Προς το περιεχόμενο

Γιατι οχι ενα keyboard-ARX player απο τη Roland?


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεποντας παλι το Jupiter 80 σημερα, απο τη μια χάρηκα για το νεο βημα προς τα modeling οργανα (οπως και το Kronos), αλλα απο την αλλη ξενερωσα που παρατησε(?) η Roland, τόσο γρηγορα το κονσεπτ των ARX καρτων και περασε σε μια overall φαση της SuperNatural τεχνολογιας, πληρωνοντας ισως πανακριβες μηχανες supernaturaloσυνης που δε χρειαζεσαι.

 

Και εδω ερχεται μια ιδεα που μου ηρθε μολις τωρα. Δε θα ήταν πολυ καλό, ενα σχετικά φθηνο keyboard χωρις ηχους, που να μπορει να δεχτει εναν αριθμο ARX καρτων?

 

Ετσι θα μπορεις να φτιαξεις ενα οργανο με βαση αποκλειστικά τις δικές σου απαιτησεις και αναγκες. Αυτη τη στιγμη αν χρειαζεσαι για ενα προτζεκτ ενα πολυ καλό πιανο, ενα VA, καλα EP's και Hammonds, εισαι αναγκασμενος, είτε να παρεις τουλαχιστον 2 πανακριβα μηχανηματα, ειτε να εχεις ενα πολυ καλο που θα εχει επισης μελοντικες, μπαντονεον, ντραμς, γκαιντες και σακουχατσια...

 

Και οκ, μπορει να υπαρχει το Nord Stage, αλλα μπορει καποιος να θελει αλλο συνδιασμο.

 

Μπορει να υπάρξουν πχ ARX sampler, Variphrase (απο τα πιο ισχυρα οπλα της Roland), FM, Wavetable, VA, EP's, Organs, Strings, Woodwinds με breath controller input.

 

Ετσι θα μπορεις να φτιάξεις ενα οργανο με ακριβως αυτα που θες, με στοχο αφενος την ευκολια, αλλα και την οικονομια.

 

Και το μηχανημα αυτο να δινει τη δυνατοτητα στον χρηστη του να συνδιαζει τις καρτες σε setups. Ισως λειτουργώντας ως midi keyboard με οθονη αφης και ειδικα σχεδιασμενα controllers.

 

Φυσικα δεν εχω λαβει υποψη μου ουτε το αν ειναι εφικτο τεχνολογικα κατι τετοιο, ούτε αν είναι καλη εμπορικη προταση.

 

Απλά μου αρεσε σαν ιδεα και θα μου τραβουσε πολυ την προσοχη ενα τετοιο οργανο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στείλε ένα e-mail στην Roland.

(ποτέ δεν ξέρεις...΄τι απάντηση μπορεί να σου δώσουν).

Η σκέψη σου - ιδέα..είναι άκρως ενδιαφέρουσα.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στείλε ένα e-mail στην Roland.

(ποτέ δεν ξέρεις...΄τι απάντηση μπορεί να σου δώσουν).

Η σκέψη σου - ιδέα..είναι άκρως ενδιαφέρουσα.

 

 

+1000  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρο το 1ο ζητουμενο ειναι η χρήση της Supernatural τεχνολογιας.

 

Και επιπλεον, ενα keyboard-controller, σχεδιασμενο ειδικα για τη μεγιστη ευχρηστια των ARX, και οχι απλα ενα midi keyboard για να κανεις αναθετεις CC μηνυματα.

 

Η γενική ιδέα ειναι, ενα μηχανημα σαν το Jupiter 80, αλλα αυστηρα εξειδικευμενο για τις προσωπικές αναγκες του καθενος, ευελικτο, αλλα και επεκτασιμο. Και οχι με απλα romplers και soundbanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σιγουρο το 1ο ζητουμενο ειναι η χρήση της Supernatural τεχνολογιας.

 

Και επιπλεον, ενα keyboard-controller, σχεδιασμενο ειδικα για τη μεγιστη ευχρηστια των ARX, και οχι απλα ενα midi keyboard για να κανεις αναθετεις CC μηνυματα.

 

Η γενική ιδέα ειναι, ενα μηχανημα σαν το Jupiter 80, αλλα αυστηρα εξειδικευμενο για τις προσωπικές αναγκες του καθενος, ευελικτο, αλλα και επεκτασιμο. Και οχι με απλα romplers και soundbanks.

Να κάνω την πρώτη ερώτηση;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα. Απλά αν ειναι εμπορικου-οικονομικου χαρακτηρα, το δηλωνω εκ των προτερων οτι δεν εχω γνωσεις να απαντησω. Δεν το στηριζω σε καποια μαθηματικα δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φυσικα. Απλά αν ειναι εμπορικου-οικονομικου χαρακτηρα, το δηλωνω εκ των προτερων οτι δεν εχω γνωσεις να απαντησω. Δεν το στηριζω σε καποια μαθηματικα δηλαδη...

:)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου