Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά πλήκτρων


rwmanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνω να αγοράσω πλήκτρα . Το budget μου είναι γύρο στα 1500 ευρώ για τα πλήκτρα και τα monitor η τον ενισχυτή . Οι ήχοι που χρειάζομαι είναι , ηλεκτρικά πιάνα , όργανα και κλασσικά πιάνα. Δε με ενδιαφέρουν ρυθμοί ούτε κάτι σε arranger και workstation . Πιο όργανο προτείνεται λοιπόν και πια monitor ?

Αα και βασικό κριτήριο είναι τα βαρικεντρισμενα πλήκτρα.

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ενα Nord electro 2, είναι μια καλή αγορα. Είναι λίιιγο πισω στο ακουστικο πιανο, αλλα στα αλλα 2 είναι πολυ καλή λύση.

 

Δεν ξερω αν το βρεις καινουριο βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nord Electro λέω και εγώ (http://www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Products) και για monitor Behringer Truth B2031A και υπολόγισε +καλώδια, βάση, sustain πεντάλ και άλλα έξτρα μνήμες κτλ

 

Μόνιτορ θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν εννοείς για το σπίτι ή για δουλειά έξω σε live κτλ. Αυτά που πρότεινα εγώ είναι για home studio/σπίτι και είναι ζεύγος. Καλό θα είναι να πας σε ζεύγος για να έχεις και στερεοφωνική εικόνα σε πλήκτρα γιατί στο ένα μόνιτορ θα βγαίνεις μονοφωνικά και δεν λέει θα είναι χάλια.

 

Επίσης άλλα καλά ηλεκτρικά πιάνα, clavinets πιστυεύω ότι θα βρεις στα Korg m50/m3 & Roland Fantom X6, της Yamaha στα motif series δεν τα πολυσυμπάθησα. Αλλά τα motif και τα Kurzweil έχουν κορυφαία ακουστικά πιάνα που δεν θα βρεις πουθενά αλλού.

 

Γενικά ότι και να πάρεις θέλει πρώτα προσωπική δοκιμή για audition στους ήχους και αίσθηση πλήκτρου μη πάρεις κάτι χωρίς να το δοκιμάσεις πρώτα.

 

Προτίμησε τις 76 ή 73 πλήκτρα εκδόσεις όχι τις 61.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά ότι και να πάρεις θέλει πρώτα προσωπική δοκιμή για audition στους ήχους και αίσθηση πλήκτρου μη πάρεις κάτι χωρίς να το δοκιμάσεις πρώτα.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι πρέπει να τα ακούσεις αυτά που θα καταλήξεις από κοντά.Εμείς απλά προτάσεις μπορούμε να κάνουμε.Στο δια ταύτα...μόνιτορ δεν γνωρίζω να σου πω αλλά νομίζω ότι για αυτό που θες σου ταιριάζει γάντι το KURZWEIL PC3 ή PC3x και μπορείς να τα βρεις σε πολύ καλές τιμές.Καλύπτει ακριβώς αυτά που ζητάς και άλλα τόσα που δεν ζητάς. Βαρυκεντρισμένο πλήκτρο και τα δύο. Στιβαρή κατασκευή με μοναδική έλλειψη αυτή του Sampler....

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Nord Electro 3 είναι όντως από τις καλύτερες επιλογές και ειδικευμένο στους ήχους που θες, και έχει και έκδοση με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (Νοrd Electro 3 HP). Στην τιμή όμως ξεφεύγει πάνω απο τα 2100, και δύσκολα να το βρεις μεταχειρισμένο, καθώς είναι αρκετά πρόσφατο. Το Electro 2 δεν πρέπει να υπάρχει σε έκδοση με βαρυκεντρισμένα, όποιος ξέρει ας διορθώσει!

Το KORG SV1 73 είναι επίσης αυτό που θες από πλευράς ήχων, καινούριο βέβαια κάπου στα 1800+. Για hammonds όμως δε θα έχεις drawbars.

Επίσης, θα μπορούσε να σε καλύψει πλήρως κατά τη γνώμη μου και ένα Kurzweil PC3x, που έχει αναβαθμίσει πολύ το ΚΒ3 τελευταία, έχει πολύ καλά πιάνα, και μεγάλη γκάμα από ηλεκτρικά πιάνα (συν όλα τα υπόλοιπα που σου δίνει ως synth/workstation, που δεν έχουν τα πιο πάνω). Μεταχειρισμένο θα είναι μέσα στο budget σου.

Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες προτάσεις!

 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σου ταιριάζει γάντι το KURZWEIL PC3 ή PC3x ... Βαρυκεντρισμένο πλήκτρο και τα δύο.

To PC3 έχει ημιβαρυκεντρισμένο πλήκτρο :)

 

Γενικά ότι και να πάρεις θέλει πρώτα προσωπική δοκιμή για audition στους ήχους και αίσθηση πλήκτρου μη πάρεις κάτι χωρίς να το δοκιμάσεις πρώτα.

Ακριβώς! Και audition με την άνεση σου!

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+73 για τα nord, σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου είναι ό,τι χρειάζεσαι. Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες, υπάρχουν αρκετά εκεί. Ίσως χρειαστεί να ανεβάσεις λίγο το budget σου (για ενισχυτή κλπ), αλλά φοβάμαι ότι τα συγκεκριμένα όργανα το αξίζουν με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το nord electro πρόσφατα και είναι εκπληκτικό .Όμως για να είναι κάπως μες στο budget μου θα πρέπει να πάρω αυτό με τα waterfall keys που νομίζω δε θα είναι ιδανικό για να μελετάω για δίπλωμα :P Το piano πάλι του kurzweil είναι ασύγκριτο όμως τα ηλεκτρικά του πιάνα δε με κέρδισαν καθόλου .

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, νομίζω ότι θα χρειαστεί να ανεβώ πάνω από τα 1500 για να βρω αυτό που ψάχνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου