Προς το περιεχόμενο

joyo πεταλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως ηχητικα ειναι σπουδαια πεταλια,τοσο καλα που σκεφτομαι να τα εγχειρησω και να βαλω ενα ποντεσιομετρο της προκοπης στο volume,κατα τα αλλα μια χαρα αντεχουν και παρα την καθημερινη χρηση δεν εχουν παρουσιασει κανενα προβλημα εδω και 1 χρονο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επαναφέρω το θέμα για να εκφράσω τον θαυμασμό και την έκπληξη μου για ενα συγκεκριμένο Joyo που έχω, το AC Tone.

Το έχω έναμιση χρόνο περίπου αλλα δεν ασχολήθηκα παρά ελάχιστα μαζί του στην αρχή, αλλά τις τελευταίες ημέρες που το "κυκλοφορώ" έχω πάθει πλάκα απο το πόσο απίστευτα καλα ακούγεται!!!

Δεν ξέρω (και δεν εχει σημασία για εμενα) πόσο καλά αντιγράφει τον vox ac, αυτό που ξέρω είναι πως ενα τέτοιο πετάλι αν έβγαινε απο άλλη εταιρία (δυτική και καλα) θα έκανε μια περιουσία.

 

Δεν αντιγράφει κάποιον Vox (αυτό θα ήταν τεχνικά αδύνατον)... όπως θα ήταν τεχνικά αδύνατον να μπουν στην κλασσική - και ακριβή - διαδικασία R&D από το μηδέν για ένα καινούργιο κύκλωμα με σχεδιασμό, υλοποίηση, δοκιμές, alpha και beta στάδια, καλά υλικά κλπ. Είναι μια απλή αντιγραφή του Tech 21 Liverpool. Oπότε καλές οι δάφνες για το smile price, αλλά τα μπράβο σταματούν εκεί γιατί απλά ο ήχος του δεν είναι δημιούργημα της Joyo.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιγράφει κάποιον Vox (αυτό θα ήταν τεχνικά αδύνατον)... όπως θα ήταν τεχνικά αδύνατον να μπουν στην κλασσική - και ακριβή - διαδικασία R&D από το μηδέν για ένα καινούργιο κύκλωμα με σχεδιασμό, υλοποίηση, δοκιμές, alpha και beta στάδια, καλά υλικά κλπ. Είναι μια απλή αντιγραφή του Tech 21 Liverpool. Oπότε καλές οι δάφνες για το smile price, αλλά τα μπράβο σταματούν εκεί γιατί απλά ο ήχος του δεν είναι δημιούργημα της Joyo.

 

Σωστό αυτό, το είχα ξεχάσει πως είναι αντιγραφή του tech 21. Φυσικά και δεν αντιγράφει κάποιον ενισχυτη (κανενας απο τους δυο κατασκευαστες) αλλα η λογική είναι πως έχεις κατα κάποιο τρόπο τον ήχο ενός vox. Αυτό το σκέλος λοιπον είναι κατι που δεν εχει σημασια για εμένα.. πάντως και ως αντιγραφείς ενός άλλου πεταλιού, μια χαρά είναι, τη στιγμή που το πετάλι κοστίζει ελάχιστα και ακούγεται πολλαπλάσια! Άλλωστε έχω πληρώσει σε μπουτικοκατσκευες πάρα πολλά λεφτά, όπου στη πραγματικότητα ήταν βελτιώσεις (αν όχι απλες αντιγραφές) άλλων κυκλωμάτων και προκοπή (αρκετές φορές) δεν βρήκα..! Δηλαδη, η περιβόητη "ποιότητα κατασκευης" που θεωρητικά θα είχαν τα ακριβα πετάλια, δεν την βρήκα πάντα..

Το να χαλάει το switch πχ σε ένα πετάλι των 250 ευρώ, πολυδιαφημισμένο και φουλ στο mojo (ασχολίαστο) είναι κακή έκπληξη. Το να χαλάσει στο joyo των 25 ευρώ, αναμενόμενο! Και μέχρι να χαλάσει, βλέπουμε... προς το παρόν όλα είναι καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fruno: δεν αντιλέγω, αλλά θα πρέπει να θυμόμαστε πως είναι νόμος της... φύσης να χαλάνε διάφορα επιμέρους εξαρτήματα από οποιαδήποτε συσκευή, ακόμα και medical grade. Μάλιστα, τα εξαρτήματα που υφίστανται την μεγαλύτερη καταπόνηση όπως πχ. τα footswitches είναι πιο επιρρεπή. Το πότε θα συμβεί αυτό είναι εν μέρει και τυχαίο. Οπότε, αυτό που λέω είναι μεν πως τα Joyo έχουν πολύ μεγάλο value for money, αλλά προσωπικά δεν θα τα έπαιρνα σε live, όπου θα περίμενα πχ. ένα Fulltone ή ένα Boss να ζήσουν μέχρι την ημέρα της... πυρηνικής καταστροφής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε καλώς το !!! 62 ευρώ φρέσκο φρέσκο σπαρταράει!! :D

 

http://www.ebay.com/itm/JOYO-D-SEED-Digital-Delay-Pedal4-Types-Copy-Analog-Modulation-Reverse-e-/281158018996?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item417652e7b4

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τετοια τιμη και με tap; Χμμ...

Ειδα καλα???Αυτο το A B ουσιαστικα αποθηκευεις και presets??και δουλευει το tap tempo οταν τα πατας μαζι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου