Προς το περιεχόμενο

Nέα και πολύ όμορφη J. Mascis Jazzmaster... από Squier!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβα, και φανταζομαι στην κάτω θέση τα volume και tone θα είναι master. Στην πάνω θέση ο ήχος του neck θα είναι φαντάζομαι διαφορετικός με τις ρυθμίσεις απ' τα πάνω ροδελάκια σε σχέση με την κάτω θέση, επιλεγμένος neck και ρύθμιση απ' τα volume tone, αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης τέτοιου κυκλώματος ε; Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά και πάλι εμένα μου φαίνονται πολλά. Εδώ στην strat που έχω και πάλι μου φαίνονται πολλά (και οι θέσεις του επιλογέα και οι μαγνήτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μου φαίνονται πολλά

 

Ετσι κι αλλοιως μη νομιζεις οτι τα χρησιμοποιει και κανεις.... ;D

 

Στην πάνω θέση ο ήχος του neck θα είναι φαντάζομαι διαφορετικός

 

ναι εχει αλλους capacitors & διαφορετικα pots.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αρχισε ο διαφωτισμος....χαρις τον πλεον ειδικο....μηπως μπορουμε να μαθουμε και για τη JAGUAR γιατι εκει εχει ποιο πολυ μπερδεμα... :D

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια κανει απλα αντι για τον μεγαλο 3θεσιο επιλογεα εχει 2 οn/off switches (εναν για καθε μαγνητη) & εναν τριτο οn/off switch που ενεργοποιει εναν capacitor που αφαιρει πολλα μπασα (τι πολλα...ολα τα αφαιρει).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια κανει απλα αντι για τον μεγαλο 3θεσιο επιλογεα εχει 2 οn/off switches (εναν για καθε μαγνητη) & εναν τριτο οn/off switch που ενεργοποιει εναν capacitor που αφαιρει πολλα μπασα (τι πολλα...ολα τα αφαιρει).

Aρα συμπερασματικα η μονη ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στη JAZZMASTER και στη JAGUAR ειναι η πιο κοντη σκαλα και ο capasitor που αφαιρει τα μπασα...ποια τελικα θα πρεπει να επιλεξει καποιος ..! ??? ???

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΜΟΝΑΔΙΚΗ του κιθαρα ή για κιθαρα γκαρνταρομπας (δηλ.για να εχει ακομα εναν διαφορετικο ηχο)?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΜΟΝΑΔΙΚΗ του κιθαρα ή για κιθαρα γκαρνταρομπας (δηλ.για να εχει ακομα εναν διαφορετικο ηχο)?

Μαλλον το δευτερο....για γκαρνταρομπα ,αλλα και παλι και οι δυο με μονοπηνιους,ποια εχει το λιγοτερο θορυβο..;  αυτη θα αγοραζα...δηλαδη μαλλον τη jaguar ::)

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα ρωτήσω και εγώ αν ήταν να επιλέξω για κιθάρα μοναδική μία,ποιά από τις δύο(JM,Jaguar)....Αν και πάλι έχω στην κατοχή μου και Strat και Tele,και εκτός του ότι μεταξύ τους μου φαίνονται,σχεδόν,ίδιες και χαρακτηριστικές,όσες Jaguar και Jazz Master έχουν πέσει στα χέρια μου δε βλέπω τρομακτικές διαφορές,εκτός του ότι οι τελευταίες είναι πιο "δύστροπες" για να φτιάξεις τον ήχο που θέλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η JM ειναι σαφως πιο ολοκληρωμενη και ευελικτη κιθαρα η JG ειναι ωραια κιθαρα αλλα η 24αρα σκαλα ,κακα τα ψεμματα,την περιοριζει  ηχητικα αν και της δινει χαρακτηρα.

 

Και οι δυο ειναι απο τις πλεον αθορυβες κιθαρες της Fender,η JG ειναι η πιο αθορυβη λογω του extra shielding των μαγνητων, αλλα ετσι κι αλλοιως ο....(αστειος ) θορυβος των μονοπηνιων κιθαρων δεν ειναι.....λογος αγορας ή μη μιας κιθαρας ,α στα RI μοντελλα η ΜΕΣΑΙΑ θεση (την οποια χρησιμοποιουν κατα κορον οι JM/JG players) ειναι hum canceling.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου