Προς το περιεχόμενο

Nέα και πολύ όμορφη J. Mascis Jazzmaster... από Squier!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι δυο κιθαρες δεν εχουν ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση ηχητικα (μια και η μια φοραει διπλους μαγνητες και η αλλη μονους).

 

παιξε και τις δυο να δεις ποια σου αρεσει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν έβλεπε ο καημένος ο Mascis το τι συζήτηση πέφτει εδώ μέσα για την signature κιθάρα του μάλλον θα την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια...

 

Η κιθάρα είναι φτιαγμένη για πιτσιρίκια που θέλουν να τα σπάσουν, κουλ και ωραίοι.

Τώρα οι αναλύσεις περί γέφυρας, μπράτσου, μαγνητών και λοιπόν πόση σημασία είχαν για σας όταν είσασταν 15 χρονών και ακούγατε Nirvana?

 

Εγώ απλά ήθελα 2-3 χορδές να τις κοπανάω με το πόδι με ενα πεταμενο-μισοχαλασμένο boss distortion pedal και μια παρέα να τα σπάμε μαζί. Αυτά.

 

Αν θέλετε μια καλή κιθάρα πάντως, δείτε κάτι άλλο. Δεν σας ταιριάζει η συγκεκριμένη.

 

Και στον φίλο που θέλει να μάθει J.Mascis Jazzmaster ή Classic Player, η επιλογή είναι φυσικά η 2η. Μεγάλη διαφορά. Αλλά είπαμε ο καθένας αυτό που γουστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός. Προσωπικά λατρεύω τους nirvana, και ναι, όταν ήμουν 15 δεν με απασχολούσε το gear, ούτε και είχα πρόβλημα να έχω στα χέρια μου απλά 2-3 χορδές και ένα distortion pedal. Τώρα όμως που παίζω κάπως περισσότερο, με ενδιαφέρει να έχω το gear που θέλω (και μπορώ να αποκτήσω), και γι' αυτό είμαι εδώ και το συζητάω. Επίσης, αυτό

Αν θέλετε μια καλή κιθάρα πάντως, δείτε κάτι άλλο. Δεν σας ταιριάζει η συγκεκριμένη.

 

Και στον φίλο που θέλει να μάθει J.Mascis Jazzmaster ή Classic Player, η επιλογή είναι φυσικά η 2η. Μεγάλη διαφορά. Αλλά είπαμε ο καθένας αυτό που γουστάρει.

γιατί το λες? τι κάνει την συγκεκριμένη κακή κιθάρα? εαν θες, δώσε παραπάνω λεπτομέρειες για τη σύγκριση, για να ξέρει και ο φίλος που το σκέφτεται να την αγοράσει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι φτιαγμένη για οποιονδήποτε θέλει να την χρησιμοποιήσει, από πιτσιρίκια μέχρι ώριμους παίκτες. Και το τι συνιστά "καλή" είναι υποκειμενικό, αλλά σε ένα σεβαστό βαθμό αντικειμενικότητας από άτομα που εκτιμώ την σφαιρική αντίληψή τους (και χωρίς να την έχω δοκιμάσει ακόμη - ελπίζω να το έχεις κάνει εσύ Carpe), αυτό που εισπράττω είναι το ότι έχει άριστο value for money και θαυμάσια αξία σαν όργανο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη αν βγήκα λίγο "επιθετικός". Δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Απλά μου φάνηκε λίγο αστείο να γίνεται τόση συζήτηση για την κιθάρα του

μέγα-slacker J.Mascis.

Εννοώ ότι η κιθάρα προορίζεται για συγκεκριμένους "παίχτες" που απλά θέλουν να κάνουν θόρυβο και δεν έχουν και πολλές απαιτήσεις από μια κιθάρα.

 

Την έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να πω ότι είναι "καλή" κιθάρα.

Αλλά άμα τη βάλεις με ένα distortion σε έναν οποιδήποτε ενισχυτή καφρίλα, η κιθάρα είναι σίγουρα value for money.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μου φάνηκε λίγο αστείο να γίνεται τόση συζήτηση για την κιθάρα του

μέγα-slacker J.Mascis.

 

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το όνομα στο signature με την αντικειμενική κριτική για την κιθάρα. Δηλαδή με μια Ibanez Pat Metheny ή μια Gibson Larry Carlton δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να παίξει ανεκδιήγητες παπαριές;  ???

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μου φάνηκε λίγο αστείο να γίνεται τόση συζήτηση για την κιθάρα του

μέγα-slacker J.Mascis.

Εννοώ ότι η κιθάρα προορίζεται για συγκεκριμένους "παίχτες" που απλά θέλουν να κάνουν θόρυβο και δεν έχουν και πολλές απαιτήσεις από μια κιθάρα.

 

 

abb0c3bb-f52d-4939-a13d-650dc98623f8.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το όνομα στο signature με την αντικειμενική κριτική για την κιθάρα. Δηλαδή με μια Ibanez Pat Metheny ή μια Gibson Larry Carlton δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να παίξει ανεκδιήγητες παπαριές;  ???

 

 

 

Αντικειμενική κριτική για μια κιθάρα δεν υπάρχει όπως δεν υπάρχουν και 2 ζευγάρια πανομοιότυπα ανθρώπινα χέρια. Και φυσικά το signature όνομα μιας κιθάρας λέει πολλά. Το ίδιο είναι η συγκεκριμένη jazzmaster με αυτές του Thurston Moore και Lee Ranaldo των Sonic Youth; Και η τεράστια διαφορά στις τιμές δεν σου λέει επίσης τίποτα;

Γνωρίζεις ποιά είναι η φιλοσοφία του κάθενα από αυτούς; Μπορείς να καταλάβεις πολλά για τις signature κιθάρες τους και μόνο αν τους γνωρίσεις λίγο καλύτερα.

 

@Superfunk: Καλή η φωτό αλλά μου φαίνεται ότι είπα κάτι που δεν έπρεπε; χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενική κριτική για μια κιθάρα δεν υπάρχει όπως δεν υπάρχουν και 2 ζευγάρια πανομοιότυπα ανθρώπινα χέρια.

 

Καλό το παραμύθι, αλλά sorry, I don't buy it. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ υπάρχει αντικειμενική κριτική για μια κιθάρα φίλε μου!

 

Παραδείγματα:

1) "Είναι neck heavy"

2) "Το υλικό των τάστων είναι χαμηλής ποιότητας"

3) "Το hardware είναι χαμηλής ποιότητας"

4) "Έχει θορυβώδη ηλεκτρικά"

5) "Το φινίρισμα δεν είναι καλό"

 

Μερικά μόνο παραδείγματα από χιλιάδες. Δεν μπορούσες να βρεις κάτι τέτοιο; Έπρεπε να το πάμε στον παίκτη που έβαλε την υπογραφούλα του; Και γενικά, ΕΧΕΙΣ κάτι τέτοιο να πεις για τη συγκεκριμένη κιθάρα, ή θα μιλάμε φιλολογικά;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ Genius!

Γράφεις;

Το 1 ειναι αλήθεια.

Το 2 είναι αλήθεια.

Το 3 δεν έχω ιδέα. Να την παίξω πήγα, όχι να την χειρουργήσω.

Το 4 είναι μάλλον μη αληθές. Με το distortion τόσο δυνατά λές να κατάλαβα;

Το 5 είναι αλήθεια.

 

Αλλά λέω ξανά: για τον πιτσιρικά που απλά θέλει να τα σπάσει η κιθάρα είναι ότι πρέπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου