Προς το περιεχόμενο

Μια δυσκολη ερωτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομιζω αυτο...

 

YouTube - Broadcast Yourself

 

αυτο ειναι το...δευτερο "καλυτερο" τραγουδι ολων των εποχων.... :)

 

τι ΤΕΡΑΤΩΔΗ ταλεντα που  υπαρχουν ρε παιδακι μου......λες και τους εχει αγγιξει ο θεος....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το...δευτερο "καλυτερο" τραγουδι ολων των εποχων.... :)

 

τι ΤΕΡΑΤΩΔΗ ταλεντα που  υπαρχουν ρε παιδακι μου......λες και τους εχει αγγιξει ο θεος....

 

μα ειναι να μην μενεις αναυδος? δηλαδη οσες φορες ( που ειναι παρα πολλες ) εχω ακουσει αυτο το τραγουδι μου πεφτουν το ιδιο τα σαγονια οπως και την πρωτη φορα.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως το πιο διαχρονικό κομμάτι όλων των εποχών και το κομμάτι που θα ακουγόταν το ίδιο εύκολα απο όλους είτε μεταλάς είτε ροκάς είτε λαΐκός σε 100 χρόνια απο τώρα η και σε 1000 είναι αναμφίβολα το Beat it

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bjork Live at the Opera House.....χμμμμ

Τρομερο Live και Dvd...... Που το θυμηθηκες ρε μπαγασα..?

Tην ξεχασα την Bjork....

Εχεις δικιο φιλε Τολη....

 

αυτο το κομματι... οπως ειναι ...με αυτην την Αρπιστρια και τους Ματμος ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι Deep Purple έχουν γράψει περισσότερα ''Strange kind of woman'' από ''Child in time''...δεν ξέρω αν με πιάνετε...

 

Το "Child in Time" είναι διασκευή τραγουδιού των "It's a Beautiful Day"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το ερώτημα είναι λίγο περίεργα διατυπωμένο.

 

Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με το «ποιο κομματι  πιστευετε οτι θα μπορουσε να εκφρασει  τα τελευταια 100 χρονια συγχρονης μουσικης». Η μουσική, ιδιαιτέρως εκείνη της περιόδου στην οποία αναφέρεσαι, παρουσιάζει τρομερές διαφοροποιήσεις και δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μουσική -πόσω μάλλον τραγούδι- που να εκφράζει το σύνολο της μουσικής πραγματικότητας του τελευταίου αιώνα.

 

Επίσης, το δεύτερο σκέλος του ερωτήματος (και κατα τη γνωμη σας ειναι το αρτιοτερο σε θεματα παραγωγης, ηχοληψιας, μιξης, στιχουργιας, εμπνευσης και εκτελεσης.) νομίζω πως μικρή σχέση με το πρώτο, άρα είναι λίγο περίεργη η “συνύπαρξή” τους. Κοντολογίς, μάλλον εσύ το έκανες δύσκολο το ερώτημα. :)

 

Αν τροποποιούσα λίγο την ερώτηση και έψαχνα ένα τραγούδι που να εκφράζει τα τελευταία 100 χρόνια της δυτικής κοινωνικής ζωής(γενικώς), θα σκεπτόμουν πρώτους τους clash.

Π.χ.

 

Αν μιλούσαμε για ένα κομμάτι που σημάδεψε την μουσική των τελευταίων 100 χρόνων, επηρεάζοντάς την οριζόντια(όσο αυτό γίνεται), θα έλεγα αυτό:

YouTube - Broadcast Yourself

 

Αν επικεντρωνόμασταν στην αρτιότητα της σύνθεσης, εκτέλεσης, στιχουργίας και παραγωγής θα πρότεινα αυτό:

The Doors - Strange Days

 

Τέλος, αφού αναφέρθηκε και το “εθνικό” στοιχείο, θα έλεγα πως η σημαντικότερη συμβολή της ελληνικής μουσικής στην παγκόσμια, αφορά την λαϊκή παράδοση με αιχμή τα ρεμπέτικα. Ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα είναι αυτό:

 

Θα μπορούσαμε επίσης να μιλήσουμε για τους Σκαλκώτα και Χρήστου, αλλά μιας και δεν αναφερόμαστε στην κλασσική, τους παραλείπω.

 

Επίσης, παραλείπω την ορχηστρική jazz, καθώς μιλάμε για στίχους. 

 

Τρύπες - Ακίνδυνο τραγουδάκι.

 

πολιτισμός.

 

Ω ναι.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Κοστρι νομιζω εσυ τα υπερ-αναλυεις τα πραγματα,  ενω ειναι απλα.

Ενα κομματι απο τα τελευταια 100 χρονια...οχι κλασσικης μουσικης - που οταν το ακους ανατριχιαζει η σπονδυλικη σου στηλη...και που νιωθεις οτι ο ηχος ειναι τελειος...και κανενας στο κοσμο δεν μπορει να το κανει καλυτερο απο οτι ειναι.

Επισης δεν μιλησα για ανατολικη η δυτικη μουσικη.

Διαβασε καλα το Thread .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου