Προς το περιεχόμενο

Καινουριο Music Video των Peppers!


rhcpgiannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα ειναι οτι οι RHCP εχουν το προβλημα που ειχαν και οι U2 πριν απο καποια χρονια,δηλ.λογω του γεγονοτος οτι δεν ειναι πλεον απλα μπαντα αλλα INSTITUTION νομιζουν οτι οτιδηποτε και να βγαλουν θα το "φαει" ο κοσμος οποτε εχουν πεσει στην παγιδα του "τα ιδια και τα ιδια",εφυγε και το genius o Frusciante.....δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα αν δεν στρωσουν τον πωπο τους κομματακι στο συνθετικο τομεα.

 

Έχεις δίκιο,αλλά όπως λένε "if it works,don't fix it!"  ;D

 

Η μεγάλη ειρωνεία με το όλο θέμα είναι οτί όταν ένα συγκρότημα ξεκινάει όλοι "το πιέζουν" να βρει τον δικό του ήχο/ύφος,αλλά όταν αυτό γίνει μετά όλοι γκρινιάζουν οτί παίζει τα ίδια και τα ίδια...Τρέχα γύρευε με άλλα λόγια... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Klinghoffer...σαν να έκαναν μεταγραφή την τυπα/ισσα που παιζει κιθαρα στους tokyo hotel...

 

για κάποιο λόγο...ολο αυτο το τριπ με τα 13224425 εφφε του Klingasdliflaohoffer μαζι με κλασσική νοοτροπία του funk rock που σχεδόν "εφήβραν" οι peppers..ΔΕΝ ΣΥΝΔIΑΖΕΤΑΙ...

 

και αυτο περι αλλαγών...ο ΣΦ εχει δικιο...αλλα πολλες φορες εκει ειναι το μαματο σε μια μπαντα...ιδιο progression...30 διαφορετικά τραγουδια...δεν ειναι ευκολο πράγμα πιστευω...

 

...και σιγα μην παρει πρεφα ο κοσμος για το αν ειναι ιδιο το progression ή οχι...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζουν οτι οτιδηποτε και να βγαλουν θα το "φαει" ο κοσμος

 

Μια χαρα το εχει φαει ο κοσμος, στο youtube σε λιγοτερο απο ενα μηνα εχει 3.000.000 views.... Πιασαρικο κομματι, παρολο που βγηκε απο την ιδια "μηχανη" και λογω της μεγαλης αναμονης για κατι νεο απο τους RHCP πουλαει. Το βιντεο κλιπ μου αρεσε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον δισκο δεν τον ακουσα αλλα το κοματι ειναι μια χαρα! κλασσικο RHCP!

αντε και αυτοι στον δρομο που χαραξαν τα σκαθαρια....  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κουρασαν με τα σαλαλα τα τραλαλα ;D ;D ;D :P :P :P και τα εο γιαλεο και βαγγεο

 

ωρα για λιγο ροκ ;D που κι ο τσαντ δειχνει να το ευχαριστιεται παραπανω! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη ειρωνεία με το όλο θέμα είναι οτί όταν ένα συγκρότημα ξεκινάει όλοι "το πιέζουν" να βρει τον δικό του ήχο/ύφος,αλλά όταν αυτό γίνει μετά όλοι γκρινιάζουν οτί παίζει τα ίδια και τα ίδια...Τρέχα γύρευε με άλλα λόγια... ;D

 

Ναι αλλά αυτό είναι η ευχή και η κατάρα τους. Εδώ και 15 χρόνια πρέπει να επιβεβαιώνουν συνέχεια την ίδια εικόνα. Δεν υπάρχει κατ' εμέ κάτι που να ιντριγκάρει λιγότερο έναν καλλιτέχνη. Δεν σε αφήνει να πειραματιστείς. Δες χαρούλες ο Chad Smith για τους Chickenfoot και διάβασε τις δηλώσεις του: φαίνεται ότι οι Peppers δεν είναι πια fun για αυτόν.

 

Κατά τη γνώμη μου πραγματικά σπουδαίοι είναι αυτοί που δεν πατάνε τη μπανανόφλουδα της μανιέρας και της "στερεότυπης αυτοεικόνας". Ο Neil Young και η PJ Harvey π.χ. ανανέωναν τον ήχο τους σχεδόν σε κάθε δίσκο, ενώ ακόμη και μπάντες που δεν ακουμπιούνται, όπως ο Cave και οι Bad Seeds, όταν άρχισαν να "ανακυκλώνονται", επανεφηύραν τον εαυτό τους με τους Grinderman (πιθανότατα για να ξεπεράσουν και την αποχώρηση του Blixa). Ακόμη και οι Stones άλλαζαν συχνά στιλ.

 

Δυστυχώς για μένα οι RHCP δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, πουλάνε επί 15 χρόνια το στιλάκι του Californication (η χειρότερη παραγωγή τους ever, τσίτα στο loudness).

 

Για μένα πρέπει να σκάψουν και να βρουν τις δουλειές τους πριν από το Californication (να εμπνευστούν από αυτές όχι να τις κοπιάρουν). Νομίζω ότι αυτό θα τους απέφερε και κριτική αναγνώριση, και ίδιες πωλήσεις αν όχι περισσότερες, αφού θα ξανακέρδιζαν παλιούς απογοητευμένους οπαδούς.

 

Το τελευταίο κομμάτι τους λοιπόν ανούσιο. Και δεν ξέρω και γιατί το κάναν 5 λεπτά, ας ήταν 3:30, μπορεί να κούραζε λιγότερο. Δεν με χαλάει η πιο χαμηλών τόνων κατεύθυνση που το πήγαν, ούτε η προσπάθεια να αλλάξουν λίγο στιλ, αλλά το ότι δεν προσπάθησαν αρκετά (κάτι που ενοχλεί σε μια τόσο μεγάλη μπάντα).

 

Ο νέος κιθαρίστας έχει φανταστικά μπατζάκια και στον ελεύθερο χρόνο του χορεύει μπρέικ ντανς.   ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν είναι και stadium arcadium... Χαλαρώστε λίγο... Είναι σαφώς ΠΟΛΥ καλύτερος... Από τα 14 κομμάτια τα 10 είναι πολύ καλά τα 2 αξιοπρεπή το ένα μέτριο και το άλλο πατάτα... Τα παληκάρια κάνουν αυτό που ξέρουν να κάνουν ΠΟΛΥ καλά... Το μόνο αρνητικό είναι ότι γενικά είναι λίγο θαμμένη η κιθάρα στην παραγωγή έχω μία αίσθηση... Καμία σχέση με το californication εν το μεταξύ και στο feeling και στην παραγωγή και στις συνθέσεις... Πιο πολύ θυμίζει το mothers milk στο σύνολό του ο δίσκος...

(για την σειρά ακόρτων το μι ντο ρε των Maiden δεν θα το ξεπεράσει ΚΑΝΕΙΣ :P)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(για την σειρά ακόρτων το μι ντο ρε των Maiden δεν θα το ξεπεράσει ΚΑΝΕΙΣ :P)

 

ναι αλλα οι maiden εκαναν τουλαχιστον 5 δισκαρες ΧΩΡΙΣ filler, μ'αυτην τη σειρα! :P :P :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε μια χαρα ειναι ο ηχος των κιθαρων(ε) ;D,οπως και η παραγωγη.

 

Το προβλημα ειναι οτι οι RHCP εχουν το προβλημα που ειχαν και οι U2 πριν απο καποια χρονια,δηλ.λογω του γεγονοτος οτι δεν ειναι πλεον απλα μπαντα αλλα INSTITUTION νομιζουν οτι οτιδηποτε και να βγαλουν θα το "φαει" ο κοσμος οποτε εχουν πεσει στην παγιδα του "τα ιδια και τα ιδια",εφυγε και το genius o Frusciante.....δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα αν δεν στρωσουν τον πωπο τους κομματακι στο συνθετικο τομεα.

 

Παντως πρεπει να εχουν βγαλει καμμια 30αρια κομματια με αυτη την ακολουθια ακκορντων...(σε λιγο θα νικησουν και τους CURE... ;D)

 

Συμφωνάω απόλυτα! Είχαμε μάλιστα την δια συζήτηση πριν 2 βδομάδες με 2 φιλαράκια μου εδώ στη Δανία και καταλήξαμε ότι αυτό που μας χαλάει στους peppers είναι ότι ενώ είναι όλοι τους φοβεροί μουσικοί, από το californication, ενώ τα κομμάτια ξεκινάνε με ωραίο ρυθμό και groove, με το που μπει το ρεφρέν φωνάζουν "ΕΊΜΑΙ ΧΙΤΆΚΙ! ΑΓΟΡΆΣΤΕ ΜΕ!!!"

Αυτό γενικά δεν είναι κακό, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται ότι αυτός είναι και ο μόνος σκοπός του κομματιού.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μέγας φαν των Peppers και δεν έχω κανένα πρόβλημα αν ακολουθούν την ίδια συνταγή, αρκεί να γράφουν καλά κομμάτια.

Δυστυχώς, το συγκεκριμένο το βρήκα εντελώς αδιάφορο και το βίντεο στην ταράτσα τετριμμένο.

Το δίσκο δεν τον έχω ακούσει ακόμη, αλλά ελπίζω να είναι τόσο καλός όσο λέει ο funky bassman, και το 'The Adventures...' να είναι η "πατάτα"...  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου