Προς το περιεχόμενο

Egnater Tweaker 40/88 κυκλοφορία?!


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι λίγο μπερδεμένος σχετικά με την κυκλοφορία των tweaker 88 και 40.Σε όσα ξένα forums έχω ψάξει,όλοι ρωτάνε για το αν έχουν βγει στην αγορά και αν όχι,πότε θα βγουν.

Έχει κανείς την παραμικρή πληροφορία?

Στο επίσημο site ,τους έχει κανονικά στα products (http://www.egnateramps.com/Products/Tweaker/Tweaker40.html)

Επίσης το μόνο κατάστημα που βρήκα το οποίο διαθέτει τον 40αρη,είναι αυτό:

http://www.sweetwater.com/store/detail/Tweaker40

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο guitarguitar.co.uk είναι διαθέσιμοι προς προπαραγγελία, που σημαίνει ότι (μάλλον) θα είναι διαθέσιμοι μέσα στις επόμενες εβδομάδες στην Ευρώπη.

 

Στην Αμερική βγήκαν πριν λίγες μόνο εβδομάδες. Ιδού και ένα από τα πρώτα video reviews, από γνωστό youtube reviewer:

 

 

Φαίνονται ΕΞΟΧΩΣ ενδιαφέροντες, και πιστεύω ότι θα ακολουθήσουν την μεγάλη επιτυχία του "μικρού".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!Μόνο ενδιαφέροντες?! ;D

Ίσως ο 40αρης αποτελέσει τη λύση σε αυτό: http://www.noiz.gr/index.php?topic=188198.20;topicseen

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, σίγουρα, αλλά κοινό EQ στα κανάλια; Not so good. Στον μικρό το δικαιολογείς, αλλά στον 40άρη με χώρο στο σασί, πάλι, not so good.  :(

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!Μόνο ενδιαφέροντες?! ;D

Ίσως ο 40αρης αποτελέσει τη λύση σε αυτό: http://www.noiz.gr/index.php?topic=188198.20;topicseen

 

Νομίζω θα είναι η σωστή λύση για όποιον ψάχνει έναν καλοφτιαγμένο, "ψαγμένο" και οικονομικό ενισχυτή με το tonality που μπορούν να δώσουν. Ο Tweaker 15 νομίζω απέδειξε την αξία του, οι 40/88 θα κάνουν προφανώς το ίδιο αλλά για όσους θέλουν άλλο tonality, διαφορετικά κανάλια, περισσότερη ισχύ, κλπ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θα είναι η σωστή λύση για όποιον ψάχνει έναν καλοφτιαγμένο, "ψαγμένο" και οικονομικό ενισχυτή με το tonality που μπορούν να δώσουν. Ο Tweaker 15 νομίζω απέδειξε την αξία του, οι 40/88 θα κάνουν προφανώς το ίδιο αλλά για όσους θέλουν άλλο tonality, διαφορετικά κανάλια, περισσότερη ισχύ, κλπ.

 

Συμφωνώ, είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα, αλλά ας βάζανε βρε αδερφέ και ένα EQ παραπάνω, δεν νομίζω να πρόσθετε τόοοσο πολύ στο κόστος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα, αλλά ας βάζανε βρε αδερφέ και ένα EQ παραπάνω, δεν νομίζω να πρόσθετε τόοοσο πολύ στο κόστος.

 

Για ποιο λόγο;

 

Το διαφορετικό EQ σε κάθε κανάλι δεν έχει πάντοτε νόημα. Μην μπερδεύουμε τη marketing διάσταση με το ζητούμενο του συνολικού ήχου του ενισχυτή.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν το μηχάνημα είναι σωστά στημένο, τότε το οποιοδήποτε EQ δεν χρειάζεται να είναι ανά κανάλι. Άσε δε που, τα περισσότερα EQ sections σε ενισχυτές καταστρέφουν τον ήχο (tone suckers στα ελληνικά). Και υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα πανάκριβων και πολύ αξιόλογων ενισχυτών που ΔΕΝ έχουν διαφορετικό EQ ανά κανάλι.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο;

 

Το βλέπω καθαρά από το πως (συνήθως) χρησιμοποιείται ένας ενισχυτής. Έχεις μια ρύθμιση EQ στο καθαρό, μια στο "βρώμικο", ή τελος πάντων μια σε κάθε κανάλι. Αν είσαι τόσο τυχερός να έχεις τις ίδιες ρυθμίσεις σε κάθε κανάλι, οκ, αλλά μάλλον απίθανο.

 

Το διαφορετικό EQ σε κάθε κανάλι δεν έχει πάντοτε νόημα.

 

Καλά, πολλά πράγματα δεν έχουν πάντα νόημα αλλά αυτό δεν αποκλείει ότι ενίοτε όντως χρειάζονται. Αλλιώς οι ενισχυτές δεν θα είχαν ούτε ένα ρυθμιστικό. Plug and play.

 

Άσε δε που, τα περισσότερα EQ sections σε ενισχυτές καταστρέφουν τον ήχο (tone suckers στα ελληνικά).

 

Υπάρχουν δύο λάθη στον συλλογισμό σου. Πρώτον, δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά το "περισσότερα". Δεύτερον, για να καταλήξει κανείς στο συμπέρασμα ότι το EQ ενός ενισχυτή είναι tone sucker πρέπει να τον ακούσει και χωρίς αυτό (να απουσιάζει από το κύκλωμα) γιατί αλλιώς πρόκειται για υποθέσεις. Εκτός βέβαια αν υιοθετήσουμε αξιωματικά μια θεωρία ως πραγματική και απανταχού ισχύουσα, το οποίο ως γνωστόν το βλέπουμε περισσότερο από συχνά στην μουσική τεχνολογία.

 

Εξάλλου, αν κάτι τέτοιο ήταν αληθές, καλό θα ήταν να βγάλουν και το EQ που έχει, έτσι δεν είναι; Για να μην μιλήσουμε για τα υπόλοιπα ρυθμιστικά.

 

Και υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα πανάκριβων και πολύ αξιόλογων ενισχυτών που ΔΕΝ έχουν διαφορετικό EQ ανά κανάλι.

 

Και άλλοι τόσοι, and then some, που έχουν. Και;

 

Bottom line, στον χρήστη θα ήταν χρήσιμο ένα επιπλέον EQ, ναι ή όχι; Άσε που το όνομα Tweaker πλέον χάνει και την αξία του.  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο λάθη στον συλλογισμό σου. Πρώτον, δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά το "περισσότερα". Δεύτερον, για να καταλήξει κανείς στο συμπέρασμα ότι το EQ ενός ενισχυτή είναι tone sucker πρέπει να τον ακούσει και χωρίς αυτό (να απουσιάζει από το κύκλωμα) γιατί αλλιώς πρόκειται για υποθέσεις. Εκτός βέβαια αν υιοθετήσουμε αξιωματικά μια θεωρία ως πραγματική και απανταχού ισχύουσα, το οποίο ως γνωστόν το βλέπουμε περισσότερο από συχνά στην μουσική τεχνολογία.

 

Εξάλλου, αν κάτι τέτοιο ήταν αληθές, καλό θα ήταν να βγάλουν και το EQ που έχει, έτσι δεν είναι; Για να μην μιλήσουμε για τα υπόλοιπα ρυθμιστικά.

 

 

και κάτι ακόμα, για το οποίο δεν είμαι σίγουρος: ο σήμα δεν περνάει ταυτόχρονα απο όλα τα τονε κοντρολς. Δηλαδή αμα δουλευεις στο κανάλι 1, το τονεστακ του καναλιου 2 δε σ'επηρρεάζει.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου