Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά, συγνώμη για τη "σφήνα", αλλά με καίει κι εμένα αυτόν τον καιρό η ηχομόνωση...

 

Έχω μια αποθήκη στο υπόγειο της νεόδμητης πολυκατοικίας που μένω, την οποία θέλω να μονώσω.

Έχω ήδη σκεφτεί και εφαρμόσει μια πατέντα (που εύχομαι να λειτουργήσει), όσον αφορά την απόσβεση του κραδασμού από τα drums μου.

Η πατέντα αποτελείται από ένα μεγάλο κόντρα-πλακέ θαλάσσης, εδραζόμενο πάνω σε ειδικά αντικραδασμικά λάστιχα (περίπου 5cm x 5cm).

Έχω σκαλώσει σχετικά με το τι μπορώ να κάνω για να ολοκληρώσω τη μόνωση της αποθήκης.

Από πάνω υπάρχει ακάλυπτος χώρος και πυλωτή.

Αν χρειάζονται και κάποια συμπληρωματικά στοιχεία, ευχαρίστως να τα δώσω...

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ο χώρος φαντάσου ότι ήταν ένα απλό γραφείο, πριν πέσει στα άσπλαχνα χέρια μας... Ο ένας τοίχος ήταν γεμάτος παράθυρα, τα οποία τα κλείσαμε φυσικά. Όσο για εξαερισμό έχουμε την πόρτα, την οποία την ανοίγουμε κάθε μισάωρο περίπου για τσιγάρο κλπ. Η πόρτα είναι επίσης μονωμένη, όπως οι τοίχοι. Στο πάτωμα προς το παρόν βάλαμε κάτι παλιά περσικά χαλιά που αγοράσαμε από την Μιραράκη (πλάκα κάνω) και έιμαστε κομπλέ! Φυσικά βάλαμε και κλιματισμό... Είναι λίγο DIY-χύμα η φάση αλλά εφόσον δουλεύει και μας καλύπτει, είμαστε ΟΚ!!!

 

8) -=rOck On=- 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν υπολογίσεις ότι μια πόρτα με προδιαγραφές -45db (χωρίς κλειδαρότρυπες... :wink: και με μπετούγια ψυγείου) κοστίζει ¤1100, και χρειάστηκαν 3...

 

Αν υπολογίσεις πλωτά πατώματα, εξαερισμό με aircondition (όχι σπλιτ...) , ηλεκτρικά, επένδυση, διόρθωση και συνολικό συντελεστή απόσβεσης -90db, νομίζω ότι δεν είναι μεγάλο το ποσό, ιδιαίτερα αν είσαι επαγγελματίας και δεν θέλεις να πετάξεις τα χρήματα σου, δοκιμάζοντας "εναλλακτικές" λύσεις.

 

Μια τέτοια κατασκεύη με προδιαγραφές δεν διαφέρει απο αυτην μιας οικοδομής, απλά ο μηχανικός πρέπει να έχει ειδικές γνώσεις ακουστικής, και να μην κάνει εκπτώσεις στα υλικά και τις προδιαγραφές τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως απαραίτητα όλα αυτά σε οποιοδήποτε χώρο?

 

Ο γνωστός που λέω το έκανε το studio σε υπόγειο 100% κάτω από τη γή, έριξε μπετόν στο πάτωμα και πάνω σε αυτό έστησε τον σκελετό για τις γυψοσανίδες. Τοίχος -> 2 στρώματα πετροβάμβακας -> γυψοσανίδα. Διπλή γυψοσανίδα είναι μόνο ο τοιχος που χωρίζει τα δύο δωμάτια. Οι πόρτες είναι και οι δύο τυπικά κουφώματα με διπλό γυαλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτά που αναφέρεις δεν λένε πολλά, όμως αν μένει κόσμος από πάνω, τότε θα έπρεπε να χτιστεί ένα δωμάτιο το οποίο θα ήταν τελείως πλωτό και δεν θα ακουμπούσε πουθενά την εξωτερική κατασκεύη.

 

Αν δεν έχει πρόβλημα η περιοχή όμως και δεν υπάρχουν ένοικοι, μια καλή στεγανοποίηση (πόρτες, παράθυρα κλπ) αρκεί για να κατέβει η μετάδοση του θόρυβου σημαντικά.

Όχι όμως και στατικά αφου μεταδίδονται οι δονήσεις από την φέρουσα κατασκεύη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εχω καταλαβει οι ανθρωποι που ασχολουνται επαγγελματικα με αυτο πρεπει να ειναι ελαχιστοι , και υπαρχουν και αρκετοι που νομιζουν οτι ξερουν .Ενας που ασχολειται με μονωσεις σπιτιων ,μου ειπε σε τυχαια συζητηση για καποιο χωρο που εχω ¨

' εγω θα στο φτιαξω , ξερω απο αυτα '. Ερωτηση δικη μου 'εχετε δουλεια που μπορω να δω' ? ' βεβαια προσφατα εβαλα σε ενα χρυσοχοοιο ,να σε παω να δεις !! Εχω ακουσει περι δωματιων μεσα στα δωματια,πλωτα πατωματα ,ειδικες πορτες , ακομα και ο κλιματισμος μπαινει απο αυτο που κανει την μονωση .Καποιο χωρο που εχω ,σε σπιτι νεο, τον εχω αφησει

σχεδον΄'γιαπι' ωστε αν το αποφασισω , μην ξηλωνουμε πατωματα κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στουντιάκι μας είναι σχηματάρι, όποιος γουστάρει έρχεται μια βόλτα και το βλέπει, ή μάλλον το ακούει... 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω και εγώ σε ένα υπόγειο drums. Ακούγαντε πάρα πολύ! Έχω βάλει ηχομόνωση και τα αποτελέσματα είναι κυριλέ! Είναι σαν να χτίζεις ένα δωμάτιο μέσα στο ίδιο το δωμάτιο! Κατασκεύαζεις "σαντουιτς"! Τι εννοώ: Ας πιάσουμε ένα τοίχο: Θα φτίαξεις άλλον ένα τοίχο ο οποίος θα αποτελείται από γυψοσανίδα-πετρομβάκα-γυψοσανίδα. Έτσι θα φτιάξεις ένα δωμάτιο μέσα στην αποθήκη σου! Να θυμάσι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση μεταξύ του "σάντουιτς" και του πραγματικού τοίχου, τόσο καλύτερη η ηχομόνωση! Βέβαια έτσι χάνεις χώρο! Αυτά.

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ σε ένα υπόγειο drums. Ακούγαντε πάρα πολύ! Έχω βάλει ηχομόνωση και τα αποτελέσματα είναι κυριλέ! Είναι σαν να χτίζεις ένα δωμάτιο μέσα στο ίδιο το δωμάτιο! Κατασκεύαζεις "σαντουιτς"! Τι εννοώ: Ας πιάσουμε ένα τοίχο: Θα φτίαξεις άλλον ένα τοίχο ο οποίος θα αποτελείται από γυψοσανίδα-πετρομβάκα-γυψοσανίδα. Έτσι θα φτιάξεις ένα δωμάτιο μέσα στην αποθήκη σου! Να θυμάσι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση μεταξύ του "σάντουιτς" και του πραγματικού τοίχου' date=' τόσο καλύτερη η ηχομόνωση! Βέβαια έτσι χάνεις χώρο! Αυτά.[/quote']

 

Να σε ρωτήσω.. πόσο πλήρωσες για να το κάνεις αυτό όλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου