Προς το περιεχόμενο

SOS: Cubase+E-drums=Νευρική κρίση, Βοήθεια


kostaspde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αγαπητοί συνάδερφοι μουσικοί και καλώς σας βρήκα.

Έχω ένα σετάκι Yamaha DTXplorer.

Επίσης έχω το γνωστό φθηνό μπλε ΜΙDI το USB interface cable με το οποίο όλοι έχουν πρόβλημα.

Τέλος πάντων βρήκα λύση για το καλώδιο (κατέβασα κάτι drivers από ένα παρόμοιο καλόδιο) και όταν συνδέω τα το Module με το pc ανάβουν τα φωτάκια κανονικά και στον πίνακα ελέγχου μου λέει ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά.

Έχω (σ)Vista με Service Pack 2 στο laptop μου (Αcer Aspire 5920G), και έχω βάλει και το driver ASIO4all γιατί χωρίς αυτό είχα μεγάλο latency όταν ηχογραφούσα τα τύμπανα με απλό στερεοφωνικό καλόδιο σαν Audio track στο Cubase. BTW Κατεβάστε το είναι πολύ καλό.

Για να φτάσω στο σημείο αυτό (να λειτουργεί το καλόδιο, και να μην έχω latency) έφαγα 2 μέρες, και πλέον η υπομονή μου εξαντλείται και μου έρχεται να το σπάσω και το laptop και το καλόδιο και τα drums, να τα λούσω με βενζίνη, να βάλω φωτιά και να φύγω.

Ανοίγοντας το Cubase 5 (Και στις προηγούμενες εκδόσεις πάνω-κάτω τα ίδια πρέπει να είναι), τι ακριβώς πρέπει να κάνω ρε παιδιά; Μπορεί σας παρακαλώ να μου εξηγήσει κάποιος βήμα-βήμα γιατί είμαι και noob;

Δε θα έπρεπε με το που ανοίξω το cubase (έχοντας συνδέσει το καλόδιο, και έχοντας ανοίξει τα τύμπανα), με το που παίζω στα pad, να δείχνει το cubase ότι παίρνει σήμα;

Νομίζω ότι πρώτη δουλειά είναι να πάω στο menu MIDI device Manager και να εγκαταστήσω τη συσκευή που έχω. Αλλά τα DTXplorer δεν υπάρχουν στη λίστα. Τι να κάνω; Βοηθείστε με σας παρακαλώ πολύ γιατί έχω τρελαθεί.

Ευχαριστώ.

 

Το link για το καλώδιο είναι http://www.kabelmidi.co.tv/

Ψάχνω Yamaha Birch Custom Absolute nouveau 8x8 tom Black Sparlke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλά δεν έχει το κανονικό του όνομα, έχει το όνομα της συσκευής της οποίας τα driver χηριμοποίησα.

Μετά τι κάνω; Πώς κάνω εγκατάσταση το module?

Ψάχνω Yamaha Birch Custom Absolute nouveau 8x8 tom Black Sparlke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) καταρxην χαλάρωσε...

 

τα e-drums με τα sequencer δε λειτουργουν με στυλ plug & play.

 

2) όπως είπαν οι προλαλήσαντες πάρε μια καρτα ήχου με midi in/out και zero latency asio drivers από 90 ευρω οι εσωτερικές και 150 οι εξωτερικές, μπορεις να βρεις και μεταχειρισμένη σε καλή ευκαιρία.

 

3) βαλε windows 7

 

4) διαβασε αυτόν τον οδηγό http://www.noiz.gr/index.php?topic=175496.0 για να καταλάβεις πως λειτουργουν τα ηλεκτρονικά τυμπανα με τα sequencer.

 

το εγραψα εγω και ειχα βρεθει προηγουμενως σε τσαντιλα αλλα οχι σε νευρική κριση  ;)

ο οδηγός αφορα το nuendo αλλά και με cubase ειναι ακριβως η ιδια διαδικασία

 

5) ΥΠΟΜΟΝΗ!

 

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) καταρxην χαλάρωσε...

 

τα e-drums με τα sequencer δε λειτουργουν με στυλ plug & play.

 

2) όπως είπαν οι προλαλήσαντες πάρε μια καρτα ήχου με midi in/out και zero latency asio drivers από 90 ευρω οι εσωτερικές και 150 οι εξωτερικές, μπορεις να βρεις και μεταχειρισμένη σε καλή ευκαιρία.

 

3) βαλε windows 7

 

4) διαβασε αυτόν τον οδηγό http://www.noiz.gr/index.php?topic=175496.0 για να καταλάβεις πως λειτουργουν τα ηλεκτρονικά τυμπανα με τα sequencer.

 

το εγραψα εγω και ειχα βρεθει προηγουμενως σε τσαντιλα αλλα οχι σε νευρική κριση  ;)

ο οδηγός αφορα το nuendo αλλά και με cubase ειναι ακριβως η ιδια διαδικασία

 

5) ΥΠΟΜΟΝΗ!

 

 

 

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, για τις απαντήσεις σας.

Τελικά με βοήθησε κάποιος και είδα πώς γίνεται. Δοκίμασα το Groove Agent για να αναπαράγει τους ήχους, αλλά πολύ ψέυτικο. Μόνο τα πιατίνια του μου άρεσαν.

Θα πειραματιστώ για να δω αν γίνεται ταυτόχρονα τα πιάτα να βγαίνουν μέσω του Groove Agent με MIDI, ενώ το υπόλοιπο set σαν audio input προφανώς σε διαφορετικά track στο cubase (το ένα Audio και το άλλο MIDI)

Ίσως πάρω κάποιο καλό VST plug in για το Cubase. Μου άρεσε το πακέτο του Steven Slate αλλά είναι ακριβό και αυτόν τον καιρό δε παίζει euro.

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Ψάχνω Yamaha Birch Custom Absolute nouveau 8x8 tom Black Sparlke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα κ εγω τον οδηγο και δουλεψε με τη μια αλλα ο ηχος μου εχει παρα πολλα glitches και διακοπτεται...η καρτα ηχου μου ειναι emu 0202 και το midi cable ειναι ενα της prodipe...για το midi cable δν εχω εγκαταστησει κανεναν driver και επιλεγω στο midi port το midi plus....στο asio4allv2 που χρησιμοποιω εχω latency 5.079 input και το ιδιο output....στα 208 kbps buffer....μηπως ξερει κανεις γτ εχω αυτο το προβλημα με τον ηχο(με ολα τα vst plugins που χρησιμοποιω(ez drummer kai addictive drums))????.ακομα και αν ριξω το latency ακομα τα ιδια κανει....εχω απελπιστει.....beeros σωσε με:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα κ εγω τον οδηγο και δουλεψε με τη μια αλλα ο ηχος μου εχει παρα πολλα glitches και διακοπτεται...η καρτα ηχου μου ειναι emu 0202 και το midi cable ειναι ενα της prodipe...για το midi cable δν εχω εγκαταστησει κανεναν driver και επιλεγω στο midi port το midi plus....στο asio4allv2 που χρησιμοποιω εχω latency 5.079 input και το ιδιο output....στα 208 kbps buffer....μηπως ξερει κανεις γτ εχω αυτο το προβλημα με τον ηχο(με ολα τα vst plugins που χρησιμοποιω(ez drummer kai addictive drums))????.ακομα και αν ριξω το latency ακομα τα ιδια κανει....εχω απελπιστει.....beeros σωσε με:)

Φίλε μου δεν έχουμε την ίδια κάρτα, εγώ έχω την 0404 και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις  το asio4all. Μέσα από τις ρυθμίσεις του προγράμματος που χρησιμοποιείς επέλεξε τους drivers ASIO της EMU και λογικά θα λυθούν τα προβλήματά σου(υποθέτω). Όταν ηχογραφείς θα κρατάς το latency χαμηλά, δοκίμασε να κατεβάσειςτο bitrate για να μην μπερδεύεσαι στο παίξιμο. Μετά στην επεξεργασία του κομματιού σου ανέβασε το bitrate ξανά για να  ακούς καθαρά και χωρίς διακοπές αυτά που έχεις γράψει. Για παραπάνω λεπτομέρειες από όλους γράψε μας τι ακριβώς μηχάνημα έχεις (RAM, CPU κτλ.) και όλο και κάποιος θα βοηθήσει αν δεν λυθεί το πρόβλημά σου.. καλή συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου