Προς το περιεχόμενο

Nέα και πολύ όμορφη J. Mascis Jazzmaster... από Squier!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγω για τη δική μου:

Το 1 δεν είναι αλήθεια

Ούτε και το 2

Μια χαρουλα μου φάνηκε το hardware της, οπότε ούτε και το 3 ισχύει

Ελάχιστο χριτς-χρατς απο το διακοπτακι θέσης μαγνητη, ίσως ισχύει εν μέρει το 4

Μια χαρα και το φινιρισμα, εκτός εάν θεωρούμε καλο μόνο το νιτρο.

 

Εξακολουθώ να θεωρώ εαυτόν πιτσιρικά που θέλει να τα σπάει βέβαια, οπότε καλή για μενα ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Πάω πάσο Nikola. Προφανώς δεν είμαι τεχνικός.

 

Εμένα μου φάνηκε βαρύ το μπράτσο, αλλά με ρωτάς τι κιθάρα έχω;

Με αυτή συγκρίνω προφανώς.

 

Στα τάστα μου φάνηκε φθηνή. Έτσι ένιωθε το χέρι μου.

 

Κι αν θεωρείς τον εαυτό σου ακόμα πιτσιρικά που τα σπάει, εγώ είμαι χαρούμενος.

Κι εγώ έτσι νοιώθω... όλο λέω να πάρω μια "σοβαρή" κιθάρα κι όλο γυρνάω πίσω σε πανκοκιθάρες των 500-600 ευρώ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά το signature όνομα μιας κιθάρας λέει πολλά. Το ίδιο είναι η συγκεκριμένη jazzmaster με αυτές του Thurston Moore και Lee Ranaldo των Sonic Youth; Και η τεράστια διαφορά στις τιμές δεν σου λέει επίσης τίποτα;

 

Ναι, μου λέει κάτι πάρα πολύ απλό και αυτονόητο: πως πρόκειται για κιθάρες εντελώς διαφορετικού μπάτζετ, όπως οφείλει να έχει μια εταιρία σαν την Fender στις product lines της, που αποσκοπούν σε παίκτες που αναζητούν κάτι το πολύ ειδικό από specs, χωρίς όμως αυτό να μεταφράζεται σε κάποια σχέση μάπας-έπους όσον αφορά τον ήχο τους.

 

Γνωρίζεις ποιά είναι η φιλοσοφία του κάθενα από αυτούς; Μπορείς να καταλάβεις πολλά για τις signature κιθάρες τους και μόνο αν τους γνωρίσεις λίγο καλύτερα.

 

Συγγνώμη αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Τι θα σήμαινε? Πως πρέπει πχ. την Squier Μascis να την αγοράζουν μόνο "φτωχά πιτσιρίκια που θέλουν να τα σπάσουν με θόρυβο", την E. Johnson strat να την αγοράζουν μόνο φραγκάτοι που ακούν βιρτουοζομπλουζοποπκάντρι, την Hank Marvin strat μόνο γραφικοί καλοσυνάτοι παππούδες που ακούν Shadows, την Τhurston Moore Jazzmaster μόνο λέτσοι που κουρδίζουν σε ABCDEF, την Dick Dale strat μόνο αμερικανάκια σέρφερς κ.ο.κ.? Ή πως πρέπει να κάνουμε background check και ανάλυση κοινωνικών φρονημάτων του καθένα πριν αγοράσουμε την signature κιθάρα του για να δούμε αν ταιριάζει απόλυτα με τα δικά μας?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δυο κιθαρες δεν εχουν ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση ηχητικα (μια και η μια φοραει διπλους μαγνητες και η αλλη μονους).

 

παιξε και τις δυο να δεις ποια σου αρεσει.

 

Squier Vintage Modified Jazzmaster Special Electric Guitar....τιμη 299.

 

αν θες,εξηγησε μου,γιατι δεν εχουν ουδεμια σχεση ηχητικα κ κυριως ,με ενδιαφερει αν εχουν σχεση,ποιοτικα,επειδη για την j.mascis,γραφτηκαν πολυ καλα λογια.

ο ηχος που προσωπικα εχω στο μυαλο μου(δεν εχω ακουσει κ πολλες)ειναι του robert burras(rip)...αρα προς τα που να κοιταω?

(οκ,φανταζομαι οτι υπαρχει αποσταση απ την Fender Jazzmaster vintage 1966 )...ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν εχουν ουδεμια σχεση ηχητικα

 

Δεν διαβασες αυτα που εγραψα μεσα στην παρενθεση?Τι αλλο θες? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονους κ οι 2 φορανε.τι λαθος κανω?

http://www.musiciansfriend.com/guitars/squier-vintage-modified-jazzmaster-special-electric-guitar

τελοσπαντων,εχοντας αυτο που σου εγραψα στο μυαλο μου,ποια ειναι η πλησιεστερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μου λέει κάτι πάρα πολύ απλό και αυτονόητο: πως πρόκειται για κιθάρες εντελώς διαφορετικού μπάτζετ, όπως οφείλει να έχει μια εταιρία σαν την Fender στις product lines της, που αποσκοπούν σε παίκτες που αναζητούν κάτι το πολύ ειδικό από specs, χωρίς όμως αυτό να μεταφράζεται σε κάποια σχέση μάπας-έπους όσον αφορά τον ήχο τους.

 

Συγγνώμη αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Τι θα σήμαινε? Πως πρέπει πχ. την Squier Μascis να την αγοράζουν μόνο "φτωχά πιτσιρίκια που θέλουν να τα σπάσουν με θόρυβο", την E. Johnson strat να την αγοράζουν μόνο φραγκάτοι που ακούν βιρτουοζομπλουζοποπκάντρι, την Hank Marvin strat μόνο γραφικοί καλοσυνάτοι παππούδες που ακούν Shadows, την Τhurston Moore Jazzmaster μόνο λέτσοι που κουρδίζουν σε ABCDEF, την Dick Dale strat μόνο αμερικανάκια σέρφερς κ.ο.κ.? Ή πως πρέπει να κάνουμε background check και ανάλυση κοινωνικών φρονημάτων του καθένα πριν αγοράσουμε την signature κιθάρα του για να δούμε αν ταιριάζει απόλυτα με τα δικά μας?

 

+1

Σωστός

 

την Τhurston Moore Jazzmaster μόνο λέτσοι που κουρδίζουν σε ABCDEF

 

Να 'σαι καλά!Πρέπει να γέλαγα κανα 5-λεπτο με την περιγραφή(έχω συγκεκριμένο άτομο στο μυαλό μου, γι' αυτό...) ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονους κ οι 2 φορανε.τι λαθος κανω?

http://www.musiciansfriend.com/guitars/squier-vintage-modified-jazzmaster-special-electric-guitar

τελοσπαντων,εχοντας αυτο που σου εγραψα στο μυαλο μου,ποια ειναι η πλησιεστερη?

 

α,τωρα καταλαβα ποια λες,πανω κατω ιδιο ηχο θα εχουν απλα αυτη χωρις το τρεμολο θα εχει λιγο παραπανω sustain 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.μπορει καποιος να μου πει τι διαφορα εχει αυτη η κιθαρα,απ την SQUIER JAGMASTER (BLACK)?γιατι προτιμω,αυτο το χρωμα,οκ,γουστα ειναι αυτα...α,και γιατι η μαυρη κανει 100 ευρω πιο φτηνα?

Άλλη η JAGMASTER που αναφέρεις στο πρώτο σου post και άλλη αυτή που έχεις στο τελευταίο link  ;)

 

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχήν Νικόλα μεγειά τη Mascis, είναι κούκλα και ακούγεται πολύ ζουμερή! Ευχαριστούμε για την παρουσίαση και περιμένουμε δέμο. Για blind test αν θέλεις διαθέτω και τη japanα μου για να γίνει τριπλό τεστ μαζί με μια AVRI. Στο gearpage, στο θέμα που μας έδωσες λινκ, οι πιο πολλοί την πάτησαν και θεώρησαν καλύτερο τον ήχο της Mascis, οπότε το τεστ θα έχει ψωμί...

 

την Τhurston Moore Jazzmaster μόνο λέτσοι που κουρδίζουν σε ABCDEF

;D ;D ;D ;D

 

Μια και το έφερε η κουβέντα: είναι μεγάλη μ@λ@κία να έχεις τα λεφτά να πάρεις τη Thurston Moore, και να το κάνεις!  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου