Προς το περιεχόμενο

Vox vt20+ ή Fender Mustang II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ΄αρχήν καλησπέρα σε όλους!

     

    Λοιπόν, μπαίνω κατ΄ευθείαν στο θέμα. Παίζω ηλ.κιθάρα εδώ και λίγα χρόνια. Μέχρι τώρα έπαιζα σπίτι μέσω Η/Υ και Guitar rig. Τώρα νομίζω ήρθε η ώρα για την αγορά του πρώτου μου ενισχυτή. Παίζω κυρίως classic rock, αλλά ασχολούμαι και με άλλα είδη (blues, ελληνικό rock, ktl). Τον ενισχυτή τον θέλω κυρίως για το σπίτι, αλλά να μπορεί να με βγάλει και σε ένα μικρό live. Το budget μου είναι γύρω στα 200 ευρώ, με τη δυνατότητα να ανέβει λίγο για κάτι "εξαιρετικό".

     

      Λαμβάνοντας λοιπόν όλα αυτά υπ' όψη έχω καταλήξει στους εξής:

1) Vox vt20+

2) Fender Mustang II

 

      Τον VOX τον δοκίμασα και μπορώ να πώ ότι μου άρεσε πολυ. Τον Fender δεν τον βρήκα να τον ακούσω (είμαι στην Κω), αλλά έχω διαβάσει και ακούσει πάρα πολυ καλά λόγια.

Ποιον από τους δυο θα προτείνατε, και γιατί;, Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο δεκτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω τον mustang 2, πολυ καλος για αρχη και οχι μονο, εχει παρα πολλους ηχους & εφεδακια, στην την ιδια κατηγορια βλεπω και τον vox, ομως και μιας και δεν τον εχω ακουσει τι να σου πω.

Στα + του mustang είναι το 12αρι ηχείο έναντι στο 8αρι που εχει ο vox και τα 10 παραπανίσια watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα έβαζα ένα 60Ευρω ακόμη και θα έπαιρνα τον Mustang III http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_iii.htm (260 ΕΥΡΩ)

 

Έχει και περισσότερα Watt (100 Watt) και πολύ μεγάλη βελτίωση των εφφέ... σε σχέση με τον Mustang II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει και περισσότερα Watt (100 Watt) και πολύ μεγάλη βελτίωση των εφφέ... σε σχέση με τον Mustang II

 

-100 watt υπερβολη, ειδικα για αρχαριο, εγω τον ΙΙ εχω και δεν τον εχω ανοιξει πιο πανω απ τη μεση.

- οσο αφορα τα εφφε, δεν υπαρχει καποια βελτιωση, ιδια αποδοση εχουν, απλα ο ΙΙΙ εχει περισσοτερα ΠΑΝΩ στον ενισχυτη. Την ιδια πληθωρα ομως τη βρισκεις σε ολα τα μοντελα mustang καθως εχουν 3 software(abletton, fender fuse,amplitube) μαζι με τον ενισχυτη.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα αξιόλογο μηχάνημα...

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm

 

Τον χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο σχεδόν.. έχει 12ρη ηχίο, πολύ δυνατή ένταση, τον χρησιμοποιώ και σε πρόβες με την μπάντα μου.. και από της 13 σκάλες που έχει στο volume στο 4 παίζει άνετα δίπλα σε όλα τα άλλα όργανα.. όπως σε έναν 100αρη marshall και φυσικά στον drumer μας που πραγματικά βάζει όλη του την δύναμη όταν παίζει  :P

 

Ελπίζω να σε βοήθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Celf,

 

συμφωνώ για τα εφφέ όσο αφορά την ποιότητα (άλλωστε η Fender είναι Fender)... αυτό εννοούσα.... δηλαδή περισσότερα εφφέ και καλύτερος χειρισμός (έχει και την οθονίτσα).

 

Τα 100W αν κρίνω από το είδος μουσικής που παίζει ο Pianoman και μάλιστα αφού τον θέλει και για μικρά Live νομίζω ότι είναι τέλεια.

 

Άλλωστε θα τον έχει για πολύ καιρό.... για 60 Ευρώ θα είναι κρίμα να χάσει τέτοιο μηχάνημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι αυτος ο λογος, δεν θα συμφωνουσα να ξεφυγει απ' το μπατζετ του παντως. Εξαλλου  πλειοψηφια των καταστηματων παιζουν με P.A. αρα και 5 watt ενισχυτη να ειχε δεν θα εκανε διαφορα.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι αυτος ο λογος, δεν θα συμφωνουσα να ξεφυγει απ' το μπατζετ του παντως. Εξαλλου  πλειοψηφια των καταστηματων παιζουν με P.A. αρα και 5 watt ενισχυτη να ειχε δεν θα εκανε διαφορα.

¨

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o III έχει:

 

- μεγαλύτερη ισχύ (για Live χωρίς ΡΑ)

- 12 μοντέλα ενισχυτών έναντι 8 του ΙΙ  (το κυριώτερο)

- πιο φιλικό interface χάρη στην οθόνη

 

...άρα υπάρχει γερή βάση για να δώσει κανείς τα έξτρα 60Ε

 

όσο για τον VT20, είναι "old news"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου