Προς το περιεχόμενο

Nέα και πολύ όμορφη J. Mascis Jazzmaster... από Squier!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Ζappa: oκ, κατάλαβα. Πάντως η αλλαγή μαγνητών είναι πανεύκολο mod, σε αντίθεση με την αλλαγή της θέσης του τρέμολο προς τα πίσω και πιο μακριά από τη γέφυρα που είναι σχεδόν αδύνατο ή εντελώς ασύμφορο. Αλλά αν το καλοσκεφτεί κάποιος, είναι μια λεπτομέρεια που μάλλον υπάρχει επίτηδες για να μην αφαιρεθεί ένα σημαντικό τμήμα των πωλήσεων από τις Jazzmasters της Φέντερ, μιας και τα vintage specs που κυνηγούν οι σκληροπυρηνικοί προσφέρονται μόνο από εκείνες. Ουσιαστικά, μαζί με αυτό, λίγα της λείπουν. Έχω μιλήσει στο παρελθόν με μαγαζάτορες που εύχονταν η Φέντερ να μην έφτιαχνε τόσο καλές Squier για τον απλό λόγο πως ο κόσμος που μπαίνει στο μαγαζί και τις δοκιμάζει, τις προτιμά χωρίς κανένα ενδοιασμό, ειδικά εν μέσω κρίσης.

 

Μπίχλα, μια μικρή ελπίδα υπάρχει να είναι το ψιλοκρεμ vintage white και όχι το βουτηγμένο-στον-ασβέστη olympic που αντιπαθώ... αλλά θα το ανέφεραν στα specs... ίδωμεν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φετίχ, από τις πιο sexy δημιουργίες σε έξι χορδές.

Η squier δυστυχώς βάζει πορτοκαλίζον anodized pickguard, στην classic vibe strat που έχω

τουλάχιστον, και σε συνδιασμό με το αστραφτερό olympic white δείχνει φτηνιάρικη :-\

 

Ξέρω άτομο που μπορεί να φτοιάξει με original specs τέτοιο pickguard αν του στείλεις το original, αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει να μπείς σε τέτοιο κόπο

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω άτομο που μπορεί να φτοιάξει με original specs τέτοιο pickguard αν του στείλεις το original, αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει να μπείς σε τέτοιο κόπο

Υπάρχει και έτοιμο Gold Anodized σαν το original US. Δεν είναι, όμως, φτηνό!  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερουσα φαινεται - ειδικα αν σκεφτεις οτι γενικα στο χωρο των offset fender οι budget επιλογες ειναι πολυ λιγες, πραγμα που αποτρεπει συχνα κοσμο απο το να ασχοληθει με τετοια οργανα.

Η Jazzmaster δεν θα μπορούσε να είναι πιο μακριά από τις προτιμήσεις μου σαν κιθάρα αλλά σαν σχήμα πιθανώς είναι από τα πιο πετυχημένα που έχουν κυκλοφορήσει, EVER.  ;)

 

Ίσως με Lawrence L-90..... χμμμμμ....  ;D

 

Eπειδη σε μεγαλο βαθμο συμμεριζομαι τη θεση/αποψη σου, ιδου μια κιθαρα-φετιχ για μενα (να ηταν και λιγο πιο φτηνη....)

 

http://www.fanoguitars.com/altdefactoJM6.html

 

Μερικες απο το gallery (οπως οι δυο μαυρες με το bigsby στη δευτερη σελιδα) ειναι απλα κολαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν καποιος θελει να φτιαξει μια "παραξενη" jazzmaster μπορει με κανα 1000αρικο να φτιαξει παππαδες απο Warmoth Parts.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν καποιος θελει να φτιαξει μια "παραξενη" jazzmaster μπορει με κανα 1000αρικο να φτιαξει παππαδες απο Warmoth Parts.

 

Πραγματι - the sky is the limit.

Και οι Fano παντως, αν σκεφτεις τι φορανε πανω και τι επιπεδο customisation προσφερουν δεν ειναι και ακριβες. Fralin/Lollar μαγνητες, οτι χρωμα θες, οτι ξυλο θες συν το relic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν καποιος θελει να φτιαξει μια "παραξενη" jazzmaster μπορει με κανα 1000αρικο να φτιαξει παππαδες απο Warmoth Parts.

jazztvjones.jpg

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι Fano παντως, αν σκεφτεις τι φορανε πανω και τι επιπεδο customisation προσφερουν δεν ειναι και ακριβες. Fralin/Lollar μαγνητες, οτι χρωμα θες, οτι ξυλο θες συν το relic...

2.260 ευρώ συν μεταφορικά? (http://www.andertons.co.uk/solid-body-electric-guitars/pid21614/cid671/fano-alt-de-facto-jm6-in-butterscotch-blonde-with-fralin-p90s.asp) Για κανονική luthier guitar ίσως, για value for money κιθάρα με τίποτα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου