Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά πλήκτρων


rwmanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίπλωμα*? Τα πράγματα αλλάζουν αρκετά. Καταρχήν μάλλον θα χρειαστείς 88άρι κλαβιέ, και επιπλέον θα δυσκολευτείς να βρεις ηλεκτρικό όργανο (οπως π.χ. τα electro, sv-1 και pc3x που αναφέρθηκαν) που να σε καλύψει σε αυτό το επίπεδο (ειδικά σε αυτό το budget) -εκτός εαν το χρειάζεσαι συμπληρωματικά ως προς το πιάνο όπου μελετούσες έως τώρα.

 

Θα άξιζε ισως να ρίξεις μια ματιά και στις καλύτερες σειρές 'σταθερών' ηλεκτρικών πιάνων (π.χ. clavinova clp + series) εαν το θες για τέτοιου είδους μελέτη.

 

* εκτός εαν αστειευόσουν, οπότε πάω πάσο :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν αστειευόμουν καθόλου :) Έχω ένα upright piano στο οποιο μελετάω τις περισσότερες ώρες .Όμως όπως ξέρεις δεν είναι για όλες τις ώρες και έτσι αποφάσισα να πάρω κάποιο ηλεκτρονικό όργανο . Δεν μπορώ όμως να πάρω 88 λόγο χορού και σκέφτηκα ότι ένα 73 9a ήταν ότι πρέπει . Η extra Ήχοι εκτος του πιάνου που χρειάζομαι είναι για το συγκρότημα μου . Οποτε και αυτούς τους έχω ανάγκη . (μέχρι τώρα έπαιζα με midi keyboard με μη βαρικεντρισμενα πλήκτρα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν αστειευόμουν καθόλου :) Έχω ένα upright piano στο οποιο μελετάω τις περισσότερες ώρες .Όμως όπως ξέρεις δεν είναι για όλες τις ώρες και έτσι αποφάσισα να πάρω κάποιο ηλεκτρονικό όργανο . Δεν μπορώ όμως να πάρω 88 λόγο χορού και σκέφτηκα ότι ένα 73 9a ήταν ότι πρέπει . Η extra Ήχοι εκτος του πιάνου που χρειάζομαι είναι για το συγκρότημα μου . Οποτε και αυτούς τους έχω ανάγκη . (μέχρι τώρα έπαιζα με midi keyboard με μη βαρικεντρισμενα πλήκτρα )

 

 

Από ότι διάβασα..παίζεις και με μπάντα...άρα μεταφορά του εξοπλισμού.Θα πρέπει να σκεφτείς τότε το βάρος. Γιατί τα 23+ κιλά είναι πολλά..Σε nord και βαρυκεντρισμένο στα χρήματα που θες δεν θα βρεις.Δεν παίζουν αγγελίες,είναι καινούριο το HP. Αν δεν θες το βαρυκεντρισμένο,τότε το ΝΕ3 73 θα σε καλύψει με τα δείγματα και την Nord Library που έχει. Και 9 κιλά. Το SV είναι στα 13-15..χωρίς να έχει και μεταφορά δειγμάτων.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από 'μένα,

 

Κατάφερα χθες να παίξω το Yamaha CP50 (αν θες να σου πω και που υπάρχει για δοκιμή) το οποίο νομίζω για τα λεφτά του είναι μια πολύ καλή λύση. Εχει αρκετά καλό κλαβιέ, σχετικά πιανιστικό (κατά την γνώμη μου) με διαβάθμιση από τις χαμηλές οκτάβες προς τις ψηλές, δυνατότητα πολύ εύκολου split για 2 ήχους, μάλλον κάτι σε recorder/sequencer (δεν το'ψαξα καθόλου αυτό) και περιέχει αρκετούς ήχους (200+ με κάποια δυνατότητα πειράγματος και αποθήκευσης σε user) οι οποίοι μπορώ να πω ότι είναι πάνω του μετρίου σε οποιαδήποτε κατηγορία με μερικούς ιδιαίτερα καλούς (πιάνο, organ, wurlitzer, strings, pads, κλπ) συν του ότι έχει μερικά effects και αρκετά αποτελεσματικό master equalizer τριών περιοχών. Το μόνο του μείον είναι ότι δεν έχει modulation wheel, έχει μόνο pitch.

 

Θα πρότεινα λοιπόν να κοιτάξεις το λίγο οικονομικότερο CP33 (δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου για δοκιμή) το οποίο είναι εντός του budget σου και αν και έχει πολύ περιορισμένους ήχους συγκριτικά, μάλλον έχει διαφορετικό κλαβιέ, χειρότερη οθόνη, κλπ, διαθέτει modulation και ίσως σε καλύπτει.

 

Επίσης δεν έχω καταφέρει να βρω για δοκιμή πουθενά τα Kawai (ES6, MP6, EP3) για τα οποία έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές, ειδικά για τα κλαβιέ τους.

 

Πολύ οικονομικότερο είναι το Korg SP250 το οποίο μάλλον διαθέτει τα πλήκτρα του SV-1 και το βρίσκω ως το φθηνότερο ανεκτό για μελέτη.

 

Τα kurzweil (SP2X και SP3X) προσωπικά δεν με τρελαίνουν ούτε σε αίσθηση, ούτε σε ήχους, κάνουν την δουλειά τους μια χαρά αλλά δεν έχουν το κάτι ιδιαίτερο που να σε τραβάει.

 

Αν επιμείνεις στα 73 ή 76 πλήκτρα μάλλον θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις βαρυκεντρισμένο με αρκετούς ήχους σε αυτά τα λεφτά (το Electro 3 HP ίσως ήταν ιδανικό για την περίπτωσή σου ξεφεύγεις αρκετά), εκτός αν καταλήξεις σε master (midi) controller σε συνδυασμό με sound module. Οικονομικό (αλλά μάλλον όχι και τόσο ποιοτικό) είναι αυτό: http://www.thomann.de/gr/fatar_vmk176_plus.htm

και πολύ ελαφριά και σχετικά μαζεμένα (αν και 88άρια) είναι αυτά:

http://www.thomann.de/gr/fatar_numa_nano.htm (χωρίς ήχους)

http://www.thomann.de/gr/fatar_numa_piano.htm (με ελάχιστους ήχους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου