Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Audacity?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το Audacity(?) οταν προσπαθω να κανω pan στις κιθαρες..

Το ολο project ειναι η ηχογραφηση ενος κομματιου..

 

Τα ντραμς ηχογραφηθηκαν σε στουντιο.

Η κιθαρες με τον εξης τροπο..

Κιθαρα->Marshall mg30dfx->boss ml-2-> line in του υπολογιστη->audacity

 

Περασα τα ντραμς στο προγραμμα και ακουγονται μια χαρα και απο τα δυο ακουστικα..

Αφου τελειωσα τις κιθαρες(lead-rythm) παρατηρησα οτι ακομα και οταν το pan ηταν στο κεντρο ακουγοταν μονο απο το αριστερο ακουστικο και οταν π.χ. εκανα pan την rythm 100% αριστερα και την lead 100% δεξια, η lead δεν ακουγοταν καθολου.. :-\

 

Με λιγα λογια οι κιθαρες δεν ακουγονται απο το δεξι ακουστικο ενω τα ντραμς ακουγονται κανονικα..Ξερετε τι φτεει σε αυτο? Μηπως ειναι καποια ρυθμηση ή εχει να κανει με το μονοφωνικο σημα που εχει η κιθαρα?Ξερετε πως μπορω να τις κανω να ακουγονται και απο το δεξι?

 

Ευχαριστω.

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι καποια ρυθμηση ή εχει να κανει με το μονοφωνικο σημα που εχει η κιθαρα?Ξερετε πως μπορω να τις κανω να ακουγονται και απο το δεξι?

Δεν ξέρω πως δουλεύει το Audacity...αλλά εγώ στις κιθάρες μου χρησιμοποιώ το Splitter του Guitar Rig από τα Tools, ακριβώς για να "κλέβω" το μονοφωνικό σήμα της κιθάρας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να ηχογραφήσεις σε mono track? Διότι αν ανοίγεις stereo track και το τροφοδοτείς με mono σήμα τότε γράφεται μόνο το left channel.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,

 

Ναι μαλλον αυτο εκανα..ηχογραφησα σε δυο καναλια με το σημα της κιθαρας..και προφανως εγινε αυτο που ειπες.

 

Γινεται να το διορθωσω αυτο ή πρεπει να ηχογραφησω απο την αρχη?

Αν ηχογραφησω mono track τα ντραμς θα ακουγονται και απο τα δυο ακουστικα?

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να το διορθωσω αυτο

εγώ στις κιθάρες μου χρησιμοποιώ το Splitter του Guitar Rig από τα Tools, ακριβώς για να "κλέβω" το μονοφωνικό σήμα της κιθάρας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα..δεν βγαζω ακρη..

Θα το ξαναηχογραφησω..Για να μην μου το κανει ξανα αυτο πρεπει να ηχογραφησω σε μονοφωνικο? Τα ντραμς θα ειναι οκ τοτε?

 

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να "σώσεις" ή να κάνεις export το αρχείο της κιθάρας ως mono wav. και στη συνέχεια καντο import στο project σου σε ένα mono track.

 

Θα πρέπει να υπάρχει η επιλογή να ανοίξεις mono ή stereo track. Σε αυτό το mono track ξαναγράψε ή κάνε import το mono αρχείο. Κάποιες πηγές πχ., το μπάσο,  η φωνή τα lead όργανα συνήθως πάνε στο κέντρο της στερεοφωνικής εικόνας. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να τα γράφεις stereo. Τα drums από την άλλη αποτελούνται από ένα πλήθος στοιχείων τα οποία έχουν μια "χωρική" (spatial) τοποθέτηση. πχ kick@12, snare@11, tomhi@10, tomlo@2 ΟΗ Hard Pan κτλ.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανοιγω το audacity δεν μου βγαζει καμοια επιλογη για το αν θα ανοιξω mono ή stereo project..το πρωτο που βρηκα ειναι στα preferences και εχει επιλογες (βλεπε pp1)..

 

Ακομα οταν κανω export τις κιθαρες οι επιλογες που μου δινει ειναι αυτες στην pp2.

 

Καμια ιδεα?

pp1.thumb.png.397ec916315b15d442b770da95a0767a.png

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου