Προς το περιεχόμενο

Απομόνωση φωνής από το τραγούδι


fufutos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μπορείς να πάρεις μόνο τη φωνή από ένα τραγούδι ? (το αντίθετο του karaoke δηλαδή)

 

Και επειδή κάπου διάβασα ότι αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, ψάχνω κάτι που έστω να χαμηλώνει τα υπόλοιπα όργανα σε αρκετό βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω υπόψιν μου κάτι, αλλά μου ακούγεται αδύνατο. Μπορείς να κόψεις συχνότητες που δεν έχουν νόημα στα φωνητικά, αλλά πρακτικά μια κιθάρα παίζει σε όλο το εύρος συχνοτήτων της φωνής. Προφανώς λογικά με ένα ανθρώπινο equalizing κάπου θα έχουν αφήσει χώρο για τα vocals στη μίξη, οπότε αν κρατήσεις ΕΚΕΙΝΕΣ τις συχνότητες θα είναι η καλύτερη λύση σου, αλλά αυτό είναι γελοίο να το πεις "φωνητικά", θα είναι ένα περίεργο πράγμα, καμία σχέση με την κανονική φωνή απ'το τραγούδι. ¶σε που προφανώς θα ακούγονται και όργανα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό πιστεύω,

αλλά αφού γίνεται η απομόνωση φωνής στο karaoke (έστω κατα ένα ποσοστό και με αρκετή αλλοίωση) γιατί να μην γίνεται και το ανάποδο ?

Αυτές οι συχνότητες που αφαιρούντε, δεν μπορεί, κάποιο πρόγραμμα θα τις κρατάει και θα τις εξάγει σαν vocals.

 

Μέχρι τώρα πειραματίστηκα με το Pan/Expand του SoundForge (μιας και απ' ότι κατάλαβα κάτι παίζεται με τα όργανα/φωνές που ΔΕΝ είναι Pan-αρισμένα στο κέντρο),

αλλά μόνο karaoke μου βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου