Προς το περιεχόμενο

RELISH guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι είναι αλήθεια, εκτός από ελβετικούς σουγιάδες και σοκολάτες, οι Ελβετοί φτιάχνουν και κιθάρες. Και όπως φαίνεται η Relish έφτιαξε κιθάρες που συνδυάζουν και τα 2 προηγούμενα. Μην με ρωτήσετε πως  ;D

 

Η εν λόγω εταιρία προσφέρει 3 μοντέλα, τα Jane, Mary Alu και Mary Wood και το κάθε μοντέλο αντίστοιχα έχει και κάποια υπομοντέλα (διαφορετικά χρώματα κλπ). Περισσότερα στο link

 

Relish guitars site: https://relish.swiss/

 

Το κύριο χαρακτηριστικό τους είναι ότι είναι κατασκευασμένες με την τεχνική sandwich construction όπως και κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά τα οποία προσωπικά δεν έχω ξανασυναντήσει σε άλλες κιθάρες όπως τα Scale Length: 650 mm (25.59“) και Nut Width: 42.5 mm (1.67")

====================================================================================

Jane

mary.jpg

 

====================================================================================

Mary Alu

1502271940-69976500.jpg

 

====================================================================================

Mary Wood

Relish_Guitars_walnut_front_dark_120.jpg

 

====================================================================================

Οι τιμούλες είναι αυτές στον Thomann

https://www.thomann.de/gb/relish_guitars_premium_class.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες κιθαρες,τις προσθέτουμε στο wish list.Το scale length είναι σπάνιο αλλα είναι παρομοιο με το 25,5 της Fender.Είναι και στραβοχυμένες οπως λες θα αρέσουν στον Πνοή και Νυξη.Χαράς το κουράγιο σου που γράφεις στις 4:00 το χάραμα στο forum !!!Τα χαλάμε στο κόστος ομως.Τετοιες τιμές πάντως ούτε τα  signature μοντελα του Petrucci δεν έχουν.Καλύτερα τις  Solar του Ola Englund.Μόνο "τιμούλες" δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και στραβοχυμένες οπως λες θα αρέσουν στον Πνοή και Νυξη.

Το πιστεύω

 

Χαράς το κουράγιο σου που γράφεις στις 4:00 το χάραμα στο forum !!!

Προπονούσα το Λιζάκι  :-*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες υλοποιήσεις. Hi Tech στα πλαίσια της λογικής και αρκετά μακριά από το "παραδοσιακό", όμως βασισμένο σε αυτό. Συνολικά ωραίο πακέτο χαρακτηριστικών που τις διαφοροποιούν, έστω στα χαρτιά. Θα ήθελα πολύ να πιάσω μία, να δω πώς συμπεριφέρεται.

 

Η αισθητική υλοποίηση δεν με ψήνει ιδιαίτερα, αλλά πιθανόν να μην με ενδιέφερε και τόσο, ή να τις έβλεπα με άλλο μάτι, αν με έψηνε η εμπειρία παιξίματος. Για να είμαι ειλικρινής, η wood με τα πρεσσαριστά καπάκια μου αρέσει.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, αισθητικά δεν μου πολυαρέσουν (αν και περί ορέξεως), αλλά ηχητικά γούσταρα πολύ από αυτά που άκουσα στα βίντεο. Οι τιμές θεωρείς ότι είναι φυσιολογικές για ένα τέτοιο όργανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές θεωρείς ότι είναι φυσιολογικές για ένα τέτοιο όργανο?

Γιατι αμα δεν είναι φυσιολογικές ας αρκεστουμε με το να τις προσθέσουμε στο wish list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα συμφωνήσω, αισθητικά δεν μου πολυαρέσουν (αν και περί ορέξεως), αλλά ηχητικά γούσταρα πολύ από αυτά που άκουσα στα βίντεο. Οι τιμές θεωρείς ότι είναι φυσιολογικές για ένα τέτοιο όργανο?

 

Ηχητικά δεν είμαι καλυμένος, αλλά ποτέ δεν βασίζομαι σε δείγματα όπου δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει κάνει κάποιος, μικρόφωνα, επεξεργασίες κλπ. Για να καταλάβω ηχητικά πρέπει να είμαι μπροστά στον ενισχυτή που παίζει, να δω πως δουλεύει το σύστημα.

 

Η κατασκευές μου φαίνονται εξαιρετικά "σφιχτές", προφανώς είναι industrial υλοποιήσεις, αλλά απ' ό,τι βλέπω δεν υπάρχουν τσιγκουνιές σε υλικά. Emerson, Graphtec/piezos/hipshot, Gotoh, πρεσσαριστά laminates, αλουμίνια, καπάκια, bamboo ταστιέρες κλπ. Λογικότατες τιμές, γι' αυτό που είναι. Σε σχέση δηλ. με τα σταθμά που λέγονται USA std Strat και Std Les Paul.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα οι τιμες μου φαινονται λογικες, τουλαχιστον το μοντελο Mary στις 2 εκδοχες του. H Jane ειναι που ξεφευγει, ειναι απ'οτι φαινεται το flagship μοντελο και η κατασκευη της ειναι διαφορετικη απ΄οτι καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου