Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ηλεκτρικα bc rich mockingbird


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλαησπερα φιλοι μου.Εχω την bc rich mockingbird st για μισο χρονο περιπου και αντιμετωπισα μεσα σε δυο μερες το εξης προβλημα.Παιζοντας Live σε καποια φαση καθως πειραματιζομουν με τα ποτενσιομετρα του volume και με τα coil taps καποια στιγμη χανεται κατα το 70-80% η ενταση μου και το drive μου.το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι τα καλωδια.τα κουναω ολα(καθως το ενα δεν ηταν καλης ποιοτητας και τα αλλα δυο τα χρησιμοποιω για καιρο)αλλα τιποτα.μετα απο μισο λεπτο επανερχεται ο ηχος κανονικα.αυτο εγινε καθως επαιζα μεσα απο την πεταλιερα μου.ομως την επομενη μερα επαιζα μονο με εναν marshall mg15 ετσι για την πλακα και με ενα μπαζο καλωδιο των 3ευρω.και μου ξανακανει το ιδιο.και μαλιστα σε αυτη τη φαση αλλαζω και τη θεση του p.u. επιλογεα και δοκιμαζω και με τους δυο μαγνητες(μαζι και ξεχωριστα)και γινεται το ιδιο μεχρι που επανηλθε μονη της παλι.Τι παιζει λοιπον?εχω προβλημα με τα ηλεκτρικα η 2 φορες μου την εκανανα τα καλωδια?Βεβαια ειχα ψιλιαστει οτι μπορει να μην εκανα σωστη εγκατασταση των ηλεκτρικων στην συγκεκριμενη καθως τα ποντεσιομετρα της εντασης ειανι αναποδα.δηλαδη αυτο κατω απο τον bridge p.u. ειναι για τον ιδιο μαγνητη ενω το αλλο που ειναι ακριβως πισω απο τον επιλογεα ειναι για τον neck,αλλα σκεφτηκα οτι μπορει να τα ειχαν βαλει επιτηδες ετσι για να  βολευει στο να κανει ο παικτης βιολια με την ενταση του bridge.Χρηστες και μη την ιδιας κιθαρας δωστε μου τα φωτα σας και πειτε μου αν αυτο ελεγχεται η επισκευαζεται ευκολα και φθηνα.μενω στο Βολο.Ευχαριστω πολυ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι μαγνητες σου ειναι passive η active?

Ειναι passive φιλε μου και τα παντα στοκ.αλλιως θα ειχα σκεφτει και για μπαταριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλιως θα ειχα σκεφτει και για μπαταριες

χαχα, πολλες φορες δεν σκεφτομαστε τα απλα και ψαχνουμε να βρουμε τι φταιει.

τα pots σου ειναι σε καλη κατασταση? οταν τα γυριζεις ακους τιποτα θορυβους? οταν στο κανει αυτο δοκιμασες να γυρισεις τα volume και tone? αν ναι συνεχιζει το προβλημα και απλως επανερχεται σε φυσιολογικη κατασταση μονη της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, πολλες φορες δεν σκεφτομαστε τα απλα και ψαχνουμε να βρουμε τι φταιει.

τα pots σου ειναι σε καλη κατασταση? οταν τα γυριζεις ακους τιποτα θορυβους? οταν στο κανει αυτο δοκιμασες να γυρισεις τα volume και tone? αν ναι συνεχιζει το προβλημα και απλως επανερχεται σε φυσιολογικη κατασταση μονη της?

Λοιπον οχι δεν μου κανει χρατσ χρατσ οταν γυριζω τα pots(αυτο το εχω παρατηρησει στη φθηνιαρικη jackson μου οποτε θα ημουν πεπεισμενος οτι αυτο φταει) και δυστυχως δεν επαιξα καθολου με τα pots καθως μου συνεβαινε αυτο...

και παλι ομως αν το παω σε εναν ειδικο η στο μαγαζι του Νακα εδω στο Βολο η σε αλλους που εμπιστευομαι περισσοτερο μπορεουν να δοκιμασυν διαφορα χωρις να μου κανουν ζημια?γιατι δεν ειναι να παιζεις με τοσα κουμπακια για την πλακα.και δεν θελω να πα8ουν και τιποτα τα coil taps....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την πας στο μαγαζι θα βρουνε κατευθειαν τι εχει, μη φοβασαι τα ηλεκτρικα μιας κιθαρας ειναι πολυ απλα, πρεπει να προσπαθησει πολυ καποιος για να σου κανει ζημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την πας στο μαγαζι θα βρουνε κατευθειαν τι εχει, μη φοβασαι τα ηλεκτρικα μιας κιθαρας ειναι πολυ απλα, πρεπει να προσπαθησει πολυ καποιος για να σου κανει ζημια.

οκ φιλε μου τιμουλα στο περιπου για ελεγχο κατ'αρχην ξερουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κιθαρα την εχεις 6 μηνες, μηπως σε καλυπτει η εγγυηση της? απο τιμες δεν ξερω καθολου γιατι φτιαχνω τις κιθαρες μου μονος μου απο την αρχη. οι enigma guitars αν δεν κανω λαθος εχουν καταλογο εργασιων με κοστος. κοιτα εκει να παρεις μια ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κιθαρα την εχεις 6 μηνες, μηπως σε καλυπτει η εγγυηση της? απο τιμες δεν ξερω καθολου γιατι φτιαχνω τις κιθαρες μου μονος μου απο την αρχη. οι enigma guitars αν δεν κανω λαθος εχουν καταλογο εργασιων με κοστος. κοιτα εκει να παρεις μια ιδεα

βασικα με καλυπτει η εγγυηση αλλα υπαρχουν δυο προβληματα.1ον δεν ξερω αν αξιζει να τη στειλω γερμανια ωστε να την κοιταξουν και ποσο 8α παρει απο χρονο και 2ον δεν ξερω που εχω το χαρτι της εγγυησης ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε μου, έχω μία Gibson les paul Studio εδώ και 2μιση χρόνια. Πριν κανένα εξάμηνο άρχισε να μου κάνει μία τέτοια βλακιούλα αλλα όταν χτύπαγα με την πένα λίγο πιο δυνατά τις χορδες (να ακουστει δυνατο γκρανγκ) επανερχόταν. Πήγα στον καθηγητη της κιθάρας μου που ασχολιόταν με τέτοια, μου την άνοιξε και ήταν ένα καλωδιάκι που δεν έκανε καλή επαφή. Εμένα ήταν στους κάτω μαγνήτες. Κοίταξε μήπως έχεις και εσύ κανένα τέτοιο πρόβλημα... Είναι κατι ΠΟΛΥ απλο. Και όπως σου είπαν "τα ηλεκτρικα της κιθάρας είναι πολύ απλά"  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου