Προς το περιεχόμενο

Native Istruments- Komplete Audio 6. θόρυβος (Τσικ τσικ)


Alchimistis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξανά λοιπόν στην μεγάλη αγκαλιά του Φόρουμ με απόγνωση...

 

Η καινούργιο Κάρτα λοιπόν Κomplete Audio 6 όλα καλά αν εξαιρέσουμε κάποια προβλήματα...

 

Όταν ακούω μουσική, Youtube video , ή ότι άλλο έχει ήχο ακούγεται ένα τσικ τσικ σε τακτά χρονικά διαστήματα...

 

Όταν πάω στο Control Panel της κάρτας και μου λέει να κάνω το Latency Test βγαίνει συνεχώς πάνω από 4,000 ms σε κατάσταση stand by (δηλαδή χωρίς να ακούω μουσική, μάλιστα όταν ακούω και μουσική η ήχος διακόπτεται), όταν αύξησα το USB buffer απο  2ms σε 4 ms  το Latency παραμένει κάτω από 4,000 ms όμως όταν ακούω μουσική ή γράφω στο Cubase ακούγεται αυτος ο θόρυβος που είπα παραπάνω (Τσικ τσικ)

 

Έχω πάρει USB hub με εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος και έβαλα και καινούργια USB PCI κάρτα στην motherboard,όμως δεν άλλαξε το πρόβλημα , άλλαξα καλώδιο πάλι τα ίδια.

 

Αυτό που με βασανίζει πιο πολύ είναι αν αυτό είναι ελάττωμα της κάρτας ή αν είναι πρόβλημα του υπολογιστή.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνεις καμία πληροφορία για τον υπολογιστή σου, οπότε δεν μπορώ να τοποθετηθώ σοβαρά. Ξέρω ότι έχω δύο(2) τέτοιες κάρτες και ότι δεν έχω παρατηρήσει τίποτε σαν αυτό που αναφέρεις.

 

Οπωσδήποτε πάντως, τις κάρτες ήχου τις συνδέουμε πάνω στο motherboard, ούτε σε usb hub (όσο καλό και αν είναι) ούτε βέβαια σε πρόσθετες κάρτες PCI.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα από έναν φίλο που στον υπολογιστή του η κάρτα δούλευε μια χαρά...

O Υπολογιστής του είναι:

 

Επεξεργαστής: :Intel Core i7 3.40 GHz

Ram: 6GB DDR3

Chipset:Intel H61 DDR3

Λειτουργικό: Windows 7 64bit

Τροφοδοτικό:550W

 

Ο δικός μου ο καημένος είναι:

Επεξεργαστής: Intel Core Duo 1.8 GHz

Ram: 4 GB DDR2

Chipset: Intel Broadwater P965

Λειτουργικό: Windows 7 32 bit (Όχι γνήσια)

Τροφοδοτικό:250W (Ίσως και μικρότερο)

 

 

Η ερώτηση είναι η εξής μπορώ να αλλάξω κάτι στο υπάρχων pc και να δουλεύει απροβλημάτιστα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση να φταίει που τα Win7 είναι σπασμένα?

Προφανώς και μπορεί, μιας και όλα τα σχετικά θέματα του audio performance (buffer, latency και τα λοιπά) εξαρτώνται ΚΑΙ από τη σωστή λειτουργία του λειτουργικού συστήματος.

 

Πρόταση:

ανέβασε αρκετά το sample rate (512 samples ας πούμε) και δοκίμασε να κάνεις playback και γενικά να δουλέψεις τον υπολογιστή, κατόπιν να ποστάρεις αν το πρόβλημα λύνεται ή όχι. Προφανώς θα έχεις μεγάλο latency σε αυτή την περίπτωση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση να φταίει που τα Win7 είναι σπασμένα?

 

Συμφωνώ με τον Alchemist, ειδικά αν έχεις κατεβάσει κάποια "πειραγμένη" έκδοση. Στο παρελθόν είχα αντίστοιχα προβλήματα με Windows XP τα οποία ήταν υποτίθεται "optimized" για να είναι πιο ελαφριά (τους έλειπαν δηλαδή κάποια κομμάτια) ή είχαν υποστεί ΄γενικότερα μετατροπές (custom themes, drivers ενσωματωμένοι στο λειτουργικό).

 

Μπορείς να ελέγξεις και αν είναι εγκατεστημένοι σωστά όλοι οι drivers της μητρικής. Εάν λείπει κάτι από το chipset ή τους διάυλους USB/PCI, δεν θα λειτουργούν σωστά και στη μέγιστη ταχύτητά τους.

 

 

Επίσης, δεν ξέρω πως λειτουργεί η συγκεκριμένη κάρτα, αλλά αν είναι όπως οι E-MU που φορτώνουν κάποιο session με συγκεκριμένες δυθμίσεις, μπορεί να είναι ασυμφωνία μεταξύ των audio rates (π.χ. η καρτα λειτουργεί στα 48khz ενώ ακούς μια πηγή ήχου 44,1khz) ή λάθος επιλεγμένη πηγή συγχρονισμού.

 

 

Τέλος, αγόρασε σύντομα ένα καλύτερο τροφοδοτικό. 250W δεν φτάνουν ούτε κατά διάνοια. Αλλιώς, πάρε έναν πυροσβεστήρα, να τον έχεις εύκαιρο δίπλα στο PC  :P

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδια χίλια ευχαριστώ, βρήκα την άκρη...

 

Κατέβασε απο το site την native-instruments καινούργιους drivers και δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ!! :P

 

Ευχαριστώ πολύ όσους μπήκαν στον κόπο και μου εγραψαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου