Προς το περιεχόμενο

Feedback αγοραπωλησιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παλικαρια, θετω ενα θεμα περι των feedback απο αγοραπωλησιες. "Μαυρισα" εναν χρηστη μας γιατι δυο φορες, μια πριν ενα μηνα και μια πριν μια βδομαδα επικοινωνησε μαζι μου, εκλεισε καποιο πραγματακι (ευτελους αξιας καθε φορα, υψους 50 ευρω την φορα) και μετα ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Στην πραξη αυτη προεβην, αφου επικοινωνησα μαζι του 2-3 φορες με ΠΜ θυμιζοντας του οτι εχουμε κατι συμφωνησει, αφου περασε ευλογο διαστημα καθε φορα, αφου του ειχα δωσει το τηλεφωνο μου, αφου του ειχα στειλει εξτρα φωτος και οτι αλλο ειχε ζητησει και αφου εγινε δυο διαφορετικες φορες το ιδιο πραγμα για διαφορετικα προιοντα με το ιδιο ατομο.

Επιπλεον, θελω να πω (και αν ενδιαφερεται το ατομο για το οποιο μιλαω) οτι επικοινωνησα και με αλλο μελος του forum μας που ειδα οτι ειχε πουλησει κατι στον εν λογω κυριο και του ζητησα λεπτομερειες (αν η συνδιαλλαγη ολοκληρωθηκε κλπ). Ελαβα ακριβως την ιδια απαντηση: Του το καπαρωσε και μετα ουτε φωνη ουτε ακροαση και τελικα εδωσε το προιον σε αλλον...

 

Να συμπληρωσω οτι προβληματιστηκα αρκετα μηπως κατι του ειχε συμβει και τον εμποδιζε να παρακολουθει συχνα το φορουμ. Απο την αλλη, τα ΠΜς του για να "ζηταει" τα προιοντα τα λαμβανα κανονικα, αλλα ποτε δεν λαμβανα την συνεχεια, την περαιωση του ραντεβου... Περιμενα μεχρι να τον δω online και του εστειλα και εκεινη τη στιγμη, ωστε να ειμαι σιγουρος οτι ειχε δικτυακη παρουσια και οτι δεν ελειπε. Ουτε τοτε ελαβα απαντηση.

 

 

Μετα λοιπον απο ολα αυτα (διατηρω αρχειο των παραπανω σε ΠΜς του noiz και του kithara) αποφασισα να βαλω μια αρνητικη γνωμη για τον εν λογω κυριο ως αγοραστη με σκοπο να προστατευσω και αλλους συμφορουμιτες απο αντιστοιχες ταλαιπωριες.

 

Εννοειται οτι αυτοματως μετα απο 20 λεπτα ελαβα επιτελους ΠΜ απο τον ελ λογω κυριο που μου εξεφραζε τα παραπονα του και εθετε τις δικαιολογιες του. Για το γμτ που λενε, να σημειωσω οτι οι δικαιολογιες δεν ευσταθουν (δεν ειχα ιντερνετ για μια βδομαδα). Τα δυο συμβαντα που αναφερω μεταξυ τους απεχουν 1 μηνα και ο ανθρωπος ειχε ολο τον καιρο μπροστα του και ειχε και το τηλεφωνο μου να ειδοποιησει. Ουτε την πρωτη φορα το εκανε ουτε την δευτερη εθιξε καθολου την πρωτη ασυνεπεια του. Επισης ειχε δικτυακη παρουσια ολο αυτο τον καιρο (αλλωστε τον ειδα και ον λαιν και ελαβα και τα ΠΜ του για εκδηλωση ενδιαφεροντος και ο αλλος συμφορουμιτης ως πωλητης μιλαγε μαζι του κλπ κλπ). Αλλωστε με το που τον μαυρισα, χρειαστηκαν 20 μολις λεπτα για να μου στειλει ΠΜ και να γραψει και αυτος την γνωμη του...

 

 

Φυσικα αμεσως (μεσα σε 20 λεπτα) με μαυρισε και αυτος ως εκδικηση με ενα feedback "ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ" (?)

 

Φυσικα δικαιωμα του ειναι, οπως και δικαιωμα μου να εκφραζει ο καθενας την αποψη του αλλα θελω να θεσω εδω ενα θεμα:

 

Ουσιαστικα, οπως το εχω καταλαβει, αν καποιος "μαυρισει" εναν αλλο δεχεται και τις "κυρωσεις" ως πραξη αντεκδικησης. Νομιζω οτι το συστημα δεν πολυδουλευει ετσι, γιατι την αρνητικη γνωμη απο μια πληρως ασυνεπη συμπεριφορα που καποιος εχει, φοβαται να την εκφρασει γιατι θα αρπαξει και αυτος αρνητικο feedback (με μαυρισες, σε μαυριζω)...

 

Ω Yameth και σοφοι μοντουλατορες, σκεφτειτε κατι σοφο γιατι ναι μεν χ*στηκα για το feedback ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ αλλα το θεμα "με μαυριζεις" και "θα σου δειξω, σε μαυριζω λοιπον και εγω, με μια χαζη δικαιολογια τυπου ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ-ΔΕΝ ΔΕΝΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΔΟΝΙΑ ΣΟΥ ΔΙΠΛΟ ΦΙΟΓΚΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ" οδηγει στο να μην δουλευει καθολου καλα το feedback αγοροπωλησιων...

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτή είναι η στιγμή που πρέπει να εξαργυρώσει κανείς το κύρος που σταλιά-σταλιά (και απόβραδο) έχει συγκεντρώσει... Προτείνω τα παρακάτω:

 

Πρωτον, λες στεγνά το ποιος είναι.

Δεύτερον, αν ενδιαφέρεται δικαιολογείται. Αν δεν ενδιαφέρεται, τον μαυρίζουμε και ξεμαυρίζεσαι εσύ (ή τον στέλνουμε στα - γνωστά - τσακίδια).

Τρίτον, αν οι δικαιολογίες του φαντάζουν ενδιαφέρουσες (που δεν το νομίζω) στέλνεις το αρχείο με τις συννενοήσεις σας οπότε και πάλι θα προκύψει το ποιος λέει την αλήθεια.

 

Απλά πράγματα, οι κάφροι (αν υπάρχουν), εις το καφριστάν...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ομως ειναι οτι θα πρεπει να υπαρχει ενας "απολυτος" και "αδεκαστος" κριτης για να διευθετει τις εκαστοτε διαφορες.

 

Μπορει εσυ να εχεις δικιο (κι ετσι μοιαζει απ'οσα γραφεις) αλλα και ο αλλος στο δικο του "συμπαν" μαλλον θεωρει οτι κι εκεινος εχει δικιο (μερικα ή ολικα...)

 

 

 

i guess that's the way it is...

 

::)  :-\  :-X

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ομως ειναι οτι θα πρεπει να υπαρχει ενας "απολυτος" και "αδεκαστος" κριτης για να διευθετει τις εκαστοτε διαφορες.

 

Μπορει εσυ να εχεις δικιο (κι ετσι μοιαζει απ'οσα γραφεις) αλλα και ο αλλος στο δικο του "συμπαν" μαλλον θεωρει οτι κι εκεινος εχει δικιο (μερικα ή ολικα...)

 

Δεν υπάρχει λόγος να μας τρομάζουν οι λέξεις - τέτοιες διαφορές είναι συνήθως επιλύσιμες ακόμη και από παιδιά. Δεν χρειάζεται ο Άρειος Πάγος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η στιγμή που πρέπει να εξαργυρώσει κανείς το κύρος που σταλιά-σταλιά (και απόβραδο) έχει συγκεντρώσει... Προτείνω τα παρακάτω:

 

Πρωτον, λες στεγνά το ποιος είναι.

Δεύτερον, αν ενδιαφέρεται δικαιολογείται. Αν δεν ενδιαφέρεται, τον μαυρίζουμε και ξεμαυρίζεσαι εσύ (ή τον στέλνουμε στα - γνωστά - τσακίδια).

Τρίτον, αν οι δικαιολογίες του φαντάζουν ενδιαφέρουσες (που δεν το νομίζω) στέλνεις το αρχείο με τις συννενοήσεις σας οπότε και πάλι θα προκύψει το ποιος λέει την αλήθεια.

 

Απλά πράγματα, οι κάφροι (αν υπάρχουν), εις το καφριστάν...

 

 

 

χμ.... ας πουμε οτι μπορω να δωσω 8 διαφορετικα ΠΜς του, απο noiz και κιθαρα με ημ/νιες και με καταληξεις τυπου: Apo deftera pernao na to paro.... κλπ

και καμια 10αρια δικα μου τυπου: "Το τηλ μου ειναι...", "Χαθηκες κλπ αν ακομα ενδιαφερεσαι το τηλ μου ειναι ....", "Ειχαμε ξαναμιλησει για ενα ταδε οτι θα περναγες να το παρεις και ποτε δεν φανηκες και τωρα ζητας ενα δεινα...."

και ας πουμε οτι μιλησα και σε αλλο ενα μελος εδω για τον εν λογω "υποψηφιο αγοραστη" και επαθε το ιδιο (δεν ξερω ομως αν θελει να μιλησει ονομαστικα, μη φαει και αυτος μαυρισμα), αλλα σε ΠΜ στο noiz εχουμε αλλαξει αποψεις και εχει παθει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο.

 

Αλλα ρε eye, παιζει το να δινεις ονοματα η PMs? Το Π απο το περσοναλ you know...?

 

Κατα τα αλλα θα ημουν απολυτως ευτυχης αν μου πειτε οτι αυτη ειναι η γραμμη που το noiz επιθυμει και θα συμορφωνομουν παραυτα ;)

 

@alderbody

Λες οτι στο συμπαν του μπορει να θεωρει οτι εχει δικαιο. Σωστο. Τα συμπαντα μας διασταυρωνονται ομως στα PMs μας και αποκτουν κοινα αδιαμφισβητητα σημεια, συγκεκριμενων προτασεων και ημερομηνιων ;) Δεν μπορει ολα να ειναι σωστα ταυτοχρονα...

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες οτι στο συμπαν του μπορει να θεωρει οτι εχει δικαιο. Σωστο. Τα συμπαντα μας διασταυρωνονται ομως στα PMs μας και αποκτουν κοινα αδιαμφισβητητα σημεια, συγκεκριμενων προτασεων και ημερομηνιων ;) Δεν μπορει ολα να ειναι σωστα ταυτοχρονα...

 

Σωστα. Εγω μιλησα πιο γενικα...

 

Εσυ, εν προκειμενω, εχεις στοιχεια που αποδεικνυουν την ...ενοχη του.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω που το κακο εφοσον υπαρχουν και αποδειξεις να δωσεις ξερα το ατομο, οπως θα καναμε καθε αλλη φορα σε οποινδηποτε αλλο. Να ριχναμε δηλαδη "συρμα", "μαγκες τζιζ"

 

Στην πυρα ο μαδερφακερ ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να μας τρομάζουν οι λέξεις - τέτοιες διαφορές είναι συνήθως επιλύσιμες ακόμη και από παιδιά. Δεν χρειάζεται ο Άρειος Πάγος.

 

Τα παιδια σιγουρα ξερουν να επιλυουν διαφορες πολυ πιο ευκολα απο τους μεγαλους...   ;D

 

Τις "λεξεις" τις εκλεισα σε εισαγωγικα χαριτολογωντας. Απλα θελω να πω οτι οταν υπαρχουν δυο αντιμαχομενες πλευρες που δεν δειχνουν να "τα βρισκουν", τοτε χρειαζετει ενας κοινα αποδεκτος τριτος που θα παιξει το ρολο του κριτη.

 

..κατι σαν τον Αρειο Παγο  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το άτομο που αναφέρετε ο evris είμαι εγώ και δεν έχω πρόβλημα

να το πω γιατί δεν νοιώθω ένοχος για κάτι...

Ο evris καλά κάνει και παραθέτει τα πράγματα όπως τα βλέπει απ'την πλευρά του...

 

Το ξέρω οτι ακούγεται σαν δικαιολογία αλλά όντως τις 10 τελευταίες μέρες

δεν είχα σύνδεση... κ αν επιμείνετε σε κάτι μπορώ να αιτηθώ βεβαίωση απ'τον

πάροχο μου...

 

Έχω κάνει αρκετές αγοραπωλησίες μέσω του forum και ποτέ δεν υπήρξε

πρόβλημα...

 

Δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα..

 

Απλά ήθελα να δώσω το παρόν για να μην νομίζετε οτι πρόκειτε για κάποιο

ανώνυμο λαμόγιο...

 

Επίσης evris δε σε "μαύρισα" απο εκδίκηση γιατί αν ήθελα να το κάνω δε θα έγραφα

λάθος συννενόηση.. θέλω να πω δεν έγραψα κάτι κακό..

 

Πραγματικά δε θέλω να επεκταθώ γιατί πάντα το νόμισμα έχει 2 όψεις και δε

θα βγάλει πουθενά... ο καθένας θα λέει τα δικά του...

 

Απλά συλλογίσου κ εσύ αν μου έστειλες κάτι για να επισπεύσεις την αγορά

(πράγμα βέβαια που δεν ισχύει), σκέψου αν ήταν ηθικό και μετά βγες να κράξεις

άλλους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ήθελα να δώσω το παρόν για να μην νομίζετε οτι πρόκειτε για κάποιο

ανώνυμο λαμόγιο...

 

Τότε φίλε μου να πας να ισιώσεις το προφίλ του evris, καθότι πουθενά δε λες ότι φταίει αυτός για κάτι. Αν φταίει ο πάροχός σου, τότε πες μας καλού-κακού και τον πάροχό σου να τον έχουμε υπ'όψιν μας...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου