Προς το περιεχόμενο

O Billy G. και η Ελαφρύτερη Κιθάρα στο Τέξας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις μια βαριά chambered κιθαρα τι συμβαίνει άραγε ηχητικά?

Έχω μια τυπου Les Paul χειροποιητη με παλια ξυλα και με chamber στο lower bout που ζυγιζει (ω ναι) 4700!! Εχει WCR godwoods  1 piece top, 1 piece body, callaham ABR 1 και aluminum tailpiece long tenon neck και η κιθαρα κηλαϊδαει! Δηλ εχει sustain γκαζι αλλα ειναι και 'ανοικτη'. Ενας φιλος εφερε την R9 του και side by side οι κιθαρες ηταν πολυ κοντα ηχητικα ... έτσι ειπε ο ίδιος...

Αραγε ισχυει και  το αντιθετο από  ολα αυτα που συζηταμε? δηλ βαρυ σωμα με chambers ίσον =?

 

όπως λεει κι ο ΣΦ ο αέρας ο κοπανιστός προσφέρει σε τόνο!

 

το κακό είναι ότι για να βγάελεις τριωρο live θελεις 3" ζώνη δερματοκαστορινη... αλλιώς μάλλον ελιξίριο νεότητος ή γυμναστήρι

 

les.jpg.61489aac278df4f79ff3de2d98aaf73c.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μια βαριά chambered κιθαρα τι συμβαίνει άραγε ηχητικά?

Έχω μια τυπου Les Paul χειροποιητη με παλια ξυλα και με chamber στο lower bout που ζυγιζει (ω ναι) 4700!! Εχει WCR godwoods  1 piece top, 1 piece body, callaham ABR 1 και aluminum tailpiece long tenon neck και η κιθαρα κηλαϊδαει! Δηλ εχει sustain γκαζι αλλα ειναι και 'ανοικτη'. Ενας φιλος εφερε την R9 του και side by side οι κιθαρες ηταν πολυ κοντα ηχητικα ... έτσι ειπε ο ίδιος...

Αραγε ισχυει και  το αντιθετο από  ολα αυτα που συζηταμε? δηλ βαρυ σωμα με chambers ίσον =?

 

όπως λεει κι ο ΣΦ ο αέρας ο κοπανιστός προσφέρει σε τόνο!

 

το κακό είναι ότι για να βγάελεις τριωρο live θελεις 3" ζώνη δερματοκαστορινη... αλλιώς μάλλον ελιξίριο νεότητος ή γυμναστήρι

 

Νεαρέ μου... τις Yamaha SG δεν τις πρόλαβες ε?  ;D ;D ;D

 

Ξέρεις τι είναι να έχει φίλος σου να σε δει 2-3 μήνες, και να παρατηρεί ότι το δεξί σου χέρι (που συνήθως κρατάς τη θήκη) μάλλον είναι πιο μακρύ από το αριστερό?  :P :P

 

Anyway, στην κιθάρα σου νομίζω ότι μεγάλο ρόλο παίζουν οι μαγνήτες και η γέφυρα... Ίσως και το one piece εδώ που τα λέμε. Πιθανολογώ πάντως ότι, αν τα ξύλα ήταν πιο ελαφρά, και ζύγιζε κανα κιλό λιγώτερο, θα "κελαηδούσε" πολύ περισσότερο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλωντας για βαριες κιθαρες, αν παμε στα ακρα (απο αποψη βαρους) προσωπικα θα εκανα το αντιθετο αυτου που ανεφερα.

 

Συγκεκριμενα, ετυχε να δοκιμασω 2-3 rosewood bodied strats που οπως φανταζεστε ολες ηταν ιδιαιτερα βαρΓιες κιθαρες. Ολες ειχαν ωραιο ηχο, με εμφανη την επιρροη του μεγαλου βαρους του σωματος. Αυτη που ειχε ομως τον πιο "ισσοροπημενο" ηχο ηταν αυτη που φορουσε ενα σετ vintage A2 μαγνητων, μαλιστα ρυθμισμενων πολυ χαμηλα.

 

Θεωρω λοιπον οτι σε ενα βαθμο η επιλογη δυνατων/ψοφιων μαγνητων μπορει να εξισσοροπησει μια ελαφρια/βαρια κιθαρα αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαμαχα κιθάρα Προκρούστης??? ;D ;D ;D ;D ;D

Ισως να κελαϊδουσε πιο πολύ , απλά αναρρωτιέμαι...υπερ του κοπανιστου αερα παντα... κι εγω υπερ των ελαφρών είμαι αβλεπεί αλλα να που εκατσε ετσι..(στις καστομιες καμια φορα αν δε ζυγισεις πριν το lumber αυτα συμβαινουν)

 

ισως χρησιμοποιησω τη φλοκατη και κανα κουτι πουρα να κανω μια σα του αιδεσιμότατου..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου