Προς το περιεχόμενο

Low cost hardware synth or Arturia analog experience??


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Ποια λυση θα προτεινατε  για εναν αρχαριο με λιγες γνωσεις προγραμματισμου με εμφαση κυριως στην chillout/electronica μουσικη??

Το budget χαμηλο κ μεχρι χθες (που πηγα κ το ειδα απο κοντα) ειχα αποφασισει για το microkorg xl (με 408 euro σε 6 ατοκες δοσεις)

Παραλληλα ομως ειδα αυτο

http://www.arturia.com/evolution/en/products/ALE/intro.html

στα 339 euro

Για οσους ξερουν απαιτει βαρυ σε επεξεργαστικη ισχυ Pc??

Γενικα η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ (για να αποφασισω επιτελους κ να παρω κατι γιατι οσο το ψηριζω ολο κ βρισκω κατι καινουριο χαχα )

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arturia:

PLATFORM SPECIFICATIONS

Windows: XP/Vista/Seven

Mac OS X: Mac OS X 10.5 or higher

 

REQUIRED CONFIGURATION

PC/Windows: 1 GB RAM; 2 GHz CPU

Mac (Intel only) : 1 GB RAM; 2 GHz CPU

 

Ριξε ενα ματι και στα παρακατω:

(κοστιζουν λιγο παραπανω αλλα μια και μπορεις να αγορασεις με δοσεις φανταζομαι οτι μπορεις να υπερβεις λιγακι το budget σου)

 

Novation UltraNova Analog Modelling Synth

http://www.thomann.de/gr/novation_ultranova.htm

(στην Ελλαδα θα το βρεις φθηνοτερα, απο 540 euros και πανω)

 

Roland SH-01 (Gaia) Synth

http://www.thomann.de/gr/roland_sh01_gaia.htm

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Έχει κάτι μέρες που έχω το Arturia Analog Experience και είμαι σίγουρος ότι θα μου κρατήσει για πολύ καιρό, είναι εξαιρετική κατασκευή, εύχρηστο (plug&play εντελώς) και έρχεται μαζί με software καταπληκτικό με πολλούς κουλ ήχους από θρυλικά αναλογικά synths.

 

Το MicroKorg είναι όπως φαντάζομαι ξέρεις, ένα μυθικό synth αλλά έχει περιορισμένες δυνατότητες σε ήχους αλλά και επεξεργασίας αυτών. Θα το εξαντλήσεις γρήγορα και κατασκευαστικά είναι απαράδεκτο...

 

Τα άλλα 2 που προτείνει ο Waterfall-K δεν τα έχω παίξει, καλές επιλογές φαίνονται αλλά με τιμές πάνω απο 550 ευρώ.

 

Εγώ θα προτείνω ανεπιφύλακτα το Arturia διοτί είναι ακριβώς αυτό που θες, στα λεφτά που θες και έχει μια κατασκευαστική και χρηστική αξία που δεν θα χαθεί μετά από κάποια χρόνια.

 

Καλές αγορές! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ ψηφίζω το Arturia, αρκεί να νιώθεις άνετα με τη λογική "ανάβω-pc-για-να-το-λειτουργήσω". Αρκετοί, ανάμεσά τους κι εγώ, πολλές φορές δεν θέλουν να είναι δέσμιοι ενός υπολογιστή σε τέτοιες περιπτώσεις καθώς τους αρέσει περισσότερο η hands-on εμπειρία (πχ. να μην μπλέκουν με μενού και να γυρίζουν πραγματικά κουμπάκια) και η αποχή από το περιβάλλον του υπολογιστή είτε σε λάιβ, είτε κατά τη διάρκεια της συνθετικής διαδικασίας. Ένα καλό virtual analog μπορεί σε αυτή την περίπτωση να είναι μια καλύτερη λύση.

 

Το MicroKorg είναι όπως φαντάζομαι ξέρεις, ένα μυθικό synth

 

Γνωστό και μη εξαιρετέο ναι, επιτυχημένο από πλευράς πωλήσεων ναι, αλλά όχι δα και "μυθικό"...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το xiosynth 49 της Νοvation. Πάμπολλες προοπτικές,κάρτα ήχου και Arturia Lite Edition, μαζί και με άλλα προγράμματα.Stand alone va synth.

Και τιμή άριστη για αυτά που κάνει.Σου μένουν και καλά ρέστα :-)

 

Όσο για την ισχύ του υπολογιστή,με ένα απλό διπύρηνο και 2 gb ram είσαι οκ.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το xiosynth 49 της Νοvation. Πάμπολλες προοπτικές,κάρτα ήχου και Arturia Lite Edition, μαζί και με άλλα προγράμματα.Stand alone va synth.

Και τιμή άριστη για αυτά που κάνει.Σου μένουν και καλά ρέστα :-)

 

Σε αυτήν την περίπτωση απείρως προτιμότερο είναι το X Station της Νοvation, με συντριπτικά καλύτερο layout και αίσθηση στο κλαβιέ που διαθέτει και επιπλέον προγραμματιζόμενο aftertouch. Αρκετά χρόνια πριν που δοκίμαζα και τα δυο, κατέληξα εύκολα στο X Station.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν δεν κάνεις live σίγουρα το Arturia! Έχει σαφώς περισσότερες δυνατότητες για δουλειά στο studio!

 

Εάν κάνεις live τότε σίγουρα το Microkorg θα σε βολέψει αφάνταστα και σίγουρα από θέμα ήχου, δεν θα σε αφήσει παραπονεμένο.

 

Οι λιγότερες δυνατότητες το Microkorg είναι κάτι σχετικό. Σαφώς και δεν μπορείς να κάνεις όσα θα έκανες με το Arturia, αλλά... μπορείς ή σου χρειάζεται να αξιοποιήσεις το "κάτι παραπάνω" που δίνει το Arturia?

 

 

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα απερριπτα εντελως το Microkorg XL για 3 λογους:

1) mini Keys

2) τετραφωνικο

3) απαραδεκτη οθονη, που παραπεμπει σε ηλ. ρολογια δεκαετιας 1980 (ελεος....)

 

Θεωρω τους 2 πρωτους λογους βασικους, αν το synth που θα αγορασεις ειναι το πρωτο σου.

Πολυ "basic/entry level" synth συγκρινομενο με τα υπολοιπα synths που αναφερθηκαν εδω, αν και ο ηχος του ειναι μια χαρα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις

Η αληθεια ειναι οτι θα ειναι το πρωτο μου synth για πειραματισμο κ διασκεδαση στο σπιτι

Σε καθε περιπτωση οτι κ αν παρω θα συνδυαστει κ με το iΜS20 for ipad (novation κ microkorg xl ξερω οτι συνδεονται.Για το arturia Analog Laboratory πρεπει να το ψαξω)

http://www.korg.com/ims20

Tα Novation παρα πολυ καλα αλλα εχω ενα προβλημα: το x-station δεν μπορω να το βρω ουτε ως μεταχειρισμενο (καινουριο δεν υπαρχει πουθενα) ενω το xiosynth Ελλαδα δεν αξιζει με τις τιμες που το δινουν ενω στο εξωτερικο παλι δεν μπορω να το βρω

(Korgious ευχαριστω αλλα ψαχνω τα 25αρια λογο χωρου)

Οποτε καταληγουμε απο τα λεγομενα σας οτι σαν Value for money κ βαση δυνατοτητων  το microkorg xl δεν λεει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα απερριπτα εντελως το Microkorg XL για 3 λογους:

1) mini Keys

2) τετραφωνικο

....

To Microkorg XL έχει 8 πολυφωνία. Το Mikrokorg έχει 4.  ;)

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου