Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω το πηρα απο ελληνικο μαγαζακι της γειτονιας, δεν το ειχε, δεν το ηξερε (αλλη μια φορα με κοιταγε σαν εξωγηινο) αλλα το βρηκε στον καταλογο και το παραγγειλε. 17 ευρω  ;D . και βοηθαμε και την ελληνικη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ντα ντα ντααααααν (μουσική αναπάντεχης ανατροπής σε ταινία)

 

Μιλώντας με αρκετούς συμφορουμίτες που με βοήθησαν τα μάλλα είπα να κατασκευάσω το headstock όσο πιο lege artis (που λέμε και στο χειρουργείο) μπορώ!

 

O E.G. απομάκρυνε το αρχικό άγχος δίνοντας εναλλακτικές, ο messalion έστειλε οπτικά βοηθήματα και...

 

με την καθοδήγηση του κάτωθι σχεδίου του καλού φίλου Φάνη Πλουμη

 

argy.jpg

 

και τη συμβουλή να ζεστάνω μια σπάτουλα και να χωρίσω τα δύο κολλημένα κομμάτια ,πήρα μια σπάτουλα και ένα ρεσό και σε δυο -τρία λεπτά ....

 

DSC00165.jpg

 

η κιθάρα ήταν πάλι ξεκολλημένη και μια φρέσκια αρχή με περίμενε!(πώς τα λες)

 

προϋπόθεση βέβαια ήταν να πλανίσω το κομμάτι που έκοψα....

 

DSC00166.jpg

 

αλλά και την επιφάνεια που απέμεινε

 

DSC00167.jpg

 

μετά από πολύ πολύ τρίψιμο ,βρισίδι για διορθώσιμα -ευτυχώς -λάθη και ταλαιπωρία...

 

το έφερα στο πάχος περίπου που το ήθελα (το audi ειναι του γείτονα εγώ corolla έχω)

 

DSC00168.jpg

 

έξτρα τρίψιμο πριν την κόλληση...

 

DSC00169.jpg

 

 

Και να λοιπόν που πήγαμε μία εβδομάδα πίσω αλλά διδάχτηκα ένα πολύτιμο μάθημα...

 

Πρώτα μετράμε -σιγουρευόμαστε και μετά κόβουμε ή κολλάμε.... (λες και δε μου το έχετε υπενθυμίσει ήδη 40 φορές -λέμε τώρα)

 

μιας και το είπα...

 

DSC00170.jpg

 

DSC00171.jpg

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Πρέπει να πείσω τη σύζυγο να πάρουμε πλάνη δαπέδου /ξεχονδριστήρα... θα είχα γλιτώσει ΠΟΛΛΗ δουλεια....

Το απόγευμα κόβουμε headstock / tuner holes... (αφού ισιώσουμε για άλλη μια φορά τη ''φάτσα'' του headstock)

 

 

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το πηρα απο ελληνικο μαγαζακι της γειτονιας, δεν το ειχε, δεν το ηξερε (αλλη μια φορα με κοιταγε σαν εξωγηινο) αλλα το βρηκε στον καταλογο και το παραγγειλε. 17 ευρω  ;D . και βοηθαμε και την ελληνικη αγορα

 

 ωραίος Λιάκο!  ;D ;D και βρήκες και τιμή κάπου στη μέση

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σουπερ..... :D :D :D

 

τους σπαγκους να φανταστω οτι τους εβαλες για να "κατσει" στην αρχη και μετα λες "δεν μαμιεται" καλο θα κανει οχι κακο (παραπανω κρατημα)  :D :D ε??ε??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σουπερ..... :D :D :D

 

τους σπαγκους να φανταστω οτι τους εβαλες για να "κατσει" στην αρχη και μετα λες "δεν μαμιεται" καλο θα κανει οχι κακο (παραπανω κρατημα)  :D :D ε??ε??

 

ε ναι!!!  :)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε μάναμ... (Λίγο μακρύ δεν είναι το headstock;)

original.jpg

προσπαθω τοση ωρα να καταλαβω γιατι και εμενα μου φενεται ετσι (μακρυ δηλαδη)

 

ισως ομως ειναι επειδη η κιθαρα ειναι λιγο πλαγιαστη στην φωτο και απολυτα ορθιο φενεται το headstock - οποτε μια χαρα  :D :D

 

δεν φενεται στις φωτο να εχεις κανει λαθος κοψιματα μιας και εχεις αρχισει να αφαιρεις υλικο απο εκει που εχεις χαραξει για το nut.....  ::) ::) ::)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος, και το headstock πλεον αψογο, αν και εγω αποφευγω να αντιγραφω το headstock καποιας εταιριας, ετσι δεν εχεις προβλημα αντιγραφης (clopyright  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ??? ??? ??? ??? Ξέρω γω τις templates ακολούθησα για το headstock... μετά το nut κλπ κλπ

 

Ας μας διαφωτίσει ο LK για τα θέματα clopyright, δεν έχω γράψει Gibson επάνω φυσικά, τι παίζει με το trademarked headstock ,έχω δικαίωμα να κατασκευάσω μια κιθάρα για προσωπική χρήση που να μοιάζει με τις δικές τους ή όχι??

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου