Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη ελληνική κωμωδία από πλευράς σεναρίου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια θα θεωρούσατε καλύτερη ελληνική κωμωδία από πλευράς σεναρίου;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να καταλάβω, τους διαλόγους / «ατάκες» τα βγάζεις από το σενάριο; Να μείνουμε μόνο σε υπόθεση δηλαδή, διότι εγώ είμαι οπαδός της «Screwball comedy» :D

 

edit: Λοιπόν για να μην το κουράζω όμως:

Σα σενάριο:  

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΥΧΗ (1964) [Δημήτρης Παπαμιχαήλ, Λίλιαν Μηνιάτη, Διονύσης Παπαγιαννόπουλος], πολύ noir!

Σε ατάκες:

ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΤΗΣ ΚΑΙ ΕΡΗΜΟΣΠΙΤΗΣ (1963) [Θανάσης Βέγγος]

Συνολικά:

Ο ΡΟΖ ΓΑΤΟΣ (1985) [Σωτήρης Μουστάκας, Πάνος Μιχαλόπουλος, Έφη Πίκουλα, Βάνα Μπάρμπα], αν είχε γυριστεί στο Hollywood....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ πρόχειρα,θα απαντήσω τη "Γκαρσονιέρα για Δέκα". :)

 

Αυτό είναι κλεμμένο ρε από Billy Wilder ;D ;D :P :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.Ο Ροζ Γάτος.

2.Ρόδα, τσάντα και κοπάνα.

1.Και η καλύτερη που δεν θυμάμαι όνομα ειναι με τον Βουτσα που τους εχουνε παρατησει οι γυναικες τους, γαμωτο δεν μου ερχεται το ονομα. ΤΑΙΝΙΑΡΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το συζητάτε ρε παιδιά.

"Η Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου" με τον "ημίθεο" Νίκο Ξανθόπουλο. :P

Και μην πείτε ότι δεν είναι κωμωδία. ;D

Δύο ειδικά σκηνές είναι σεναριακά εκπληκτικές.

1. Είναι σε ένα δάσος και ξαφνικά πετάγεται μια αρκούδα που τον πλησιάζει απειλητικά. Μόλις φτάνει κοντά του....... του τραβάει μια σφαλιάρα, πάρτον κάτω, φεύγει και όλα κυριλέ.

 

2. Έχει κάνει στον πατέρα του μια ένεση με ένα φάρμακο για να έχει τα συμπτώματα της νεκροφάνειας και να τον μεταφέρει έτσι στην Ελλάδα μέσα σε ένα φέρετρο (ότι και καλά είναι νεκρός). Είναι μέσα σε τζιπ με την νεκροφόρα και κάποιους συνεργάτες όταν τους παίρνουν χαμπάρι οι "κακοί" (δεν έχει σημασία να γράψω ποιοί είναι) και αρχίζει το κυνηγητό των αυτοκινήτων καθώς κατεβαίνουν ένα λόφο (αλά James Bond). Σε όλη την διάρκεια της σκηνής του κυνηγητού η μουσική είναι κάτι σαν Cramps. Όλα τα λεφτά!

 

Συστήνεται ανεπυφύλακτα.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1.Και η καλύτερη που δεν θυμάμαι όνομα ειναι με τον Βουτσα που τους εχουνε παρατησει οι γυναικες τους, γ***το δεν μου ερχεται το ονομα. ΤΑΙΝΙΑΡΑ

O Teleutaios Antras - Kostas Voutsas

 

1. Είναι σε ένα δάσος και ξαφνικά πετάγεται μια αρκούδα που τον πλησιάζει απειλητικά. Μόλις φτάνει κοντά του....... του τραβάει μια σφαλιάρα, πάρτον κάτω, φεύγει και όλα κυριλέ.

Αν θυμάμαι καλά η αρκούδα φοράει σπορτεξ , σαν αυτά που μας έδινα στον στρατό (νομίζώ ότι υπάρχει και σχετικό video στο youtube). ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά η αρκούδα φοράει σπορτεξ , σαν αυτά που μας έδινα στον στρατό (νομίζώ ότι υπάρχει και σχετικό video στο youtube). ;D ;D

 

Ρε παιδιά, που είναι;

Θέλω να δω τη ταινία ΑΜΕΣΑ λέμε.

 

:) :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά η αρκούδα φοράει σπορτεξ , σαν αυτά που μας έδινα στον στρατό (νομίζώ ότι υπάρχει και σχετικό video στο youtube). ;D ;D

Μπράβο ρε Λάκη αυτό μου διέφυγε. ;)

Αυτό δεν είναι ταινία, είναι "έπος" και φυσικά είναι must! :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου