Προς το περιεχόμενο

Η στιγμη που περναει και χανεται


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

??? Παίζει και μουσική ενδιαμεσα απο τις ασκησεις Τσερνυ? ;D

 

Μη με τσιγκλας βρε, είναι ο χειροτερος μου :P

 

Eτσι. Αυτα θελω να διαβαζω! ;D ;D Αποψεις για τη μουσικη του.

Πρώτο, και στο λέω με όλη μου την ειλικρίνεια, χαίρομαι που πέρασες καλά. Κι εγώ πέρναγα καλά με τον Σπανουδάκη. Στα δεκαπέντε μου. Πριν συνειδητοποιήσω ότι όλοι του οι "μεγάλοι" δίσκοι είναι 3-4 επαναλαμβανόμενα θέματα που τα σκίζει σε παραλλαγές, αλλά με τέτοιο τρόπο που ούτε μινιμαλιστή δεν μπορείς να τον πεις. Χρησιμοποιώντας τα λόγια του, εγώ δακρύζω από τα νεύρα μου όταν ακούω Σπανουδάκη και ιδιαίτερα όταν ακούω να τον χαρακτηρίζουν μεγάλο συνθέτη.

Παρόλα αυτά, όταν παλιότερα άκουσα live το θέμα των "Πέτρινωn χρόνων" με Σαλέα στο κλαρίνο και Ζέρβα στο βιολί ανατρίχιασα. Είχε κι αυτός την στιγμή του. Ίσως γιατί το άκουσα σε instrumental μορφή.

Πειραζει που η ψυχη μου εμεινε δεκαπενταχρονη? :'(

I LOVE John Lennon!!

 

Σόρρυ δεν είμαι του ωδείου και δεν τις ήξερα. Αλλά τις άκουσα τώρα και τοπιασα το υποννοούμενο... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Θεός!!!!

 

Μεγάλος συνθέτης δεν είναι με την καμία πάντως (IMHO και YMMV)...

ΥΜΜV, ditto. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

ΥΜΜV, ditto. :)

 

 

Δλδ εσύ θεωρείς ότι είναι μεγάλος συνθέτης; Όπως ποιος άλλος π.χ.; Για να καταλάβω τι εννοείς με την έννοια "μεγάλος συνθέτης"...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γράψει ένα τρομερό κομμάτι στο δίσκο του Ντέμη Ρούσου "Οn the Greek side of my mind" το Without you. Aκούστε το στο παρακάτω:

 

http://www.duduki.net/cgi-bin/album?id=A_7dc2b907684ec092

 

Demis Roussos Without You

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γράψει ένα τρομερό κομμάτι στο δίσκο του Ντέμη Ρούσου "Οn the Greek side of my mind" το Without you. Aκούστε το στο παρακάτω:

 

23 χρονων ο Στ.Σπ. τοτε......... εγω Ντεμη Ρουσσο δεν ....αλλα για την εποχη του και για διαφημιση της χωρας , ΟΚ.

 

Δλδ εσύ θεωρείς ότι είναι μεγάλος συνθέτης; Όπως ποιος άλλος π.χ.; Για να καταλάβω τι εννοείς με την έννοια "μεγάλος συνθέτης"...

 

Tην λεξη 'μεγαλος' την χρησιμοποιησα, διοτι δεν γνωριζω τις υπαρχουσες  διαβαθμισεις.

Μικρος συνθετης ειναι ο φιλος μου ο Τακης , που γραφει, ενορχηστρωνει, και τα παρουσιαζει σε 2 φιλαρακια και στους τοιχους.

Ο Τακης, δεν μπορει να ειναι στην ιδια λιγκα με τον Δ. Παπαδημητριου, τον Χ. Λεοντη, τον Στ.Κραουνακη,τον Γιαννη Σπανο, την Ε. Καραϊνδρου, την Λ. Πλατωνος, τον Γ. Χατζηνασιο και αλλους.

Ολοι , μπροστα στον Τακη , ειναι μεγαλοι. Ο καθενας στο ειδος του.

Πως να το γραψω? "Μια Ελληνικη συναυλια ενος μικρου συνθετη" η "Μια Ελληνικη συναυλια ενος μεσαιου συνθετη" ? Γιατι πιανεσαι απο αυτο;

Το Ηρωδειο ηταν τιγκα και η συναυλια ηταν αψογη. Μουσικα.

Ακομα και αν καποιος δεν γνωριζει τα παρελθοντα εργα του Σ.Σπ. και τον ακουει πρωτη φορα , περασε καλα και ακουσε ενα (ξαναγραφω) αψογo μουσικο συνολο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξε κι αλλος μετα τον ΟΝΝΕΔίτη? :P

Φανταζομαι αν ηταν "στρατευμενος" με το ΚΚΕ ή αλλο "προοδευτικο"/αριστερο κομμα/χωρο δεν θα υπηρχε καποιο αναλογο ειρωνικο σχολιο.

Ως γνωστον, στην Ελλαδα (και μονο εδω) ισχυει ακομα το γελοιο

"πας μη αριστερος = μη καλλιτεχνης". ::)

 

Κατα τα αλλα, ο Σπανουδακης ειναι συνθετης/ενορχηστρωτης/πολυ-οργανιστας κλπ και φυσικα δεν ειναι "μεγαλος συνθετης" με την εννοια που δινουμε στην προταση οταν αναφερομαστε πχ, στον Μπετοβεν, αλλα μια μουσικη αξια την εχει, και ενας ελαχιστος σεβασμος θα ηταν καλο να υπαρχει για το προσωπο του, σε μια χωρα που "μεγαλος συνθετης" θεωρειται ο Φειβος , ο Καρβελας και ο Χατζηγιαννης.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι αν ηταν "στρατευμενος" με το ΚΚΕ ή αλλο "προοδευτικο"/αριστερο κομμα/χωρο δεν θα υπηρχε καποιο αναλογο ειρωνικο σχολιο.

 

Κακως φανταζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάμε εκεί τη συζήτηση.

Πραγματι -συμφωνώ με τον neeq- σήμερα οι λεγόμενοι "στρατευμένοι" λοιδορούνται για την ιδιότητά τους αυτή ακόμα κι όταν ανήκουν στα λεγόμενα προοδευτικά κόμματα. Ευτυχώς έχει πάψει η πολιτική άποψη να αποτελεί διαπιστευτήριο πχιότητας.

 

Παρόλα αυτά, η πολιτική άποψη του κάθε μουσικού δεν θα έπρεπε να είναι κεντρικό θέμα της συζήτησης - τουλάχιστον όχι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάμε εκεί τη συζήτηση.

Πραγματι -συμφωνώ με τον neeq- σήμερα οι λεγόμενοι "στρατευμένοι" λοιδορούνται για την ιδιότητά τους αυτή ακόμα κι όταν ανήκουν στα λεγόμενα προοδευτικά κόμματα. Ευτυχώς έχει πάψει η πολιτική άποψη να αποτελεί διαπιστευτήριο πχιότητας.

 

Παρόλα αυτά, η πολιτική άποψη του κάθε μουσικού δεν θα έπρεπε να είναι κεντρικό θέμα της συζήτησης - τουλάχιστον όχι εδώ.

Για πρωτη φορα στα χρονικα ...θα συμφωνησω με τον harilatron..

Εδω ειναι ενα μουσικο site ...που εκτος ειδικων εξαιρεσεων, μιλαμε για μουσικη..

Να προσθεσω το εξης...

Δεν ξερω αν ο Σπανουδακης ειναι μεγαλη συνθεταρα...αλλα αυτο που ξερω...ειναι οτι μια μεγαλη Τραγουδιστρια...πιθανων να μην ηταν μαζι μας σημερα...αν ο ιδιος δεν της εμπιστευοταν 2 εξαιρετικους{ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ} δισκους.{ ΚΟΝΤΡΑΜΠΑΝΤΟ & ΤΑΝΙΡΑΜΑ}

Η Ελ. Αρβανιτακη...

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ - ΚΟΝΤΡΑΜΠΑΝΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο december ειναι μικρος ακομη για να του κανουμε την ψυχουλα του''κολος '' με τους πολιτικους προσδιορισμους καθε καλλιτεχνη .Επειδη πηγε σε μια συναυλια και την περιγραψε ωραια και απεκαλεσε τον Σπανουδακη μεγαλο συνθετη ....τι να τον ελεγε μεσαιο ενταξει τωρα .

Αν αρχισουμε να κανουμε τετοια ...με ξερετε παιρνω το φτυαρι και αρχιζω το θαψιμο.Ας κρατησουμε το επιπεδο σε καλο σημειο τουλαχιστον οσον αφορα νεους με ποιοτητα οπως ειναι το συγκεκριμενο μελος (ο december) απο οτι διαβαζετε χρησιμοποιει πολυ καλα τα Ελληνικα και δεν αρπαζεται ευκολα αλλα απανταει με ωραιο τροπο .Συγνωμη για τις νουθεσιες δεν θιγω κανενα προσωπικα απλα προσπαθω να το κρατησουμε σε καλο επιπεδο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου