Προς το περιεχόμενο

Νίκος Πορτοκάλογλου - Βουτάμε Γυμνοί


papeas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κομματι ειναι μετριοτατο αλλα δεν παυει να ειναι δημιουργημα ενος απ τους μεγαλυτερους τραγουδοποιους της χωρας μας με συγκλονιστικες συνθετικες στιγμες,του οποιου η παρουσια διακρινεται απο σεμνοτητα και συνεπεια.

Γι αυτο και ειμαστε αυστηροι ομως.

 

Το ερωτημα που τιθεται ειναι το εξης:

Εισαι ο Πορτοκαλογλου και εχεις καποια καινουρια τραγουδια προς υλοποιηση απο τα οποια πρεπει να διαλεξεις.Τί ειναι αυτο που σε ωθει στην επιλογη του συγκεκριμενου?

Το οτι πιστευεις οτι αξιζει καταγραφης ή δεν υπάρχουν καλυτερα?

Αν ισχυει καποιο απ αυτα τα δυο,νομιζω οτι υπαρχει ''κουραση''.

 

Δε θελω καν να σκεφτω οτι εγινε για το ''σωνει και καλα'' επειδη οι εποχες εχουν κανει πανευκολη την ηχητικη και οπτικη παραγωγη γιατι εκτιμω πολυ τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή με τον Π. τυχαίνει και έχω συνεργαστεί ως πλκτράς στο παρελθόν -και σε πολύ καλή φάση του- νομίζω πως αυτη είναι μια καλή του στιγμή. Οχι η καλύτερη, αλλά σίγουρα καλή. Νομίζω πως ο άνθρωπος έχει γράψει μια σειρά σπουδαία τραγούδια χωρίς να υπηρετήσει τα γνωστά στερεότυπα του "επαναστάτη συνθέτη" ή της "ροκ περσόνας" όπως οι περισσότεροι συνάδελφοί του. Απλώς τα έγραφε, τα έπαιζε και ο κόσμος τα αγάπησε. Δεν χρησιμοποίησε κανένα κόμμα (βλέπε επιχορήγηση Σπείρας-Σπείρας με 250.000 ευρώ από τον Καραμανλή twice), ούτε το έπαιξε προστάτης του λαού ή της νεολαίας, ούτε και έκανε τον καραγκιόζη στον κάθε Λαζόπουλο για να βγάλει τη μουσική του προς τα έξω. Και μόνο γι'αυτό τον εκτιμώ. Το θεωρείτε λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή με τον Π. τυχαίνει και έχω συνεργαστεί ως πλκτράς στο παρελθόν -και σε πολύ καλή φάση του- νομίζω πως αυτη είναι μια καλή του στιγμή. Οχι η καλύτερη, αλλά σίγουρα καλή. Νομίζω πως ο άνθρωπος έχει γράψει μια σειρά σπουδαία τραγούδια χωρίς να υπηρετήσει τα γνωστά στερεότυπα του "επαναστάτη συνθέτη" ή της "ροκ περσόνας" όπως οι περισσότεροι συνάδελφοί του. Απλώς τα έγραφε, τα έπαιζε και ο κόσμος τα αγάπησε. Δεν χρησιμοποίησε κανένα κόμμα (βλέπε επιχορήγηση Σπείρας-Σπείρας με 250.000 ευρώ από τον Καραμανλή twice), ούτε το έπαιξε προστάτης του λαού ή της νεολαίας, ούτε και έκανε τον καραγκιόζη στον κάθε Λαζόπουλο για να βγάλει τη μουσική του προς τα έξω. Και μόνο γι'αυτό τον εκτιμώ. Το θεωρείτε λίγο?

Oχι καθολου λιγο....ειναι ετσι!! και γιαυτο γραφω πιο πανω οτι τουλαχιστον δεν μας καταθλιβει τωρα πλεον .ΠΑΛΙΑ ενταξει και το γκρουπ & αυτος εδωσαν πολυ καλα κομματια που τραγουδηθηκαν  απο ολους μας κακα τα ψεματα (υπαρχει και καποιο κομματι με αυτον τον τιτλο νομιζω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω κανενας να εξεφρασε ακραια αποψη για την ικανοτητα του Πορτοκαλογλου.

 

Και για μενα είναι απο τους καλυτερους τραγουδοποιους της ελληνικης σκηνής, αλλα το συγκεκριμενο μου φανηκε ανεπνευστο και προχειρο. Α midi αλλο, μας εχει συνηθίσει σε πολυ καλες ενορχηστρωσεις και μελωδίες. Νομίζω οι περισσοτεροι συμφωνουμε οτι δεν είναι απο τις πολυ καλες του στιγμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο το 'Ασωτος Υιός', όσο το "Πίσω Από Τις Γρίλιες" με είχαν κάποτε πείσει ότι ίσως έχουμε έναν ειλικρινή τραγουδοποιό. Τελικά, μετά από τόσα χρόνια κατέληξε και αυτός να πρεσβεύει την καινοτομική άποψη ότι "κλείστα όλα και πα' να πιάσουμε κανά κώλο στη θάλασσα", μία θέση-τομή για τη χώρα μας και για καθέναν μας προσωπικά.

 

Είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτό σκεπτόμασταν πρωί-πρωί.

 

Εμ' καημένε, αυτά τα έλεγε (ΚΑΙ τα έκανε) ο Κηλαηδόνης όταν εσύ ξεκίναγες... δε τα παράταγες να πας για μπάνιο από τότε;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι μια σπουδαία στιγμή του Π. αλλά από την άλλη δεν είναι καθόλου κακή στιγμή. Ανάλαφρο κομμάτι, όχι πολύ βαθυστόχαστο, αποπνέει όμως μια συμπαθητική διάθεση και ξεφεύγει από το γνωστό κλαψερό ύφος του με το οποίο μας είχε λυσσάξει. Μην παρεξηγηθώ, μου αρέσει γενικά ο Π., αλλά και αυτός μανιέρισε επί μακρόν και κατά συρροήν. Καλύτερα λοιπόν αυτό, παρά μια από τα ίδια επί 15 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου