Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία κιθάρας στο Triton Le...


Gregorio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω χρειάζομαι την βοήθεια σας...

Θέλω να φτιάξω μια καλή κιθάρα στο LE...Θέλω να ειναι χαρακτηριστική σε ήχο και να θυμίζει αν οχι να ειναι ίδια,σε στυλ κιθάρας κανονικής που παιζουν συνήθως οι δημοτικοί κιθαρίστες και κυρίως οι βλαχοι!

 

Τι βήματα να ακολουθήσω;

Ποιον αρχικό ήχο να επιλέξω για να την κάνω...

Πιστευω πως ειναι κοντα ο ηχος Dynamic E.Guitar στο όργανο...

Αλλα όσο τον έψαξα και ασχολήθηκα με αυτόν δεν μου κεντρίσε το ενδιαφέρον!

Περιμενε απόψεις:)

 

Να βοηθησουν και οι κιθαριστες εδω για να μου πουν τη χαρακτηριστικο εχει αυτου του ειδους η κιθαρα απο αποψη εφε και ρυθμισεων σε equalizer...

 

Τετοιο στυλ χρησιμοποιουν

http://www.google.gr/imgres?q=gibson+guitars&um=1&hl=el&sa=X&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbnid=uWa4i2kD6MCBLM:&imgrefurl=http://www.dv247.com/guitars/gibson-1959-es-335-dot-reissue-antique-vintage-sunburst-vos--63414&docid=Md-Oy8RGK_xRrM&w=1250&h=1250&ei=SlZhTt6VJNH74QTzk61n&zoom=1&iact=hc&vpx=654&vpy=304&dur=110&hovh=225&hovw=225&tx=117&ty=139&page=2&tbnh=135&tbnw=135&start=24&ndsp=23&ved=1t:429,r:19,s:24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες ότι χρειάζεσαι μπασοκίθαρο για δημοτικά για να σε καταλάβουν....

 

Οδηγίες από κιθαρίστα για το πως θα φτιάξεις τον συγκεκριμένο ήχο στο Triton Le πιο πολύ θα σε μπερδέψουν πιστεύω παρά θα σε βοηθήσουν γιατί οι όροι των εφφέ ενός κιθαρίστα είναι σχετικοί με τους όρους και την ονοματολογία των εφφέ που χρησιμοποιεί η Korg στο Le.

 

Αν σου πει κάποιος δηλ ότι χρησιμοποιεί το τάδε delay από την τάδε εφφεδιέρα με chorus στο 4 από το τάδε πετάλι στα τόσα ms με παράλληλη συνδεσμολογία άντε κάτσε να κάνεις routing στα combi σε αυτό που θες να φτιάξεις και σιγά μην ακούγεται το ίδιο....τρέχα γύρευε....

 

Αν θα μπορούσε κάποιος να σε βοηθήσει θα ήταν δημοτικός πληκτράς που έχει φτιάξει ήδη τον συγκεκριμένο ήχο στο Le και όχι δημοτικός κιθαρίστας.

 

Γνώμη μου αν δεν σε ικανοποιούν τα presets του Le σε αυτό που ψάχνεις πάρε την exb-sample και extra μνήμες για το Le και ψάξε για λαικούς ήχους μπασοκίθαρου έτοιμους σε sample αν δεν κατέχεις το όργανο ακόμη ή βιάζεσαι και δεν έχεις χρόνο.

 

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πες ότι χρειάζεσαι μπασοκίθαρο για δημοτικά για να σε καταλάβουν....

 

Οδηγίες από κιθαρίστα για το πως θα φτιάξεις τον συγκεκριμένο ήχο στο Triton Le πιο πολύ θα σε μπερδέψουν πιστεύω παρά θα σε βοηθήσουν γιατί οι όροι των εφφέ ενός κιθαρίστα είναι σχετικοί με τους όρους και την ονοματολογία των εφφέ που χρησιμοποιεί η Korg στο Le.

 

Αν σου πει κάποιος δηλ ότι χρησιμοποιεί το τάδε delay από την τάδε εφφεδιέρα με chorus στο 4 από το τάδε πετάλι στα τόσα ms με παράλληλη συνδεσμολογία άντε κάτσε να κάνεις routing στα combi σε αυτό που θες να φτιάξεις και σιγά μην ακούγεται το ίδιο....τρέχα γύρευε....

 

Αν θα μπορούσε κάποιος να σε βοηθήσει θα ήταν δημοτικός πληκτράς που έχει φτιάξει ήδη τον συγκεκριμένο ήχο στο Le και όχι δημοτικός κιθαρίστας.

 

Γνώμη μου αν δεν σε ικανοποιούν τα presets του Le σε αυτό που ψάχνεις πάρε την exb-sample και extra μνήμες για το Le και ψάξε για λαικούς ήχους μπασοκίθαρου έτοιμους σε sample αν δεν κατέχεις το όργανο ακόμη ή βιάζεσαι και δεν έχεις χρόνο.

+1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου