάθεια, όπως είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από βδομάδα!?!?!?!?!    Δεν είναι και τόσο μεγάλη ή δύσκολη εργασία δα... Μην σου χρεώσει παπάδες και λαγούς. Καλύτερα να την πας εσύ ας πούμε στον ηλεκτρονικό να σου το φτιάξει σε 5 λεπτά (και να γλυτώσεις την προμήθεια του μάστορα ίσως). Μπορείς πράγματι με ένα Contact cleaner να κάνεις και μόνος σου μια προσπάθεια, όπως είπαν.

Οχι φιλε σωτηρη φταιω και πρεπει να το πληρωσω ακριβα εφ'οσον πηρα απο τους γερμανους που μας τα εχουν φαει ολα και δεν υποστηριξα την αγορα της χωρας μου(λεγομενα του πωλητη). :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε σωτηρη φταιω και πρεπει να το πληρωσω ακριβα εφ'οσον πηρα απο τους γερμανους που μας τα εχουν φαει ολα και δεν υποστηριξα την αγορα της χωρας μου(λεγομενα του πωλητη). :-[

 

Εγώ πλέον ψωνίζω ΚΑΙ από Ελλάδα απλά και μόνο επειδή μερικά μαγαζιά έχουν αρχίσει σιγά σιγά και με φειδώ να έχουν ανταγωνιστικές τιμές σε ορισμένα προϊόντα σε σχέση με το Γερμανό. Αν το έκαναν περισσότεροι κι ενδεχομένως σε μεγαλύτερο βαθμό, δε θα ψώνιζα απ'έξω παρά μόνο προϊόντα που δε βρίσκω εδώ(υπάρχει κι αυτό το θέμα...).

Το να κατηγορεί κανείς το Γερμανό επειδή έχει χαμηλές τιμές και μετά να πουλά το δεκαετίας στοκ του ακριβά, δε μου λέει κάτι. Υπάρχει κι η selective πτώχευση άλλωστε  ;)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου