Προς το περιεχόμενο

Ο SRV, το shuffle και ο ιδρώτας του καλλιτέχνη


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κολλημένος, το ξέρω.

 

Λοιπόν, υπάρχει σωσμένο στο daw μου ένα Stevie Ray Vaughan style shuffle ντραμς και μπάσο. Εκεί πάνω γράφω (μαζί με κάποια άλλα) για να τεστάρω ήχους, πετάλια, μίξεις και διάφορα τέτοια. Με βολεύει γιατί η υπάρξη μόνο 3 οργάνων και αντίστοιχων καναλιών, κάνει την δουλειά πιο εύκολη (την αρρώστια πιο υποφερτή).

 

Το καλοκαίρι στην Αθήνα, δεν ενδείκνυται για shuffle. Με το ερκοντίσιο στους -10 και ιδρώνω σε σημείο αφυδάτωσης. Εν πάση περιπτώσει, μου ήρθε η όρεξη απόψε και έγραψα ένα impro που μου ακούγεται καλούτσικο (εννοείται πως δεν έγραψα μόνο ένα αλλά καμιά δεκαριά με διαφορά πετάλια, τοποθετήσεις μικροφώνων κλπ. κλπ. απλώς εσείς ακούτε το πιο υποφερτό)

 

Ιδού. Εγώ πάω για ντους.

 

http://soundcloud.com/jazzjoker/texas-shuffle

 

 

 

(το εδώ upload συνεχίζει να μου κάνει νερά για κάποιο λόγο)

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες πολυ ωραιες φρασεις και ηχους.

Φυσικα του ελειπε ενα μερος ή φραση στανταρ για να αποκτησει προσωπο το κομματι.

Μαζευε και ας ειναι και ρογες ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σου πάει όμως η ζέστη! Λες νάναι λόγω Τέξας;  ;D

Το απόλαυσα, συγχαρητήρια! Εξαιρετικοί ήχοι κιθάρας, fluid φρασεολογία, νομίζω απο τα καλύτερα σου εδώ...συμφωνώ με τον Δέλτα πιό πάνω, κάτι λίγο να σου φωνάζει καταπρόσωπο και θα ξεφύγει απο το κλασσικό μπλουζ τζαμάρισμα...well done  ;).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ξεχασα.

Αν δεν σου κανει κοπο ανεβασε και το μπακιν, να ριξουμε και εμεις καμια μπλουζια εδω στα δροσερα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί Σπύρο και Ηλία, χαίρομαι πολύ που σας άρεσε. Η γνώμη σας έχει βαρύνουσα σημασία.

 

Σου πάει όμως η ζέστη! Λες νάναι λόγω Τέξας;

 

Αν με έβλεπες πριν από 20 λεπτά θα άλλαζες γνώμη ;D

 

Αν δεν σου κανει κοπο ανεβασε και το μπακιν, να ριξουμε και εμεις καμια μπλουζια εδω στα δροσερα

 

Να το ανεβάσω αλλά είναι εντελώς μίνιμαλ. EZ Drummer και μια λούπα μπάσου δωδεκάμετρο. Επανέρχομαι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβασε το τοτε με ντραμς και την κιθαρα σου, να παιξω μπασο  ;D ;D ;D

 

Καλα ειναι σε μινιμαλ αυτα τα πραγματα και με τετοια ζεστη δεν θελουμε να ιδρωσουν και τα παιδια που παιζουν τα τεμπα  ;D ;D

Και το 12μετρο πολυ ειναι.

11.5 φτανουν

 

Καθεται ακριβως και σε ταχυτητα σε κατι που γρατζουναγα σημερα σε κουρδισμα Lonnie Johnson (D-G).

Θα το λιωσω και με μπαντα  ;)

Απο Λα ειναι, θα βαλω ενα σουβλακι στο 2ο ταστο και το καπο απο πισω και θα παρει φωτια το σλαιντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος  λέμε! Πιάσε μια μπύρα και για εμένα καθώς το ανεβάζεις.  :P

Αστο και χωρίς drums, τα παίξω γω :D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και το ντραμόμπασο λοιπόν.

 

Καλα ειναι σε μινιμαλ αυτα τα πραγματα και με τετοια ζεστη δεν θελουμε να ιδρωσουν και τα παιδια που παιζουν τα τεμπα

 

Άστα να πάνε. Έβαλα γιουτιούμπ και άκουσα λιγάκι Duke Ellington και ξανάρχισα να ιδρώνω.

 

Αστο και χωρίς drums, τα παίξω γω

 

Να το ανεβάσω χωρίς τίποτα, να γουστάρουμε δροσιά; ;D

Shuffle_bt.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να το ανεβάσω χωρίς τίποτα, να γουστάρουμε δροσιά; ;D

 

Σε πω, δε κακή ιδέα. Άσε μόνο το Moog :P. Κάτσε τώρα μπέρδεψα τα threads  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιος ηχος,πολυ ωραιο παιξιμο.

Εισαι αναμφιβολα ενας στρατομαστερ.. ;)

Σπυρο αν θα μπορουσα να κανω μια παρατηρηση και αυτη εχει να κανει με το παιξιμο σου γενικα:Eχω την εντυπωση οτι χρειαζονται καποιες αναπνοες.Καποιες ανασες ειτε με παυσεις ειτε με μεγαλυτερες αξιες(διαρκεια).

Μου δινεις την εντυπωση οτι προσπαθεις  να χωρεσεις Ο,ΤΙ φραση ξερεις(και ξερεις πολλες και υπεροχες) μην αφηνοντας την παικτικη σου ''ψυχη'' να κραυγασει..

Εννοω οτι ακουω ολες τις φρασεις να παλευουν μεταξυ τους να αναδειχτουν ως ''καλυτερες'' μην αφηνοντας περιθωριο σε καποιες  να καταλαγιασουν και να προετοιμασουν το εδαφος για το ''ξεσπασμα''.

Νομιζω οτι σ αυτα που παιζεις γενικα,χρειαζονται τα προκαταρκτικα,η συνουσια,ο οργασμος και τουμπαλιν..

(Τι λεω βραδιατικα ο αχρειος :-X)

Με το μυαλο μου εχω πλασει εναν Σπυρο που οταν παιζει,δε σηκωνει το κεφαλι απ την ταστιερα παρα μονο  οταν παει στην τοστιερα.. ;D

Εννοω οτι ισως θελει πιο  ''χαλαρα''..

Ισως να φταινε αυτα τα καταραμενα τα χωρις φωνη μπακιν τρακς,που πολλες φορες μας οδηγουν σ ενα αγχος να τα ''φορτωσουμε''. ;)

Εισαι πολυ καλος παιχτης και ζηλευω τον κιθαριστικο χειρισμο σου.

Τα παραπανω ειναι πολυ υποκειμενικα και φιλικα,δειγμα ενδιαφεροντος για εναν καλο ιντερνετικο φιλο. ;)

ΒΑΡΑ ΑΛΥΠΗΤΑ!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου