Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω χοντρα και μικρα δαχτυλα και με βολευει το λεπτο μπρατσο.

εσενα τοτε πρεπει να σου φερω ενα μπουζουκι του κολλητου μου - εκει να δεις λεπτοτητα το μπρατσο - σαν οδοντογλυφιδα ειναι  ;D ;D

 

 

οσο για το headstock οντως τελικα η φωτο το εδειχνε καπως - μια χαρα και μουρλια ειναι η κιθαρα - αν οι εταιρειες ειχαν προβλημα για το τι θα αναγραφεται ή πως θα μοιαζει το headstock απο ιδιωτη για ιδιωτικη χρηση τοτε ΟΛΟΙ οι οι luthiers θα ειχαν παει φυλακη  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

(Ωραία δουλειά, καλόπαιχτη ;))

Κυανακρυλική... μετά την τοποθέτηση και από μια σταγόνααπό την κάθε πλευρά. Θεωρητικά και χωρίς δεν θα έχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ωραία δουλειά, καλόπαιχτη ;))

Κυανακρυλική... μετά την τοποθέτηση και από μια σταγόνααπό την κάθε πλευρά. Θεωρητικά και χωρίς δεν θα έχει πρόβλημα

 

logo στιγμής που λένε ??

 

Να 'σαι καλά!! πάντως μία ταστιέρα μου που έχει τάστα χωρίς κόλλα δεν είχα ακόμα πρόβλημα...πάνε τρία χρόνια και δεν έχει ''πεταχτεί'' τίποτα... (στρατ με rosewood μανίκι)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω τα μπρατσα στα 21 περιπου χιλιοστα τα φτιαχνω στο πρωτο ταστο.

   Κολλα στην διαδικασια τοποθετησης των ταστων βαζω μονο ξυλοκκολα-titebond-και αυτο για την περιπτωση επανατοποθετησης στο βγάλσιμο μην παρεις το ξυλο της ταστιέρας ...στο χερι.

   Χρησιμοποιώ πρέσσα στο τασταρισμα και μπαίνουν τα ταστα άψογα,κυανοακρυλική μονο αν παει κατι στραβά...

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, Logo στιγμής! Καλό θα είναι να είναι "φρέσκια" για να ρέει καλύτερα.

Προσωπικά προτιμώ τη συσκευασία σε φιαλίδιο, και αγορά μη "επωνυμης" κόλλας. Μπορείς να βρεις φιαλίδιο των 50 ml με 3 €, και δεν θα πάει χαμένη,  είναι πάντα χρήσιμη, ιδιαίτερα σε μικροδιορθώσεις - ρετουσαρίσματα (και σε μαστορέματα στο σπίτι!)

Η Tidebond δεν ξέρω αν κολλά μέταλλο με ξύλο...Άλλωστε τα δοντάκια του τάστου κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά στην εξαγωγή του, όχι η κόλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η titedond μπαίνει για να κρατα το ξυλο της ταστιερας κολλημενο σε περιπτωση που βγαζουμε τα τάστα, δεν μπαινει για να κολλάει το ταστο στη θεση του.

Ενα σωστα βαλμενο ταστο δενεχει ανάγκη απο κόλλημα.

Καλημέρα και καλή συνέχεια.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βάψιμο λέω να χρησιμοποιήσω γομολάκκα (shellac) που πήρα από ένα μαγαζί στην Αγ.Δημητρίου πριν κανένα χρόνο! Βρήκα πολλές πληροφορίες παρακάτω:

 

http://www.milburnguitars.com/fpbannerframes.html

 

thanks E.G. !!  ;)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου