Προς το περιεχόμενο

Ελληνικα Ταμπουρα Speis Snares


Λεμουρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε και ριξαμε. Αντε και ειπαμε "Μπραβο !! stave ταμπουρα και στο Ελλαντα, πολυ ενδιαφερον"

 

Μετα τι? Τίποτα

 

Ουτε πληροφορίες για το τι ταμπουρα φτιάχνονται ? απο τι ξύλα? με τι μεταλλικα μερη ? τι δυνατότητες υπάρχουν ? τι φινιρισματα προσφερονται ? ουτε μια πληροφορια, ουτε ακουστικα δειγματα, ουτε εδρα, ουτε τιμες. ΤΙΠΟΤΑ.

 

Συγνωμη αλλα ολο αυτο εμενα μου αποπνεει ελληνικη προχειροτητα και  νοοτροπιες περασμενων δεκαετιων.  Το καθε κωλο custom drum shop του εξωτερικου εχει ενα σοβαρο site που δινει πληροφοριες και παρουσιαζει πληρως το προιον, τις μεθοδους, τις επιλογες, τον κατασκευαστη, κλπ κλπ 

 

Κριμα. Μεχρι προτεινος πιστευα οτι μονο ενας φτιαχνει τυμπανα στην Ελλαδα (ξερετε ποιος) τελικα υπαρχουν και αλλοι. Τα site τους ομως ειναι για κλαματα. Νομιζω θα πρεπει να αντιληφθουν, οτι πλεον το site ειναι ισως το πιο σημαντικο μεσο προωθησης της δουλειας τους.

 

Ολα αυτα τα λεω σαν αφορμη για κατι καλυτερο και οχι για να κραξω. Γιατι πραγματικα θα ηθελα να εχω την επιλογη να κοιταξω για ενα custom τυμπανο απο Ελληνα κατασκευαστη και οχι απο το internet.

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και ριξαμε. Αντε και ειπαμε "Μπραβο !! stave ταμπουρα και στο Ελλαντα, πολυ ενδιαφερον"

 

Μετα τι? Τίποτα

 

Ουτε πληροφορίες για το τι ταμπουρα φτιάχνονται ? απο τι ξύλα? με τι μεταλλικα μερη ? τι δυνατότητες υπάρχουν ? τι φινιρισματα προσφερονται ? ουτε μια πληροφορια, ουτε ακουστικα δειγματα, ουτε εδρα, ουτε τιμες. ΤΙΠΟΤΑ.

 

Συγνωμη αλλα ολο αυτο εμενα μου αποπνεει ελληνικη προχειροτητα και  νοοτροπιες περασμενων δεκαετιων.  Το καθε **** custom drum shop του εξωτερικου εχει ενα σοβαρο site που δινει πληροφοριες και παρουσιαζει πληρως το προιον, τις μεθοδους, τις επιλογες, τον κατασκευαστη, κλπ κλπ 

 

Κριμα. Μεχρι προτεινος πιστευα οτι μονο ενας φτιαχνει τυμπανα στην Ελλαδα (ξερετε ποιος) τελικα υπαρχουν και αλλοι. Τα site τους ομως ειναι για κλαματα. Νομιζω θα πρεπει να αντιληφθουν, οτι πλεον το site ειναι ισως το πιο σημαντικο μεσο προωθησης της δουλειας τους.

 

Ολα αυτα τα λεω σαν αφορμη για κατι καλυτερο και οχι για να κραξω. Γιατι πραγματικα θα ηθελα να εχω την επιλογη να κοιταξω για ενα custom τυμπανο απο Ελληνα κατασκευαστη και οχι απο το internet.

 

 

 

hwept αυτα που λές παραπάνω δεν ειναι απλα πολύ σωστά. Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έχουν τα πράγματα. Εφόσον είναι και το επάγγελμα μου αυτό, θα ήθελα να θίξω 1-2 πραγματάκια... Δηλαδή: ο τεχνίτης/κατασκευαστής/πωλητής κλπ κλπ που υπάρχει ανα τον κόσμο, πρεπει πλέον να αντιληφθεί την δύναμη που προσφέρει η internet-ική διαφήμιση. Στο εξωτερικό το έχουν καταλάβει και πάρα πολύ καλά (δείτε thomann και τι λεφτά βγάζει από τις online πωλήσεις). Στην Ελλάδα όμως ελάχιστοι έως απειροελάχιστοι έχουν καταλάβει αυτή τη δύναμη και τι μπορεί να κερδίσουν. Γιατι δεν δίνουν βάση. Ο Γαβριήλ έχει πάρει μυρωδιά και έχει σηκώσει ένα καλό site αλλά ημιτελές... έχει πολύ δουλειά ακόμα και λείπουν απο μέσα samples και πληροφορίες....

 

Φανταστείτε λοιπόν τον Άλφα και τον Βήτα κατασκευαστή drums. Ο Άλφα έχει ένα site όπως το προαναφερθέν σε περιεχόμενο ενώ ο Βήτα, έχει πέρα από το φωτογραφικό υλικό, βίντεο με αποτέλεσμα της δουλειάς του, της διαδικασίας κατασκευής, τα υλικά που χρησιμοποιεί, audio samples, στοιχεία επικοινωνίας, ΤΙΜΕΣ (πολύ σημαντικό για να ξέρει ο "παρατηρητής" πού πάει) κλπ κλπ κλπ...

 

Άν λοιπόν εγώ που θέλω να αγοράσω ντράμς δώ τις ιστοσελίδες του Άλφα και του Βήτα τί θα κάνω;;; Σε ποίον θα πάω να ψαχτώ... να με "πείσει" να αγοράσω τα δικά του;;; Και πιστευω ότι ο ΄κάθε αγοραστής θα προτιμήσει "παπούτσι από τον τόπο του και ας ειν' και χειροποίητο"... παρά μια μαζική παραγωγή IMHO.

 

Άσε που με την Online διαφήμιση, αποκτάς πρόσβαση σε ένα ευρύτερο κοινό all-around-the-world και όχι μόνο στην πόλη/χώρα που είσαι (και αυτό μετά απο χρόνια διαφήμισης στόμα-σε-στόμα).

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω και με του 2 σας...αλλά...

 

Όταν θες να πάρεις custom τυμπανο θα πας να βρεις τον κατασκευαστή και να τα ακούσεις ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...το ηχητικό δείγμα είναι απλά ΔΕΙΓΜΑ.

 

Μη συγκρίνουμε τον Thomann με ελληνικά μαγαζιά γιατί είναι ΜΟΝΟ online shop

 

Καλό το e-shopping αλλά κάντε και ενα κόπο να σηκωθείτε από τις καρέκλες σας και πηγαινετε στα μαγαζιά να δείτε, να ακούσετε και να συγκρίνετε.

 

Προσωπικά προτιμώ να δώσω μεχρι και 10-20€ στο μαγαζί της γειτονιάς παρά στον εκάστοτε Thomann εφόσον αυτό που ακούω εκείνη την ώρα μου κάνει

 

Και κάτι άλλο on/off topic...ο Thomann δεν ειναι σε όλα πιο φτηνός, πχ τα Roland στο Drumstore εχουν καλύτερες τιμές, ο Νάκας έχει 50% εκπτωση στα πιάτα όπως και 30% στα δέρματα αν πάρεις από 5 τεμαχια και πάνω

 

Ψάχνουμε στο νετ ακούμε και samples αλλά στα custom αν δε τα ακουσουμε από κοντα δεν εχει νοημα, όπως και στα πιάτα.

 

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη συγκρίνουμε τον Thomann με ελληνικά μαγαζιά γιατί είναι ΜΟΝΟ online shop

 

 

Offtopic:

Συμφωνω με το οτι ειναι ακυρο να συγκρινουμε τον (πλεον) τεραστιο Thomann με το μεσο ελληνικο μαγαζι, αλλα για αλλους λογους.

Πανω σε αυτο που ειπες ομως, ο Thomman ΔΕΝ ειναι μονο online shop - ειναι κανονικοτατο μαγαζι με υπαλληλους οπου μπορεις να πας, να δοκιμασεις και να αγορασεις οτι θες. Καποτε μαλιστα, ηταν ΜΟΝΟ αυτο. Ηταν ομως απο τους πρωτους που καταλαβαν τη σημασια ενος καλου e-shop και κυριως τη σημασια & δυναμη μια καλης ιντερνετικης παρουσιας & διαφημησης. Και βλεπεις που βρισκεται τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O logos poy ebala link to site einai gia na dei kaneis ta tampoura kai ta finirismata xwris na grafw sto forum leptomereies gia mia mera. Sto site exw kai to thl moy an exei kaneis kati na me rwthsei. Kai den eimai magazi alla enas aplos organopoios poy prospathw na arxisw kati.

Ligo ypomonh kathe arxh dyskolh..

Hlias

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρινουμε το Thomann με το φιλο Λεμουρο. Συγκρινουμε τη νοοτροπια αντιστοιχων μικρων κατασκευαστων με τη νοοτροπια των Ελληνων οσον αφορα την προβολη τους στο ιντερνετ.

 

Και οπως σωστα λεει ο beeros , σιγουρα πρεπει να πας απο κοντα για να δεις, να πιασεις, να συζητησεις. Aλλα κατα τη γνωμη μου ειναι αδιανοητο εν ετη 2011 να μην υπαρχει πρωτιστως ολη η πληροφορια σε ενα site

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρινουμε το Thomann με το φιλο Λεμουρο. Συγκρινουμε τη νοοτροπια αντιστοιχων μικρων κατασκευαστων με τη νοοτροπια των Ελληνων οσον αφορα την προβολη τους στο ιντερνετ.

 

Και οπως σωστα λεει ο beeros , σιγουρα πρεπει να πας απο κοντα για να δεις, να πιασεις, να συζητησεις. Aλλα κατα τη γνωμη μου ειναι αδιανοητο εν ετη 2011 να μην υπαρχει πρωτιστως ολη η πληροφορια σε ενα site

 

 

O beeros καλα τα λεει βεβαια και απο την παρεμβαση του νεου μελους ΗΛΙΑ ΛΕΜΟΥΡΟΥ καταλαβαινω οτι διερευνιτικο στυλ εχει το thread του .Πραγματι ας κανουμε λιγο υπομονη hewept  φιλε μου δεν χαθηκε ο κοσμος και εσυ καλα τα ειπες αλλα ο ανθρωπος τωρα ξεκιναει .ΕΙΔΟΜΕΝ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μια αρα μου φανηκε το site.εχει ενα showcase για να δεις τα ταμπουρα.εχει τα ξυλα που χρησιμοποιουντε 'τα οποια ειναι και πολυ ομορφα και δυσκολα καποιος να τα βρει στην ελλαδα (συμφωνα με λογια κατασκευαστη)'.στοιχεια επικοινωνιας με τον ανθρωπο.οτι προσφαιρει αυτα και βαζει και διαφιμιζει.αλλωστε τιμες δεν εχει κανενα site εταιριας οπως και πολυ λιγα sound samples.κατα τα αλλα custom οπως λεγεται ειναι αρα μπορεις να κανεις οτι θες. το τηλεφωνο επικοινωνιας ειναι εκει για να ρωτησεις.πολυ ωραια ταμπουρα.ομορφη δουλεια και μακαρι να παει καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου