Προς το περιεχόμενο

Coated χορδές για ηλεκτρική κιθάρα: ποιες έχετε δοκιμάσει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ όλο και περισσότερους κιθαρίστες να στρέφονται σε coated χορδές. Προφανώς έχει μπει κάπως στην άκρη η... μυθολογία ότι έχουν χάλια ήχο, χάλια αίσθηση, είναι "ψεύτικες" κλπ.

 

Οι πιο γνωστές είναι οι Elixir, τις οποίες χρησιμοποιώ σε 2 κιθάρες, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και άλλες.

 

Οι Ernieball που δοκίμασα δε με άφησαν ικανοποιημένο, άσε που έσπασε και ένα καντίνι, πράγμα που είχε να μου συμβεί χρόνια...

 

Θα δοκιμάσω σύντομα (αν και, μιας και κρατάνε όσο κρατάνε, οι coated δεν αλλάζονται τόσο συχνά...), τις Curt Mangan, μιας και έχω ένα σετάκι δώρο από τον Επικούρη. Επίσης έχω ένα-δυο σετ D'addario EXP για δοκιμή.

 

Εσείς ποιες έχετε δοκιμάσει και ποιες οι γνώμες/εντυπώσεις σας?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα βαλει DR μαυρες ενα φεγγαρι στην Parker για μουρη.

Μεσα σε μια προβα ηταν για πεταμα...

Αν ειναι να παιξεις σε κανα βιντεοκλιπ καλη φαση ειναι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει τις D'Addario,τις Elixir & τις ΕΒ....μαπα ολες....ΙΜΗΟ (στις ακουστικες ΔΥΟ φορες μαπα)....ετσι κι αλλοιως καθε 8-10 ωρες παιξιματος αλλαζω χορδες οποτε η...μακρα διαρκεια και η αντοχη των χορδων δεν με εχει απασχολησει ιδιαιτερα... ;D..ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ να ειναι και ας ειναι οτι να'ναι  (πλην coated)... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα βαλει DR μαυρες ενα φεγγαρι στην Parker για μουρη.

Μεσα σε μια προβα ηταν για πεταμα...

Αν ειναι να παιξεις σε κανα βιντεοκλιπ καλη φαση ειναι ;D

 

To ιδιο σε prs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς ποιες έχετε δοκιμάσει και ποιες οι γνώμες/εντυπώσεις σας?

Να σου πω εγώ που έχω και το πρόβλημα "απ'την κούνια" ;D, αφού ιδρώνω απίστευτα και όχι μόνο αυτό, ο ιδρώτας μου πρέπει να είναι τοξικός ;D, δεν εξηγείται αλλιώς (μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο Playloud).

 

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα, τις έχω δοκιμάσει όλες.

Αυτές που κράτησαν περισσότερο (με σειρά) είναι οι Elixir Polyweb, Elixir Nanoweb και τέλος οι ErnieBall Titanium, μάλιστα στις τελευταίες παρατήρησα και καλύτερη συμπεριφορά στα σηκώματα και στα vibratos.

Όλες οι υπόλοιπες (d'addario, DR κλπ) ήταν (για μένα τουλάχιστον) σαν απλές κανονικές χορδές.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι Daddario EXP που είχα δοκιμάσει σε μία ακουστική κρατήσανε αρκετά καλά σε σχέση με απλές και ο ήχος ήταν εξίσου καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός χρήστης Elixir εδώ και χρόνια.

Έχω δοκιμάσει επίσης DR και D'addario. Μου χάλασαν σε χρόνο κανονικών χορδών.

(Μόνο ηλεκτρική)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ELIXIR  μεγαλη διαρκεια ζωης αλλα ασταθες κουρδισμα.

 

ERNIE BALL μικρη διαρκεια , πιο σταθερες.

 

CURT MANGAN χτες τις εβαλα δεν εχουν κλεισει 10ωρο (βαση θεωριας του SF).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα βαλει DR μαυρες ενα φεγγαρι στην Parker για μουρη.

Μεσα σε μια προβα ηταν για πεταμα...

Αν ειναι να παιξεις σε κανα βιντεοκλιπ καλη φαση ειναι ;D

 

Και εγώ τις dr (μαύρες και κόκκινες) έπαιρνα αλλά μάπα το  καρπούζι.Εφευγε πολύ γρήγορα το coating.Επίσεις έχω δοκιμάσει και elixir σε ηλεκτρική .(Όντως μου φαινόταν λίγο  πλαστικός ο ήχoς τους).Τώρα έχω ένα σετ για ακουστική τις οποίες ακόμη δεν έβαλα.Θα σας πώ αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι coated χορδές είναι... ευλογία για τους κατασκευαστές κιθαρών, μιας και οι κιθάρες που έχουν για μήνες και κάθονται στα μαγαζιά μπορούν να ακούγονται αξιοπρεπώς, και όχι τελείως σάπιες.  ;)

 

Πέραν αυτού, η "πλαστική" αίσθηση τουλάχιστον στις Elixir πρώτον συνηθίζεται, δεύτερον δεν κρατάει αιωνίως. Το πρόβλημα μου με τις Elixir είναι ότι είναι λίγο scooped, με κάπως χαμένα μεσαία, πράγμα που τις κάνει λιγώτερο κατάλληλες για κιθάρες με μονοπήνιους.

 

Από άποψης αντοχής: μόλις έπαιζα με την Musicman που έχω Elixir (προδοσία!) φορεμένες για πάνω από δίμηνο και ακούγονται περίπου όπως μετά τις πρώτες 4-5 ώρες παιξίματος. Βασικά τις αλλάζεις γιατί πλέον μετά από τόσο καιρό δεν κρατάνε κούρδισμα και intonation έχοντας γίνει... κοτλέ.

 

Τρέφω ελπίδες για της Mangan μιας και έχω διαβάσει παντού ότι έχουν συμπεριφορά και ήχο (εννοώ στο "EQ") "κανονικών" χορδών.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου