Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή Ζωής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και λατρεύω τη μουσική.Καθε μέρα χτυπάω ένα 2ωρο τουλάχιστον ασχολούμενος με μουσικά όργανα(μπουζούκι,ηλεκτρική,μπάσσο) και την υπόλοιπη μέρα διαβάζω μουσικά φόρουμ και κοιτάω κριτικές οργάνων.Στην πρώτη λυκείου άφησα το ωδείο έχοντας τελειώσει πρώτη αρμονία γιατί χαλάστηκα λίγο λόγω του ότι μας έκαναν ρομπότ αντί για μουσικούς.Επίσης έφυγα για να διαβάσω σοβαρότερα στο σχολείο με γονική παρότρυνση.Είμαι καλός μαθητής όμως φτάνω τώρα στην αρχή της σχολικής χρονιάς αναρωτόμενος γιατί ακριβώς διαβάζω?Αφού δεν ξέρω τον στόχο μου...το μόνο που θέλω είναι να έχω πολλές ώρες κενές την μέρα ώστε να τις γεμίζω μουσικά.Την μεγαλύτερη σχολή να πιάσω αμφιβάλλω αν θα ικανοποιηθώ ψυχικά.Σκέφτηκα το μουσικό πανεπιστήμιο αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα ξανάρθει ο εφιάλτης του ωδείου και δεν θα μου τραβήξει το ενδιαφέρον.Ακόμα και να θέλω βασικά δεν είναι πολύ αργά να προετοιμαστώ για τις επόμενες 2 αρμονίες που δίδονται στο τέλος ως ειδικά μαθήματα?Από την άλλη εγώ με δύο φίλους κιθαρίστες θέλουμε να ξεκινήσουμε μπάντα stoner πηγαίνοντας Aθήνα όμως θέλουμε να ζούμε από αυτήν...κάτι που απ'ότι ξέρω είναι δύσκολο λόγω της σάπιας μουσικής βιομηχανίας στην χώρα αλλα και του μεγάλου ανταγωνισμού.Τι ακριβώς να κάνω?  :-\ Το eighteen του alice cooper εκφράζει τη φάση μου!

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ελπίζω να βγάζετε νόημα από τα παραπάνω...τα'γραψα γρήγορα...πρέπει να τρέξω φροντιστήριο  >:(

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιέρωσε αυτή τη χρονιά στα μαθηματά σου και στο διαβασμα. Είναι λογικό να μην έχεις κάποιους στόχους ακόμα, σιγά σιγά θα βρείς τι σε τραβάει και θα το ακολουθήσεις. Τώρα για μουσική καριέρα και μπάντες και τα λοιπά. Μόνος το ξέρεις ότι είναι μάλλον αδύνατο. Εάν ήσουν στο L.A το 85 θα σου έλεγα go for it αλλά τώρα το 2011 στη Ελλάδα θα σου πώ... άσε τα φόρουμ και τα λοιπά και πέσε με τα μούτρα στο διάβασμα να πιάσουν τόπο τα φροντηστήρια που πληρώνουν οι γονείς σου και όταν με το καλό περάσεις σε μια σχολή και θα έχεις οριμάσει κανα δυό χρονάκια μετά μπορείς να ασχοληθείς και με τη μουσική σκηνή  :)

 

Άποψη μου πάντα και δέν εκφράζω κανένα γενικό κανόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι αρκετά σαφή:

 

- να γίνεις κάποιου είδους επιστήμονας/επαγγελματίας, δεδομένου ότι δεν γουστάρεις διάβασμα και δεν το έχεις και "στόχο", πιθανότητα 0.1%

 

- να γίνεις καλός μουσικός δεδομένου ότι δεν γουστάρεις να εκπαιδεύεσαι στο αντικείμενο, πιθανότητα 0.1%

 

- να ζήσεις από τη stoner μπάντα που θα φτιάξεις, πιθανότητα 0.1% (εξηγήσεις δεν χρειάζονται)

 

ΑΡΑ μένει να βρεις κάποιον/κάποια που να σε στηρίξει εσαεί οικονομικά, ώστε "να έχω πολλές ώρες κενές την μέρα ώστε να τις γεμίζω μουσικά"

 

καλή τύχη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη εγώ με δύο φίλους κιθαρίστες θέλουμε να ξεκινήσουμε μπάντα stoner πηγαίνοντας Aθήνα όμως θέλουμε να ζούμε από αυτήν...

 

Οοοupssss!!  8)

 

Άμα το διαβάσει αυτό ο Superfunk θα πάθει εγκεφαλικό  ;D ;D

 

Xωρίς πλάκα: Αν είσαι καλός μαθητής όπως λες, συνέχισε την προσπάθειά σου με τα μαθήματα, φροντιστήρια κ.τ.λ. Κάποια κλίση θα έχεις σε κάτι, ώστε να το ακολουθήσεις και να ζήσεις από αυτό (χωρίς να σημαίνει ότι θα το κάνεις καταναγκαστικά, βρες κάτι που σε ενδιαφέρει σαν επαγγελματική προοπτική, μουσική δεν σου απαγορεύει κανένας να παίζεις στον ελεύθερο χρόνο σου). Απλά φρόντισε αυτό που θα σπουδάσεις να ανοίγει οπωσδήποτε κάποιες πόρτες ή παραθυράκια στο εξωτερικό.

 

Έτσι κι αλλιώς, την στιγμή που θα είσαι απόφοιτος, θα ξέρουμε επιτέλους ποιο θα είναι το μέλλον της ρημαδοχώρας μας και πότε θα επέλθει πτώχευση και επιστροφή στο 1930. Δεν θα ήταν λοιπόν φρόνιμο να καταπιαστείς με κάτι που αφορά μόνο στην ελληνική πραγματικότητα, έτσι δεν είναι?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι αρκετά σαφή:

 

- να γίνεις κάποιου είδους επιστήμονας/επαγγελματίας, δεδομένου ότι δεν γουστάρεις διάβασμα και δεν το έχεις και "στόχο", πιθανότητα 0.1%

Μπαααα δε νομίζω.

Στην ευρύτερη παρέα μου δούλεψε σε μεγάλο βαθμό.

 

Έτσι κι αλλιώς, την στιγμή που θα είσαι απόφοιτος, θα ξέρουμε επιτέλους ποιο θα είναι το μέλλον της ρημαδοχώρας μας και πότε θα επέλθει πτώχευση και επιστροφή στο 1930. Δεν θα ήταν λοιπόν φρόνιμο να καταπιαστείς με κάτι που αφορά μόνο στην ελληνική πραγματικότητα, έτσι δεν είναι?  ;)

Τσάπα, καλλιέργεια, άρμεγμα, χτίσιμο, βάψιμο, , , , ,

Back to basics.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάπα, καλλιέργεια, άρμεγμα, χτίσιμο, βάψιμο, , , , ,

Και διαφήμιση φίλος...ίδια δουλεύεις εσύ τη τσάπα και ίδια εγώ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη εγώ με δύο φίλους κιθαρίστες θέλουμε να ξεκινήσουμε μπάντα stoner πηγαίνοντας Aθήνα όμως θέλουμε να ζούμε από αυτήν...κάτι που απ'ότι ξέρω είναι δύσκολο λόγω της σάπιας μουσικής βιομηχανίας στην χώρα αλλα και του μεγάλου ανταγωνισμού.

Κάποιος χριστιανός θα σε παραπέμψει στις άπειρες προηγούμενες συζητήσεις περί επαγγελματικού προσανατολισμού, ή θα σου πει τα αυτονόητα: να κάνεις αυτό που αγαπάς αρκεί να μπορεί να σου προσφέρει τα προς το ζην (και να έχεις την υπομονή και επιμονή να περάσεις σαράντα κύματα μέχρι να το πετύχεις, που στη μουσική θα γίνουν... τριανταεφτά χιλιάδες), και αν όχι τότε κάνε κάτι άλλο και κράτα το σαν χόμπι. Αλλά κάνω το quote για να σου πω πως

(α) η μουσική βιομηχανία στην Ελλάδα δεν είναι "σάπια", αλλά απλούστατα εδώ και πολλά χρόνια υποτυπώδους και διαρκώς φθίνουσας οικονομικής δραστηριότητας είναι φυσικά προσανατολισμένη σε μια αμιγώς εμπορική πραγματικότητα στην οποία το είδος που σου αρέσει δεν έχει απολύτως καμία θέση,

(β) "ανταγωνισμός" στο είδος που σου αρέσει πάλι δεν υπάρχει σε επαγγελματικά πλαίσια στην Ελλάδα, παρά μόνο μια σκόρπια χομπίστικη παρουσία από ερασιτέχνες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και διαφήμιση φίλος...ίδια δουλεύεις εσύ τη τσάπα και ίδια εγώ?

Διαφήμιση θα χρειαστεί η/ο αοιδός στην/στον οποίο θα παίζω μπάσο στα πανηγήρια.

Όνειρό μου η συνεργασία με το μεγάλο όνομα της Σ. Ελλάδας που είναι πλεον (μετά την απονομή στέμματος από την βασίλισσα Φιλιώ Πυργάκη) η Γωγώ Τσαμπά.

Δεν ήξερα ότι η μπάντα ΔΕΝ παίζει αν δεν πληρωθεί για κάθε τραγούδι.  :o

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου