Προς το περιεχόμενο

O Billy G. και η Ελαφρύτερη Κιθάρα στο Τέξας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αφορμή γι'αυτό το θέμα, αποτέλεσε εκ'πρώτης αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_rwn0738_super_fine.htm

 

(ναι, καλά βλέπετε, 8-38)

 

και εκ'δεύτερης αυτό:

 

http://www.premierguitar.com/Video/20110607/1456/Rig_Rundown_Billy_F_Gibbons_ZZ_Top.aspx

 

όπου η μέλλουσα μνηστή μου  :P παίρνει συνέντευξη από τον τεχνικό του Αιδεσιμότατου.

 

Κάπου λοιπόν αναφέρει ότι ο Γουλιέλμος παίζει με αυτές τις χορδές μόνο σε open tuning. Είναι οι βαριές του χορδές, ξέρετε, για slide και τέτοια. Κανονικά παίζει με 7-38 (!!) και κιθάρες βάρους κάτω των 2 κιλών (hollow, μέχρι και στο μπράτσο).

 

Και αναρωτιέμαι λοιπόν. Τι γνώμη έχετε και πως θα ακούγεται μια τόσο ελαφριά κιθάρα στα χέρια κάποιου τυχαίου παίκτη και όχι του Billy? Ξέρω ότι οι Fly είναι σ'αυτή την κατηγορία βάρους, αλλά όλες έχουν αρκετά κομπρεσσαρισμένους μαγνήτες (συν τα SS τάστα). Μια Tele ας πούμε, ή καλύτερα, Esquire, με τυπικούς βινταζομαγνήτες, και με τέτοιο βάρος, πως θα ακουγόταν?

 

Περιμένω λοιπόν τις γνώμες αλλά και τις εμπειρίες σας από Πολύ Ελαφριές Κιθάρες. Μιλάμε για κατηγορία Φτερού εδώ... μην ποστάρει κάποιος για την "ούτε 3 κιλών" κιθάρα του.  :D

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην το σετ χορδων που ποσταρες ειναι 7-38 και οχι 8-38 οπως εγραψες απο πανω  ;D ;D

 

λυπαμαι που πεφτεις σε τοσο βαθια νερα γιατι οσο κατηγορια "φτερου" κιθαρες να εχουμε πιασει ο καθενας μας κανεις δεν νομιζω να εχει την μουρλια που κουβαλαει ο billy.......οπερ μεθ ερμηνευομενον εστι....θετοντας ενα αλλο ερωτημα - ΓΙΑΤΙ καποιος να θελει μια τοσο ελαφρια κιθαρα ?? ερωτηση κανω μην με πετροβολησετε  ;D ;D

 

η μονη και ισως τελευταια εμπειρια με πολυ ελφρια κιθαρα ηταν με μια yamaha rgx a2

2,35 κιλα - δεν μου αρεσε ουτε λεπτο ο ηχος της και ηταν σαν να ετριζε ολοκληρη αμα εκανες strumming  :D :D - βεβαια παιζουν ρολο και οι μαγνητες αλλα σε τετοιο κακο χαλι πυ ηταν το συγκεκριμενο μοντελο μαλλον δεν θα γινοταν τιποτα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 8αρες και 7αρες(!!!) δεν εχω δοκιμασει να παιξω. Τωρα για πολυ ελαφρια οργανα εχω περιορισμενη αποψη (απο τις κατασκευες μου κυριως οπου η εργονομια δεν ηταν ο πρωτος στοχος ;D ;D ;D)

Απο την αλλη ο ηχος φτιαχνεται και προσαρμοζεται , οποτε μαλλον το πως βολευει τον καθενα ειναι!

Προσωπικα την πολλη ελαφρια κιθαρα δεν την ευχαριστιεμαι στο παιξιμο. Δεν νιωθω αρκετη την παρουσια της. (και μιλαω για τι σταδιο πρωτου βαλω καλωδιο)

Ισως φταιει που δεν εχει γουνα  ;D Να ξηλωσω τη  φλοκατη και να βαλω 7ρες να απογειωθει το οργανο? ;)

 

(Καπου παιζει ενα ποστ που ζυγιζαμε κι8αρες)

cigarboxkg.thumb.jpg.baf1d7b8f06a8f440e4b7bb032e2eaa7.jpg

pckg.thumb.jpg.5c787354f7839c5f046067e31f98072b.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειδικα για τον Gibbons μη ξεχναμε οτι ο ηχος του ειναι τοσο heavily processed με τονους gain,effects & πανω απο ολα EQ, που δεν ειναι και το καλυτερο μετρο σύγκρισης (o τεχνικος του αλλωστε...υπερηφανευεται οτι εχει καταφερει να κανει ...ολες τις διαφορετικες κιθαρες του να ακουγονται το...ιδιο μεσα απο τα ...κτηνωδη eq που χρησιμοποιει.... ;D)  

 

Εμενα μου αρεσουν πολυ οι ελαφριες κιθαρες (ειδικα οι tele) & εχω μια thinline που ειναι ΠΟΛΥ ελαφρια (5,9 pounds) .....και ακουγεται....μια χαρα... ;D,ομως παιζω κατα 90% με ΚΑΘΑΡΟ ηχο και οταν παιζω βρωμικα χρησιμοποιω ειτε πολυ ελαφρυ gain ,είτε...ισοπεδωτικο fuzz (που ετσι κι αλλοιως κανει ολες τις κιθαρες ιδιες...) επισης ολες οι μπαντες με τις οποιες επαιζα/παιζω εχουν πολυ "αραιο" ηχο (απλα και λιτα μπασα και ντραμς,ελαχιστα πληκτρα) με αποτελεσμα η κιθαρα να "καθεται" πανευκολα στο mix (ειτε live ,ειτε στο στουντιο)

 

Παντως γενικα μιλωντας οταν "φτιαχνω" vintage style τελε (με vintage hardware & μαγνητες κατω απο 7.5 k) προσπαθω να εχουν συνολικο βαρος γυρω στα 6.8-7.5 pounds οποτε ξεκιναω με ενα σωμα γυρω στα  3,5 pounds (αν βαλω κτηνωδες μπρατσο ,που συνηθως βαζω η κιθαρα βγανει συνηθως προς την περιοχη των 7.2-7.5 pounds) αυτο το βαρος δινει παντα μια  καλη all around tele που συμπεριφερεται καλα και με/χωρις εφε και με/χωρις μπαντα και στα καθαρα/βρωμικα.

 

Στις thinline μπορει να κατεβει και αλλο το βαρος μια και ο.."αερας" τους...ισορροπει το πολυ χαμηλο τους βαρος .

 

Γενικα,με τους ιδιους παντα μαγνητες, οσο ελαφρυτερη ειναι μια κιθαρα τοσο πιο αερατη και "ζωντανη" θα ακουγεται με κινδυνο ομως οταν ειναι ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΠΑΝΤΑ (οχι δηλ.οταν παιζουμε μονοι μας) να .."χανεται" ειδικα οταν οι εντασεις ειναι υψηλες...(και ο κιθαριστας παιζει με λιγα εφε ή με καθολου εφε) ,ετσι μια βαρυτερη κιθαρα που απο τη φυση της εχει περισσοτερα πριμα και sustain μπορει να ειναι καλυτερη επιλογη για μπαντες που παιζουν δυνατα (ή με μπολικα γκαζια)

 

Θυμαμαι οτι οταν ειχα πιασει τις κιθαρες του Keith Richards (ημουν backstage οταν επαιξαν στο ΟΑΚΑ) μου ειχε κανει εντυπωση οτι ολες ηταν..ΠΟΛΥ βαριες (ειδικα οι βασικες tele ηταν γυρω στα 8.5-9.5  pounds ενω η μαυρη 72αρα custom tele του ηταν...τουλαχιστον 12 pounds!!! ) & ο τεχνικος του μου ειπε οτι στα live  επειδη ο Κeith δεν χρησιμοποιει εφε (ενα tape delay ειχε μονο) προτιμα βαριες κιθαρες γιατι οι ελαφριες "χανονται" ,στο ΣΤΟΥΝΤΙΟ ομως χρησιμοποιει ελαφρυτερες κιθαρες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και αναρωτιέμαι λοιπόν. Τι γνώμη έχετε και πως θα ακούγεται μια τόσο ελαφριά κιθάρα στα χέρια κάποιου τυχαίου παίκτη και όχι του Billy? Ξέρω ότι οι Fly είναι σ'αυτή την κατηγορία βάρους, αλλά όλες έχουν αρκετά κομπρεσσαρισμένους μαγνήτες (συν τα SS τάστα). Μια Tele ας πούμε, ή καλύτερα, Esquire, με τυπικούς βινταζομαγνήτες, και με τέτοιο βάρος, πως θα ακουγόταν?

 

Noμιζω η περιγραφη του SF ειναι αρκετα καλη - ιδιαιτερα αερατος ηχος, σε σημειο που *ισως* να γινει προβληματικος. Προσωπικα μου αρεσει αυτος ο ηχος και νομιζω το κομπρεσσαρισμα που εχουν οι fly λογω μαγνητων ειναι just the thing - εξισσοροπει τον ηχο τελεια (για εμενα).

Οποτε θα ελεγα δηλωνω φαν των πολυ ελαφριων κιθαρων, αλλα θα επελεγα να τους βαλω κατι πιο "γεματο" απο καραvintage μαγνητες. Σε μια τελε πχ δε θα εβαζα vintage A2 pickups αλλα ενα πιο bluesy σετ.

 

Τελος, Yamaha RGX A2 και τα μυαλα στα καγκελα - απο τις πιο ενδιαφερουσες κιθαρες που εχω παιξει EVER. Τωρα που το λεμε, εχω και κατι λεφτα στην ακρη και κολαζομαι επικινδυνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, Yamaha RGX A2 και τα μυαλα στα καγκελα - απο τις πιο ενδιαφερουσες κιθαρες που εχω παιξει EVER. Τωρα που το λεμε, εχω και κατι λεφτα στην ακρη και κολαζομαι επικινδυνα...

αλλη μια φορα αποδεικνηεται ποσο διαφορετικα μπορει καποιος να "ακουσει" ενα οργανο  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια φορα αποδεικνηεται ποσο διαφορετικα μπορει καποιος να "ακουσει" ενα οργανο  ;D

 

Bεβαια. Ομολογω οτι ειδικα η συγκεκριμενη ειναι αρκετα controversial. Αλλοι την μισουν και αλλοι την λατρευουν, ειναι αρκετα ιδιαιτερη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

Μια παράμετρος που έχω διαπιστώσει ότι παίζει ρόλο στην συμπεριφορά 2 ίδιου βάρους κιθαρών, είναι το chambering. Αν έχουμε δηλαδή δύο κιθάρες 3 κιλών έκαστη, αλλά η μία είναι chambered ενώ η άλλη μασίφ, η πρώτη θα έχει τον όγκο στον ήχο της δεύτερης αλλά και έναν πιο αέρινο χαρακτήρα (σημείωση: όταν μιλάμε για "χαρακτήρα" θεωρώ ότι ΠΑΝΤΟΤΕ αναφερόμαστε στα χαρακτηριστικά του attack και του decay της νότας, μετρήσιμα και υπαρκτά πράγματα δηλαδή. Ήθελα να το τονίσω αυτό, για να μην αρχίσουμε να μπερδεύουμε την αστρονομία με την αστρολογία.  8) ;)).

 

Πριν λίγο καιρό είχαμε μια συζήτηση (μερικοί συνφορουμίτες, στο σπίτι γνωστού σεσημασμένου τινός εξ'αυτών) με πολύ γνωστό τεχνίτη του χώρου. Η αποστροφή της συζήτησης ήταν για τα μπουζούκια, αλλά κατά τη γνώμη μου (και δική του), εν μέρει μπορεί να επεκταθεί και στις ηλ. κιθάρες. Έλεγε λοιπόν ο άνθρωπΑς ότι, στο μπουζούκι, ο κατασκευαστής παίζει τελείως στα όρια του να είναι έτοιμο να... διαλυθεί το όργανο, ώστε να το κάνει να "μιλήσει". Ένα όργανο "τεθωρακισμένο", θα είναι τελείως "μουγκό".

 

Μήπως τελικά λοιπόν και οι πανάλαφρες ηλεκτρικές παίζουν με κάποια τέτοια όρια (χωρίς φόβους διάλυσης πάντως!), όπου, το μεγάλο στοίχημα είναι τι μαγνήτες θα της φορέσεις ώστε να μπορεί να αποδώσει "εκφραστικά" και "μουσικά" τα μέγιστα? Και, ίσως, πολύ περισσότερα από ένα βαρύτερο όργανο?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά λοιπόν και οι πανάλαφρες ηλεκτρικές παίζουν με κάποια τέτοια όρια (χωρίς φόβους διάλυσης πάντως!), όπου, το μεγάλο στοίχημα είναι τι μαγνήτες θα της φορέσεις ώστε να μπορεί να αποδώσει "εκφραστικά" και "μουσικά" τα μέγιστα? Και, ίσως, πολύ περισσότερα από ένα βαρύτερο όργανο?

 

Παντως ειδικα για τις τελε οπου εχω και ...ντοκτορα... ;D...οι vintage μαγνητες δεν πολυπαιζουν σε βαρια οργανα (για αυτο και πολλες late 70s τελε ειναι μετριες κιθαρες) οποτε συνηθως ενας πιο hot μαγνητης τις "σωζει" απο το...τζακι... ;D....στις ελαφριες προτιμω μαγνητες χαμηλης εξοδου αν και  σε μια παναλαφρη  tele που εφτιαξα στον φιλο Matawan (κατω απο 6.5 pounds) εκανα μια εξαιρεση & εβαλα εναν αρκετα hot πισω μαγνητη (8.3Κ) και η κιθαρα σκοτωνε (και σκοτωνει ελπιζω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου