Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το binding με τι το κολλησες τοσο ομορφα και καθαρα?

 

Διάβασα ότι έχει 4 περίπου τρόπους να το κάνεις και διάλεξα τον πιο γρήγορο και παράτολμο...super glue... ευτυχώς είχα αλφαδιάσει καλά γιατί κόλλησε σε δευτερόλεπτα!!

Και πολύ δυνατά. Θα ήταν χαλαστικό αν είχε χρειαστεί να ξεκολλήσω το binding επειδή κόλλησε στραβα...

την επόμενη φορά θα βουτήξω το binding ψιλοκομμένο σε ασετόν σε δυο μέρες σε γυάλλινο βαζάκι κλπ κλπ... :)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν τα δύσκολα ,αλλά είμαι πιστεύω αρκετά τυχερός μέχρι στιγμή!!

 

Τελείωσα με την κλίση στο μανίκι ,ιδού:

στο  jig οι βίδες που κρατούσαν τις μπάρες  ήταν countersunk για να μην 'σκαλώνει' το ρούτερ..

 

DSC00147.jpg

 

DSC00148.jpg

 

DSC00149.jpg

 

DSC00150.jpg

 

Απόγευμα/βραδάκι μετά την πρόβα των Εκμεκ θα μοιάζει ακόμα περισσότερο με κιθάρα γιατί θα κόψω/κολλήσω το headstock με τον τρόπο που λέγαμε στις πρώτες σελίδες!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σα δεν ντρεπεσαι να κανεις προβα την στιγμη που το οργανο "διψαει"  ;D ;D

 

πολυ ωραια δουλεια αργυρη - το jig ειναι μετρημενο standar ? ή το μετρησες για την συγκεκριμενη απο την αρχη ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σα δεν ντρεπεσαι να κανεις προβα την στιγμη που το οργανο "διψαει"  ;D ;D

 

πολυ ωραια δουλεια αργυρη - το jig ειναι μετρημενο standar ? ή το μετρησες για την συγκεκριμενη απο την αρχη ?

 

Το μέτρησα για τη συγκεκριμένη!! Aκριβώς ΄πόσο ήθελα να κατέβει ,ποια γωνία κλπ με τα τυπωμένα και μη templates και πολύ αλφάδιασμα,όπως επίσης και 'σταθεροποίηση με βίδες σφιγκτήρια κλπ.. Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο κουφό στο παρελθόν (one piece με κλίση) ,η προηγούμενη one-piece κατασκευή είχε άλλο 'κόλπο' ,έκανα ένα recess στη γέφυρα οπότε ήρθε πάλι το action!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πλαναρισες ολο το μπρατσο? θα μπορουσες απλα να δωσεις την κλιση απο το neck pocket.

 

Η κιθάρα φίλε μου είναι one-piece project δεν έχω φτιάξει neck pocket ,το ξύλο είναι ενιαίο... εκτός αν θες να πεις κάτι άλλο και μου ξεφεύγει.  ??? ???

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισμός και μαρκάρισμα γωνίας 17 μοιρών

 

DSC00151.jpg

 

Τρομακτικός ακρωτηριασμός?? Μπαααα... είναι για καλό..

 

DSC00152.jpg

 

 

DSC00153.jpg

 

DSC00154.jpg

 

Ετοιμάζοντας την κόλληση...

 

DSC00155.jpg

 

Αλλά πρώτα ένα κόλπο, γιατί δεν θα κρατάνε οι σφιγκτήρες καλά τα δύο μέρη ,αφού θα σπρώχνουν τις γωνίες που θα δημιουργηθούν...

 

Ανοίγουμε τρύπες..

 

DSC00156.jpg

 

Κόβουμε καρφάκια

 

 

DSC00157.jpg

 

Τα τοποθετούμε και σημαδεύουμε στην άλλη επιφάνεια τη θέση τους όπου τρυπάμε επίσης

 

 

DSC00158.jpg

 

Καλό σφιξιμο και ...περιμένουμε να ξημερώσει...

 

DSC00159.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα φίλε μου είναι one-piece project δεν έχω φτιάξει neck pocket ,το ξύλο είναι ενιαίο... εκτός αν θες να πεις κάτι άλλο και μου ξεφεύγει.  ??? ???

 

Καταλαβα,τωρα εξηγειται.  :-)

θα σε παιδεψει τωρα αναγκαστικα μιας και πρεπει να δουλευεις ολο το μανικι για να ερθει σωστα στο τελος.

 

Ελπιζω να μετρας εχοντας κατα νου και την ταστιερα μαζι με το υψος των ταστων για να ερθει ακριβως στο action που πρεπει η γεφυρα στο τελος.

 

καλη συνεχεια το πας ωραια! ;-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελπιζω να μετρας εχοντας κατα νου και την ταστιερα μαζι με το υψος των ταστων για να ερθει ακριβως στο action που πρεπει η γεφυρα στο τελος.

 

 

Βέβαια, ακολουθώ τα vintage templates ,μέχρι στιγμής φαίνεται να πηγαίνει καλά από αυτή την άποψη ,γενικά έχω δει ότι ο,τιδήποτε και να κάνεις κάτι θα ψιλοστραβώσει οπότε θέλει συγκρατημένο ενθουσιασμό ,πρώτα μέτρημα και μετά δράση! (τα λέω για να τα ακούω εγώ κυρίως!!) ;D ;D

Να 'σαι καλά!

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου