Προς το περιεχόμενο

Μια δυσκολη ερωτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνουμε να βρουμε οχι απλα το αγαπημενο σας κομματι μουσικης..αλλα ποιο κομματι πιστευετε οτι θα μπορουσε να εκφρασει  τα τελευταια 100 χρονια συγχρονης μουσικης , και κατα τη γνωμη σας ειναι το αρτιοτερο σε θεματα παραγωγης, ηχοληψιας, μιξης, στιχουργιας, εμπνευσης και εκτελεσης.

Ενα κομματι απο τα τελευταια 100 χρονια...οχι κλασσικης μουσικης - που οταν το ακους ανατριχιαζει η σπονδυλικη σου στηλη...και που νιωθεις οτι ο ηχος ειναι τελειος...και κανενας στο κοσμο δεν μπορει να το κανει καλυτερο απο οτι ειναι.

Νομίζω ότι κάτι δεν λες καλά.

 

Και όποιος καταφέρνει και το κάνει αυτό με ένα μόνο τραγούδι................ τι να πω................ μπράβο του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι κάτι δεν λες καλά.

 

Και όποιος καταφέρνει και το κάνει αυτό με ένα μόνο τραγούδι................ τι να πω................ μπράβο του.

Νομιζω οτι ειναι αυτονοητο Κωστα οτι για να προτεινεις ενα τετοιο κομματι...λογικο ειναι και να σ αρεσει.. Εχω χιλιαδες κομματια που μ αρεσουν...

Δεν εχω πολλα που να πληρουν αυτες τις προυποθεσεις ομως.

...

σχετικα με το δευτερο σκελος..

Για αυτο ονοματισα αυτο το Thread...Μια δυσκολη ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκει και περα...αυτο που λες σχετικα με αντικρουομενους ορους που εβαλα ...δεν το καταλαβα. Αν θες εξηγησε μου το.

 

Είναι σαν αυτό που λέει και ο Kostri

 

Νομίζω πως το ερώτημα είναι λίγο περίεργα διατυπωμένο.

 

Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με το «ποιο κομματι  πιστευετε οτι θα μπορουσε να εκφρασει  τα τελευταια 100 χρονια συγχρονης μουσικης». Η μουσική, ιδιαιτέρως εκείνη της περιόδου στην οποία αναφέρεσαι, παρουσιάζει τρομερές διαφοροποιήσεις και δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μουσική -πόσω μάλλον τραγούδι- που να εκφράζει το σύνολο της μουσικής πραγματικότητας του τελευταίου αιώνα.

 

Επίσης, το δεύτερο σκέλος του ερωτήματος (και κατα τη γνωμη σας ειναι το αρτιοτερο σε θεματα παραγωγης, ηχοληψιας, μιξης, στιχουργιας, εμπνευσης και εκτελεσης.) νομίζω πως μικρή σχέση με το πρώτο, άρα είναι λίγο περίεργη η “συνύπαρξή” τους. Κοντολογίς, μάλλον εσύ το έκανες δύσκολο το ερώτημα. :)

 

Για παράδειγμα πιστεύω ότι το ''Knocking on Heaven's door'' ή το ''Stand by me'' εκφράζουν πολύ περισσότερο τις τελευταίες δεκαετίες της σύγχρονης μουσικής από ένα φοβερό κομμάτι σαν το High Hopes που είναι το αρτιότερο σε σύνθεση, έμπνευση, παραγωγή κ.τ.λ. ακριβώς γιατί είναι τόσο ανυπέρβλητο που δείχνει σχεδόν....απόμακρο. Αντίθετα τα 2 παραπάνω παραδείγματα (Knocking on Heavens Door και Stand by Me) είναι κομμάτια που είναι σαν να υπάρχουν...χιλιάδες χρόνια, χιλιοτραγουδισμένα, χιλιοδιασκευασμένα είτε από μεγάλες μπάντες είτε από έναν πιτσιρικά σε μια παραλία...έχουν ''μπει'' στο ανθρώπινο DNA και το άκουσμά τους είναι familiar σε όλους τους ανθρώπους του κόσμου, ανεξαρτήτως μουσικών προτιμήσεων...από αυτή την άποψη δεν εκφράζουν περισσότερο την σύγχρονη κουλτούρα και την σύγχρονη τραγουδοποιία σε σχέση με τους PF?

 

Υπό αυτή την έννοια μου φάνηκε ''δύσκολη'' η ερώτησή σου...πάντως και εγώ τρελαίνομαι για το Pulse, το θεωρώ ό,τι πιο άρτιο έχει βγει ποτέ, απίστευτο live-DVD....από την άλλη τρελαίνομαι επίσης να βλέπω σε μια μικρή και λιτή σκηνή τον Rory Gallagher να παίζει το ''Bad Penny''... ;D

 

Κατα τα άλλα, ειρήνη ημίν και κουβέντα να γίνεται!  ;D

Λέω τις υποκειμενικές μου απόψεις that's all... ;)

 

Το "Child in Time" είναι διασκευή τραγουδιού των "It's a Beautiful Day"

 

Δεν έχω ακούσει το it's a beautiful day ούτε καν έτσι για ''εγκυκλοπαιδικούς'' σκοπούς...κάποια πράγματα είναι κλασσικά και δεν επιδέχονται κριτική... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεχω ακούσει το it's a beautiful day ούτε καν έτσι για ''εγκυκλοπαιδικούς'' σκοπούς...κάποια πράγματα είναι κλασσικά και δεν αποδέχονται κριτική... ;D

 

It's A Beautiful Day - Bombay Calling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It's A Beautiful Day - Bombay Calling

 

;D

 

Πολύ ωραίο κομμάτι πάντως, thanx!!

 

Quiz: Το παρακάτω τραγούδι ποιό deep purple σας θυμίζει??  :D

 

YouTube - Broadcast Yourself

 

Υ.Γ. Sorry για το Offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ολα σε 100 χρονια θα θελουμε να θυμομαστε πως ηταν καποτε ο κοσμος

 

YouTube - Broadcast Yourself

 

αλλα επειδη μαλλον θα εχει καταστραφει

 

The Doors-The End [FULL]

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα επειδη μαλλον θα εχει καταστραφει

 

The Doors-The End [FULL]

Να προσθέσω και το The ghost song από τους ίδιους.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο ενα κομματι που κατα την γνωμη μου πληρει τις προυποθεσεις..

Ενα κομματι με μεγαλη ιστορια απο πισω του.{Οποιος θελει ας το ψαξει}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου