Προς το περιεχόμενο

Tele/Esquire on a diet!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια στιγμή είχα βρει ένα θέμα στο tdpri όπου συζητείτο το πόσο ελαφριά μπορεί να γίνει μια Tele/Esquire με solid σώμα (όχι thinline, chambered, κλπ). Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω τώρα...

 

Πιθανότατα ο Superfunk είναι ο πλέον κατάλληλος να απαντήσει, αλλά θα ήθελα γνώμες και από όλους τους Tele-freaks του φόρουμ.

 

Πρώτον, πόσο ελαφριά μπορεί να γίνει μια Tele, μιλάμε σε επίπεδα τελευταίων σταδίων ανορεξίας.

 

Και δεύτερον, κατά πόσον είναι θεμιτό κάτι τέτοιο και με τι hardware, μαγνήτες, κλπ θα μπορούσε να συνδιαστεί για να αποδώσει ένα συγκεκριμένο ακουστικό αποτέλεσμα.

 

Shoot!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Δεν είμαι βέβαιος για το τι είδους απάντηση/συζήτηση ψάχνεις. Αν εννοείς πόσο ελαφριά μπορεί να προκύψει μια tele θα πήγαινα στη warmoth και θα έκανα sort τα σώματα με βάση το βάρος και θα έβρισκα το ελαφρύτερο. Βάλε και ένα λεπτό μανίκι (σκέτο maple) με single acting trussrod (νομίζω γράφει βάρος) και το τυπικό vintage hardware + μαγνήτες.

Κάπου εκεί λοιπόν θα βρίσκεται το μικρότερο πιθανό βάρος.

Αν αρχίσουμε να ρουτάρουμε / τρυπάμε κλπ νομίζω οτι περνάμε στη "λογική" του hollow.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι βέβαιος για το τι είδους απάντηση/συζήτηση ψάχνεις. Αν εννοείς πόσο ελαφριά μπορεί να προκύψει μια tele θα πήγαινα στη warmoth και θα έκανα sort τα σώματα με βάση το βάρος και θα έβρισκα το ελαφρύτερο. Βάλε και ένα λεπτό μανίκι (σκέτο maple) με single acting trussrod (νομίζω γράφει βάρος) και το τυπικό vintage hardware + μαγνήτες.

Κάπου εκεί λοιπόν θα βρίσκεται το μικρότερο πιθανό βάρος.

Αν αρχίσουμε να ρουτάρουμε / τρυπάμε κλπ νομίζω οτι περνάμε στη "λογική" του hollow.

 

Το έχω σκεφτεί, αλλά οι επιλογές της Warmoth, υπό τη λογική "συνταγής" δυστυχώς δεν επαρκούν.  ;)

 

Αν θυμάμαι καλά στο thread του tdpri που αναφέρομαι, μιλούσαν για Sugar Pine σώματα, μπράτσο ΧΩΡΙΣ truss rod (που στις πρώτες Esquire όντως ίσχυε), κλπ.

 

Περισσότερο το βλέπω σαν "άσκηση επί χάρτου" αν θέλεις, αλλά με την "προστιθέμενη αξία" του να συζητηθεί πως θα ακουγόταν και τι θα εξυπηρετούσε ένα τέτοιο όργανο.  ;)

 

Ο ez (που μάλλον δεν έχει δει το θέμα!) έχει μια τέτοια Tele, όχι hollow, που πρέπει να ζυγίζει κάτω από 2 κιλά (!!!).

 

Ξεκινάω τη συζήτηση για επιλογές ξύλων με πληροφορία-ερώτηση: υπάρχει ένα ξύλο που λέγεται Paulownia και χρησιμοποιείται στην Ανατολή για κατασκευή μουσικών οργάνων εδώ και χιλιετίες.

 

Λέγεται λοιπόν πως είναι ένα από τα πλέον ελαφρά (επιπέδου βάρους... μπάλσα) που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε τέτοιες κατασκευές, και πράγματι το Guitar Mill το έχει (είχε?) διαθέσιμο. Επίσης στο Guitar Fetish υπάρχουν τέτοια σώματα έτοιμα. Η ερώτηση είναι αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει ή έχει εμπειρία απ'αυτό το ξύλο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...μου ερχεται στο μυαλο η Yamaha RGX A2. Δε ξερω ομως αν το υλικο του σωματος υπαρχει στο εμποριο, ωστε να μπορεσει καποιος να φτιαξει ενα tele σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...μου ερχεται στο μυαλο η Yamaha RGX A2. Δε ξερω ομως αν το υλικο του σωματος υπαρχει στο εμποριο, ωστε να μπορεσει καποιος να φτιαξει ενα tele σωμα.

 

Αν θυμάμαι καλά όμως είναι από κάποιο τύπου μπάλσα ξύλο, με "αεραγωγούς" ανοιγμένους, δηλαδή champered κατά κάποιο τρόπο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά όμως είναι από κάποιο τύπου μπάλσα ξύλο, με "αεραγωγούς" ανοιγμένους, δηλαδή champered κατά κάποιο τρόπο.  ;)

 

Noμιζω οι "αεραγωγοι" ειναι σχετικα μικροι σε διαμετρο, ισα ισα για καλυτερη διαδοση του ηχου (λενε). Το κυριο σκεπτικο ειναι οτι εχεις ενα σωμα απο παναλαφρο softwood (τυπου μπαλσα) με καπακι-πλατη απο κανικο hardwood (για να μη διαλυεται).

Νομιζω θα εχει ενδιαφερον σε τελε εφαρμογη, με η χωρις αεραγωγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω οι "αεραγωγοι" ειναι σχετικα μικροι σε διαμετρο, ισα ισα για καλυτερη διαδοση του ηχου (λενε). Το κυριο σκεπτικο ειναι οτι εχεις ενα σωμα απο παναλαφρο softwood (τυπου μπαλσα) με καπακι-πλατη απο κανικο hardwood (για να μη διαλυεται).

Νομιζω θα εχει ενδιαφερον σε τελε εφαρμογη, με η χωρις αεραγωγους.

 

Διάβασα τώρα για κάποιες ανάλογες εφαρμογές, σώμα "σάντουιτς" με paulownia σαν... "γέμιση" και δύο κομμάτια pine εξωτερικά.

 

Σημειωτέον ότι η paulownia -το δέντρο- μεγαλώνει με εξωφρενικούς ρυθμούς. Κάποιος έλεγε για 6 μέτρα ύψος μέσα σε ένα μόλις χρόνο!  :o

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Paulownia

 

Θα πάρω να φυτέψω στον κήπο μου φαίνεται!!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μαγνητες , θα μπορουσαν να μπουν οι lace alumitones που εχουν το βαρος απο ενα pickup cover μονο . το θεμα ειναι γιατι θες να κανεις μια τοσο ακραια ελαφρια κιθαρα ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μαγνητες , θα μπορουσαν να μπουν οι lace alumitones που εχουν το βαρος απο ενα pickup cover μονο . το θεμα ειναι γιατι θες να κανεις μια τοσο ακραια ελαφρια κιθαρα ?

 

Μα, αυτό είναι ένα από ερωτήματα του thread: τι ήχο έχει και τι ανάγκες εξυπηρετεί μια πολύ ελαφριά κιθάρα (εκτός από τη σωτηρία της μέσης του παίκτη).

 

Νομίζω σ'αυτό μπορούν να απαντήσουν πραγματικά μόνο όσοι έχουν μια τέτοια. Με την ευκαιρία, νομίζω μπορούν να μπουν στη συζήτηση και εμπορικά πετυχημένες κιθάρες, όπως οι Parker Fly (οι παλιότερες τουλάχιστον, απ'όσο θυμάμαι, κοντά στα 2 κιλά βάρος...).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνική sandwich μπορεί να εφαρμοστεί με διάφορα υλικά, το θέμα είναι αν μπορούμε να

θεωρήσουμε solid το αποτέλεσμα. To πιο ελαφρύ που μπορώ να σκεφτώ θα ήταν φελιζόλ

τυλιγμένο με ανθρακονήματα... αλλά ποιός θα το φτιάξει?

 

edit: σαν αυτό αλλά με carbon αντί για πλαστικό και φελιζόλ στη θέση της... χιονάτης ;D

cocaine-guitar.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου