Προς το περιεχόμενο

Μια δυσκολη ερωτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάλλον αυτό....

The Beatles - Abbey Road [Full Album]

 

ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τους Beatles αλλά μάλλον έχουν αφήσει το στίγμα τους σε κάθε πτυχή αυτού που ονομάζουμε"δίσκογραφία"

 

 

οκ ίσως έκλεψα λίγο γιαυτό και μάλλον θα βάλω αυτό

:P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι ρε ,τι εχει το κομματακι?

 

μια χαρα ειναι.

 

και βυζαντινα τροπαρια εχει και ανατολιτικα κρουστα εχει  και πληροφοριες για την διαιτα του λαου μας εχει (με συμβουλη για εξτρα προσληψη καροτινης) ψωνιο θα την κανουν οι Αρειανοι...(γιατι μονο Αρειανοι θα υπαρχουν σε 1000 χρονια....)

Και Παοκτζίδες, για να έχουν να τσακώνονται ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως δύσκολη ερώτηση, αλλά μετά από πολύ ώριμη σκέψη δεν μπορώ να αποφασίσω 1 κομμάτι με τίποτα!!!

 

θα κλέψω κι εγώ! θα βάλω 3!

 

Pink Floyd - Echoes

 

 

 

 

Pink Floyd - Welcome To The Machine

 

Pink Floyd - Welcome to the Machine

 

 

Pain Of Salvation - Be (όλο τον δίσκο. δικαιολογείται ως concept album! :P) ιδιαίτερα το Iter Impius!!

 

 

http://grooveshark.com/#/album/Be/1375030

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνουμε να βρουμε οχι απλα το αγαπημενο σας κομματι μουσικης..αλλα ποιο κομματι  πιστευετε οτι θα μπορουσε να εκφρασει  τα τελευταια 100 χρονια συγχρονης μουσικης , και κατα τη γνωμη σας ειναι το αρτιοτερο σε θεματα παραγωγης, ηχοληψιας, μιξης, στιχουργιας, εμπνευσης και εκτελεσης.

 

Χμμμ.....η δυσκολία της ερώτησης έγκειται στο ότι ακριβώς πρέπει να διαλέξω ΕΝΑ κομμάτι, αλλά με την έννοια ότι κατά τη γνώμη μου υπάρχουν ας πούμε δύο ''κατηγορίες'', τα

 

1)ανυπέρβλητα-λυρικά-αριστουργηματικά κομμάτια που να είναι τέλεια σε θέματα παραγωγής-έμπνευσης-λυρισμού κ.τ.λ. όπως αυτά που ποστάρατε (Echoes, High Hopes, Child in Time) που συνήθως είναι μεγάλα σε διάρκεια και έχουν μεγάλη δομή, και τα

 

2)απλά, straight κομμάτια, τα οποία μπορεί και μπορεί να έχουν απλούστερη δομή και στίχο, αλλά είναι αυτά που όντως εκφράζουν την σύγχρονη μουσική, και νομίζω ότι σε αυτά οφείλεται περισσότερο το ότι άνθισαν τα συγκεκριμένα είδη σύγχρονης μουσικής, όπως π.χ. το rock around the clock, knocking on Heavens door, ή τα κομμάτια που πόσταραν οι άλλοι συμφορουμίτες όπως God Gave RnR to You ή Long Live RnR (νταξ', τα 2 συγκεκριμένα μπορεί και να μην είναι τα πιο επιτυχημένα singles στον κόσμο  ;D αλλά παραμένουν τραγούδια που εμπεριέχουν με άρτιο τρόπο όλη την ροκ κουλτούρα).

 

Δεν ξέρω δηλαδή ποιά από τις 2 κατηγορίες να ''σώσω'' στην χρονοκάψουλα...το συναίσθημα να ακούω ένα ανυπέρβλητο μουσικό κομμάτι ή την ''απλόχερη'' διασκέδαση που μου προσφέρει ένα ''straight'' rock/pop track? Δεν νομίζω κάποιος από εμάς να ακούει περισσότερο κομμάτια στυλ ''Echoes'' από κομμάτια στυλ ''You give love a bad name'' (τουλάχιστον όχι μόνος του αλλά στην καθημερινότητά του, δηλ. εκεί που πάει για διασκέδαση με τους φίλους του, στο ραδιόφωνο, στο rock bar κ.τ.λ.). Εξάλλου οι Queen έχουν γράψει περισσότερα ''Don't stop me now'' από ''Bohemian Rhapsody'' και οι Deep Purple έχουν γράψει περισσότερα ''Strange kind of woman'' από ''Child in time''...δεν ξέρω αν με πιάνετε...

 

Τέσπα, on topic, για μένα προσωπικά η ''αγία τριάδα'' της μουσικής χωρίς σειρά προτεραιότητας είναι

 

1)Stairway to heaven

2)Shine on you crazy diamond

3)Bohemian rhapsody

 

(πολύ κοινότυπο αλλά κάποιος λόγος υπάρχει που θεωρούνται ΤΟΣΟ τεράστια...)

 

Μάλλον για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, θα επέλεγα το Bohemian Rhapsody, γιατί τα έχει όλα : είναι pop, είναι rock, είναι λυρικό, έχει ''straight'' rock σημείο, είναι και μελαγχολικό και ''ανεβαστικό''....νομίζω συνδυάζει καλύτερα τους 2 κατα τη γνώμη μου ''αντικρουόμενους'' όρους που έκανα bold στην παραπάνω παράθεση του Βαγγέλη...

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.....η δυσκολία της ερώτησης έγκειται στο ότι ακριβώς πρέπει να διαλέξω ΕΝΑ κομμάτι, αλλά με την έννοια ότι κατά τη γνώμη μου υπάρχουν ας πούμε δύο ''κατηγορίες'', τα

 

1)ανυπέρβλητα-λυρικά-αριστουργηματικά κομμάτια που να είναι τέλεια σε θέματα παραγωγής-έμπνευσης-λυρισμού κ.τ.λ. όπως αυτά που ποστάρατε (Echoes, High Hopes, Child in Time) που συνήθως είναι μεγάλα σε διάρκεια και έχουν μεγάλη δομή, και τα

 

2)απλά, straight κομμάτια, τα οποία μπορεί και μπορεί να έχουν απλούστερη δομή και στίχο, αλλά είναι αυτά που όντως εκφράζουν την σύγχρονη μουσική, και νομίζω ότι σε αυτά οφείλεται περισσότερο το ότι άνθισαν τα συγκεκριμένα είδη σύγχρονης μουσικής, όπως π.χ. το rock around the clock, knocking on Heavens door, ή τα κομμάτια που πόσταραν οι άλλοι συμφορουμίτες όπως God Gave RnR to You ή Long Live RnR (νταξ', τα 2 συγκεκριμένα μπορεί και να μην είναι τα πιο επιτυχημένα singles στον κόσμο  ;D αλλά παραμένουν τραγούδια που εμπεριέχουν με άρτιο τρόπο όλη την ροκ κουλτούρα).

 

Δεν ξέρω δηλαδή ποιά από τις 2 κατηγορίες να ''σώσω'' στην χρονοκάψουλα...το συναίσθημα να ακούω ένα ανυπέρβλητο μουσικό κομμάτι ή την ''απλόχερη'' διασκέδαση που μου προσφέρει ένα ''straight'' rock/pop track? Δεν νομίζω κάποιος από εμάς να ακούει περισσότερο κομμάτια στυλ ''Echoes'' από κομμάτια στυλ ''You give love a bad name'' (τουλάχιστον όχι μόνος του αλλά στην καθημερινότητά του, δηλ. εκεί που πάει για διασκέδαση με τους φίλους του, στο ραδιόφωνο, στο rock bar κ.τ.λ.). Εξάλλου οι Queen έχουν γράψει περισσότερα ''Don't stop me now'' από ''Bohemian Rhapsody'' και οι Deep Purple έχουν γράψει περισσότερα ''Strange kind of woman'' από ''Child in time''...δεν ξέρω αν με πιάνετε...

 

Τέσπα, on topic, για μένα προσωπικά η ''αγία τριάδα'' της μουσικής χωρίς σειρά προτεραιότητας είναι

 

1)Stairway to heaven

2)Shine on you crazy diamond

3)Bohemian rhapsody

 

(πολύ κοινότυπο αλλά κάποιος λόγος υπάρχει που θεωρούνται ΤΟΣΟ τεράστια...)

 

Μάλλον για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, θα επέλεγα το Bohemian Rhapsody, γιατί τα έχει όλα : είναι pop, είναι rock, είναι λυρικό, έχει ''straight'' rock σημείο, είναι και μελαγχολικό και ''ανεβαστικό''....νομίζω συνδυάζει καλύτερα τους 2 κατα τη γνώμη μου ''αντικρουόμενους'' όρους που έκανα bold στην παραπάνω παράθεση του Βαγγέλη...

 

 

 

 

 

 

 

 

Nομιζω οτι ημουν πολυ αναλυτικος ως προς τους ορους που εθεσα για την επιλογη του αγαπημενου σας κομματιου.

Η αληθεια ειναι οτι πολυ λιγα γκρουπ πληρουν ολους αυτους τους ορους..Οι Pink Floyd..και ειδικα το Division Bell νομιζω οτι ανεβασαν πολυ ψηλα τον πηχη στην παγκοσμια δισκογραφια.

Αυτο που μου κανει πραγματικα εντυπωση με αυτο το γκρουπ..ειναι το ποσα χρηματα ξοδευουν για τις παραγωγες τους , ειτε αυτο ειναι cd...ειτε ειναι συναυλια ειτε ειναι  DvD..[Μην ξεχναμε οτι ακομα και το Pulse ηταν μια αναλογικη ηχογραφηση}

Ακουγοντας το Division Bell..νομιζω οτι πρεπει να σπαταλησαν τις ωρες  μιας ολοκληρης Ελληνικης παραγωγης δισκου....για να φτιαξουν μοναχα...το ταμπουρο.

Απο εκει και περα...αυτο που λες σχετικα με αντικρουομενους ορους που εβαλα ...δεν το καταλαβα. Αν θες εξηγησε μου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγοντας το Division Bell..νομιζω οτι πρεπει να σπαταλησαν τις ωρες  μιας ολοκληρης Ελληνικης παραγωγης δισκου....για να φτιαξουν μοναχα...το ταμπουρο.

 

δεν το κανουν μονο οι PF ,ολες οι μεγαλες mainstream παραγωγες (αυτες δηλ. που σιγουρα θα πουλησουν πανω απο 2 εκατομμυρια cd)  εχουν τουλαχιστον 100 "ωρες ψαξιματος" ταμπουρου....(καποιες εχουν...100 ωρες ψαξιματος ταμπουρου ανα.....τραγουδι... ;D)....για αυτο αλλωστε σε οσες τετοιες  ηχογραφησεις ημουν τυχερος να παραστω στο εξωτερικο ο ντραμμερ ειχε τουλαχιστον 10-20 ταμπουρα για να "διαλεξει"....  

 

ολες οι mainstream παραγωγες που γινονται στο εξωτερικο ειναι ...εξωφρενικες γιατι απλα...εχουν ολα τα απαραιτητα στοιχεια μιας τελειας παραγωγης...δηλ.ΠΟΛΛΑ λεφτα για ξοδεμα,τους καλυτερους μουσικους που υπαρχουν,τα καλυτερα στουντιο ,τους καλυτερους μηχανικους και φυσικα πανω απο ολα τους καλυτερους ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ του κοσμου ,εδω δυστυχως δουλευουμε αναγκαστικα με ...οτι βρουμε.... ;) και ειναι φυσικο μια και η αγορα μας ειναι...τραγικα μικρη.

 

 

Οταν στον δισκο της καθε αμερικανας «ποπ σταρ» παιζει ντραμς ο Kenny Arronoff , μπασο ο Lee Sklar & κιθαρες ο Lukather ,εχει γραφτει στα Ocean Wave & εχει παραγωγο τον Rick Rubbin ……ε, δεν μπορει...κατι ...καλο θα βγει...

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να απαντησω και...σοβαρα (οσο σοβαρα μπορει να απαντησει καποιος σε ενα τετοιο θεμα) αν εβαζα ενα κομματι απο τα τελευταια 100 χρονια της μουσικης παραγωγης του πλανητη μαλλον θα εβαζα αυτο

 

YouTube - Broadcast Yourself

 

μια και ειναι το..."καλυτερο" τραγουδι που εχω ακουσει ποτε στη ζωη μου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω τι λες..και εν μερη εχεις δικιο..

Προσωπικα ομως και αν και δεν ειμαι φανατικος των Pink Floyd......

Εχοντας ακουσει...οσους δισκους εχω ακουσει...- σε οσες συναυλιες και αν εχω παει..{στην Ελλαδα και στο Εξωτερικο} οσα dvd κι αν εχω..{πανω απο 200 τιτλους απο ολο το φασμα},

ο τελειοτερος ηχος απο cd εχει φτασει στα αυτια απο το Division Bell...

Το καλυτερο Dvd σαν ηχος και φως που εχω, ειναι μακραν  το Pulse

Η καλυτερη συναυλια {αν και ημουν 9 χρονων} που εχω παει ποτε μου ηταν το 84 στο Ολυμπιακο σταδιο με ποιους αλλους.. 

Καλες παραγωγουλες φτιαχνουν για την  Britney η την Rihanna...αλλα σορρυ δεν υπαρχει μετρο συγκρισης.

Χαιρομαι που προσπαθησες να απαντησεις και σοβαρα...

Μην ξεχνας οτι εχεις και ενα τιτλο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα live τους βοηθουνται και απο τα ΤΕΜΠΟ των κομματιων τους που κυμαινονται απο πολυ αργα εως...mid tempo & ειναι ταμαμ για μεγαλα σταδια (δυσκολοτερο πραγμα απο το να παιξεις και να ..."ηχοληψεις".. ;D... γρηγορα κομματια σε σταδια δεν υπαρχει) οπου υπαρχουν φοβερες αντηχησεις,γενικα ολες οι παραγωγες τους,αν και δεν ειναι ακριβως του γουστου μου,ειναι το λιγοτερο εντυπωσιακες ,βοηθαει φυσικα και το ειδος της μουσικης που παιζουν που ειναι εντυπωσιακο απο μονο του,υπαρχουν ομως  εκατονταδες ισαξιες και αρκετες "καλυτερες" παραγωγες (αν και το να μιλαμε για "καλυτερο" σε τετοια επιπεδα δεν εχει ουσια) σε ολα τα ειδη μουσικης ,απλα οι PF ειναι σουπερσταρς και το εργο τους πιο γνωστο απο αλλους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου